Alimentatie in caz de diaree

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

La fix am nimerit subiectul asta. Si piticul meu (11 luni) a facut dimineata diaree... nu stiu inca de la ce si nici cat de grav e, ca de dimineata de la 9 nu a mai avut scaun ca sa vad consistenta.
Dimineata i-am dat sa pape orez cu banana iar la pranz ma gandeam sa-i fac galbenus de ou cu cartofior si supica de morcov cu conopida si dovlecel. Dar vad ca voi spuneti ca nu ar fi indicat cartoful. Conopida si dovlecelul ce efect au? Iar galbenusul de ou?

Multumesc!

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Gabitza, eu am facut mucilagiul din 2 linguri de orez puse la fiert intr-un litru de apa si cam 2-3 lingurite de zahar (mai gusti si tu, Darius nu e obisnuit cu mult dulce). Se fierb mult, pana plesneste bobul, apoi se trec boabele prin sita si se dilueaza cu zeama de orez pana la consistenta dorita. Se poate tine in frigider 24 de ore. Daca vrei, poti adauga branza calcica. Sper sa-i placa!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Gicutza, un singur scaun diareic poate sa fie o intamplare.

Dar ca sa fi sigura => mai bine ii dai:
- pilaf+carne
- banana+branza de vaci
- macaroane+telemea
- paine prajita+telemea

Nu stiu ce efect au conopida si dovlecelul.
Dar stiu ca oul si cartoful nu sunt indicate la diaree.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acris spune:

Gabitza, bine te-am regasit si aici !

Eu am reteta de la asistenta de la circa pentru mucilagiu de orez si mi se pare f. simpla:
- in primul rand, ca sa nu ma stai sa fierbi bobul de orez si sa-l pasezi, mai bine macini orezul si il faci faina.
Dupa ce ai facut faina, pui la fiert 500 ml. apa + 5 lingurite faina + 5 lingurite zahar (poti faci cat vrei, eu iti dau orientativ, cam pt. 2 biberoane).
-se fierbe 15-20 min., amestecand in continuu pt. ca se lipeste
Daca a scazut din compozitie, adaugi apa in asa fel incat sa-ti ramana tot 500 ml. sau cat vrei tu.

Il racesti brusc si-l bagi la frigider. Nu se pastreaza mai mult de 24 h.
Se pune in biberon cu tetina cu gaura mai mare(eventual o largesti tu) pt. ca este destul de consistenta compozitia (ca un jeleu).

Daca vezi ca a inceput sa aiba scaune mai bune, poti deja sa-i pui in biberon 50% mucilagiu si 50% lapte (inca fara lactoza).

Pupici.

Cristina & Amalia (20.04.2004)

http://community.webshots.com/user/cris_amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Intr-adevar, piine prajita, banana, brinza de vaci, mar copt, cam astea se dau la diaree. Neaparat de urmarit deshidratarea. Daca ii e rau s-ar putea sa nu aiba pofta, sa nu aiba chef de mincare... Important e sa il hidratezi, sa bea apa cit mai des, poate combinat cu acel suc. N-ai ce face, trebuie sa astepti sa treaca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Multumesc mult Ruxandra... intr-adevar a fost un accident izolat, de ieri dimineata nu a mai avut decat un singur scaun cu consistenta normala.
Eu oricum i-am dat ieri preventiv pilaf cu carnita, paste fainoase cu branzica, banana cu branzica si orez (piure de la Nestle).

Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Gicutza, sa fiti sanatosi.


Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Milupa HN se da la diaree.

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput