Am nascut in Jamaica

Am nascut in Jamaica | Autor: Ann Marie

Link direct la acest mesaj

O sa incerc sa va prezint cat mai pe scurt si cat mai dragut( nu prea am talent la povestit),povestea nasterii Bebelitei(cum imi place mie sa o alint).
Planificasem sa nasc in Romania, aveam un doctor foarte bun la care mergem la controale regulate,dar din anumite motive sotul meu a trebuit sa se intoarca in US, iar eu ca o sotie devotata(incapatanata) l-am urmat. Si uite asa inca odata facem planuri, gasim doctor, si toate cele necesare sa nasc acolo(eram in 7 luni cand am ajuns in US).
Dar, surpriza: sotul meu gaseste de lucru in Jamaica.
Si uite asa, gravida in 8 luni jumate, zbor cu avionul, spre un loc necunoscut, unde nu aveam pe nimeni.Primul lucru pe care il facem este sa gasim un doctor din lista celor recomandati de consulatul american. Am gasit un doctor invarsta, de origine chineza, care a fost foarte dragut cu mine din prima si pana in ultima clipa.
Eram intr-o tara straina, departe de familie asteptand sa nasc( eram in 8 luni si jumatate gravida), cand doctorul meu il suna pe sotul meu sa ma duca de urgenta la spital ca trebuie sa-mi faca transfuzie de sange( aveam lipsa foarte mare de fier, desi luasem vitamine tot timpul sarcinii). Am stat in spital 24 ore si am luat 2 litri de sange.
Vreau sa va zic ca eram foarte trista si speriata, noroc cu sotul meu care este un om extraordinar si a stat tot timpul cu mine.
M-am intors acasa si asteptam momentul, conform calculelor trebuia sa nasc pe 31 oct., dar bebelita nu a vrut, asa ca pe 5 nov. ma duc din nou la control si pentru prima data doctorul aduce in discutie varianta cezarianei. Mi s-a spus sa ma intorc peste 2 zile si daca nimic nu se intampla imi face cezariana, mai ales ca bebelita era cam mare pentru mine. M-am dus din nou la el joi, totul era normal asa ca m-a trimis la spital. Am ajuns in spital la 12,la 15 m-au bagat in operatie, iar la 15:35 o aveam pe bebelita, care a avut 4kg. si 51cm. si a fost un bebel perfect sanatos.
Am avut anestezie totala, iar primul lucru pe care l-am zis cand m-am trezit a fost:'Doare atat de tare...'si 'Unde este bebita mea?'.
Doua zile am stat numai in pat si mi-au facut injectii cu calmante impotriva durerii, de nu puteam nici sa-mi tin ochii deschisi, adormeam in timp ce vorbeai cu mine.A treia zi de dimineata m-am ridicat din pat, iar seara am plecat acasa, doctorul meu dorea sa ma mai tina cateva zile pentru ca stia ca sunt numai eu cu sotul si era ingrijorat pentru aia mica, dar eu incapatanata ca de obicei nu am ascultat, dar nu imi pare rau pentru ca ne-am descurcat de minune toti trei.
Cu dragoste totul se face.
Sper ca nu v-am plictisit si va rog sa-mi scuzati greselile de ortografie.
Sanatate si numai bine. Annie si Bebelita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papy spune:

draga Ann Marie ,sa-ti traiasca -lita ...vrem poze cu voi
multa multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

Felicitari! Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa creasca mare!
Sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!
Ce fascinant si exotic imi suna mie Jamaica... tie ce impresie ti-a facut?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Ann-Marie - te rugam sa ne trimiti o pozica cu familia completa - pentru Destine - prima pagina.

iti multumim,
desprecopii.com

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput