Tratamentul Liviei - NOI nelamuriri

Tratamentul Liviei - NOI nelamuriri | Autor: Letitia

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Nu va suparati pe mine, dar sunt mici chestii pe care as vrea sa ma asigur ca le-am inteles corect!
1. Masajul cu crema de galbenele se face zilnic in zilele fara menstruatie (exceptand zilele de contact sexual)?
2. Spalaturile vaginale se fac numai in zilele de contact sexual? Dupa se asteapta 1/2 ora?
3. Argila cand se introduce? Si in zilele de contact?

Va multumesc de pe acum pentru ca stiu ca nu ma veti lasa nelamurita!

Letitia

PS: De astazi am inceput si deocamdata mi-e bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Raspunsuri...

1. Masajul se face zilnic (si in zilele cu contact sexual dar se face cu o ora - doua mai devreme(crema de galbenele este alcalinizant la fel ca argila ceea ce place si le favorizeaza un drum mai usor);

2. Spalaturile se fac in zilele de contact ,se face si apoi se asteapta o jumat.de ora neaparat culcata si cu bazinul mai sus(eventual pe o perna)ca sa alunece mai usor unde trebuie;

3. Argila se introduce in toate zilele(exceptie facand zilele cu menstruatie)iar dupa actul sexual dupa o ora - doua, si se scoate dimineata.

P.S. In vagin este un mediu acid ,uneori chiar prea acid ceea ce nu convinesi deseori chiar ii distruge de aceea se recurge la spalaturi si toate celelalte pt. a le creea un mediu prielnic...

DE LA LIVIA CUCHRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Dragele mele,

Dupa 2 zile de tratamet, recunsc, sunt un pic speriata. Am facut un calcul sumar si in total, tratamentul imi ia 7,5 ore pe zi (am inclus aici si timpul de astetare pana se infuzeaza plantele, timpul dintre diferitele elemente ale tratamentului, dar si timpul pe care-l petrec storcand fructe, spaland cani, storcator si lingurite).
Asa ca am un nou set de intrebari: gresesc daca imi fac sucul de fructe pentru o zi intraga, adica 2 portii? Daca imi fac ceaiul pentru dimineata de cu seara? Daca pun la inmuiat portie dubla de naprasnic si am ceai pentru intreaga zi?
Suneti-mi ca nu, ca daca da, va trebui sa-mi dau demisia! (Acum ca am spus-o, parca nu mai pare o idee asa rea! )

Va pup,
Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Da Letitia poti sa-ti prepari si ceaiul si sucul pe o zi intrega,asa faceam si eu,le pregateam pe toate de seara pentru a doua zi.Sa pastrezi totul la frigider si astupat,cam atat!!!
Pupici de la Livia cu bebe Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Da si eu fac exact cum zici tu...numai ceaiul de dimineata inafara de cel de napraznic il fac tot dimineata pt ca eu stau cu bb acasa deocamdata.Cu sucurile am cam dat-o in bara,adica in unele zile am baut in altele uitam sa-l fac...dar nu cred sa afecteze prea mult tratamentul.Acum sunt in a doua luna de tratament si tin tratamentul complet fara sucuri si argila,inschimb iau vitamine si minerale.Si la mine a fost un chin cu regimul la inceput pt ca nu eram obisnuita sa beau atata ceai,defapt nu beam deloc ceai,dar acum m-am obisnuit.


Livia,am renuntat la argila pentru ca era un chin sa o scot dimineata,tu ce spui sa continui totusi?


Va pup,
Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Apropo de argila, aveti grija sa nu o impingeti prea departe in vagin ca se scoate dupa aceea foarte greu. Poate vi se pare amuzant dar eu m-am chinuit 3 ore prima data si am reusit cu ajutorul irigatorului. Devine foarte alunecoasa si nu o mai puteti apuca.

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Multumesc pentru raspunsuri! Deci nu trebuie sa-mi dau demisia... parca imi pare un pic rau ... glumesc!
Multumesc de lamurire Ana Maria, chiar imi pusesem intrebarea asta, dar eu credeam ca acest 'organ', avand sistem propriu de curatare, impinge singur graunta afara.

Ah, si mai am o mica curiozitate. eu am facut toata viata spalaturi vaginale cu o pompa de clisma (la sfatul primului meu medic ginecolog), credeti ca e mai bine sa o schimb cu un irigator? Se gaseste la farmacie sau numai la tehnico-medicale?

Va pup,
Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Irigatorul il gasesti la toate farmaciile si este mai indicat sa faci spalaturile cu el pentru ca poate sa tina mai mult lichid(are rezervorul mai mare) si sa-l impinga mai bine unde trebuie.
Parerea mea este sa nu renuntati la argila fiindca are rol de a rezolva toate problemele din sfera geniala(infectii,inflamatii,etc.)in plus creeaza mediu prielnic pt..
cu bebe christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by livia

Irigatorul il gasesti la toate farmaciile si este mai indicat sa faci spalaturile cu el pentru ca poate sa tina mai mult lichid(are rezervorul mai mare) si sa-l impinga mai bine unde trebuie.
Parerea mea este sa nu renuntati la argila fiindca are rol de a rezolva toate problemele din sfera geniala(infectii,inflamatii,etc.)in plus creeaza mediu prielnic pt..
livia cu bebe christian

livia



Livia,eu am o nelamurire in legatura cu argila.Eu imi faceam spalatura cu ceai si bicarbonat seara,apoi faceamsi dupa aceea imi puneam argila.Crezi ca e bine?Argila trebuie introdusa doar in zilele desau tot timpul ciclului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by Letitia

Multumesc pentru raspunsuri! Deci nu trebuie sa-mi dau demisia... parca imi pare un pic rau ... glumesc!
Multumesc de lamurire Ana Maria, chiar imi pusesem intrebarea asta, dar eu credeam ca acest 'organ', avand sistem propriu de curatare, impinge singur graunta afara.

Ah, si mai am o mica curiozitate. eu am facut toata viata spalaturi vaginale cu o pompa de clisma (la sfatul primului meu medic ginecolog), credeti ca e mai bine sa o schimb cu un irigator? Se gaseste la farmacie sau numai la tehnico-medicale?

Va pup,
Letitia



Letitia,si eu am facut luna trecuta spalaturi cu pompa de clisma si am avut mari probleme.Jetul are viteza mai mare si ajunge unde nu trebuie,adica in sus spre trompe si ovare.Am avut dureri 2 zile si vreau sa-ti spun ca au fost niste dureri insuportabile de parca facusem histero.Ai grija.A fost si greseala mea ca eu intelesesem ca sew fac spalaturi in fiecare zi , nu numai inainte de aface .



Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Multumesc mult, cred ca am priceput . O sa imi iau irigator, desi pompa mea de clisma nu are deloc jet puternic, din contra, eu vroiam sa o schimb tocmai pentru ca mi se parea ca nu e destul de 'viguroasa'.
Si ar mai fii cate ceva: nu am gasit urzica vie (doar e februarie, nu?) si nu stiu ce culoare are urzica din ceai, nu zice nicaieri. Credeti ca e o problema?
In reteta, seara nu se mai spune sa asteptam 1/2 ora inainte de tincturi. Eu am asteptat totusi, am gresit?

In alta ordine de idei, dupa 3 zile ma simt foarte bine si simt ca se intampla ceva 'acolo'. Nu ma doare, nu am nici cel mai mic discomfort (in afara de mers la baie din 1/2 in 1/2 ora - nu am baut in viata mea atatea lichide!!), am un tonus ridicat si un optimism molipsitor.

Inca un lucru bun al tratamentului este ca ajuta aparatul digestiv; eu ma puteam plange de un organism lenes, dar de 3 zile imi place de el, e harnic si ascultator!

Daca va veni si cred ca nu va mai exista femeie mai fericita pe pamantul asta!

Va pup si va multumesc ca existati!

Letitia

Mergi la inceput