Bugetul lunar - cat?

Bugetul lunar - cat? | Autor: Gabrielama

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

m-am tot gandit si gandit si am decis sa intreb - cam cat cheltuiti pe luna (cu tot cu intretinere, pampersi, morcovi, etc)? Eu incerc din rasputeri sa ma incadrez intr-o anumita suma si nu reusesc; tot timpul se termina ceva, trebuie sa platesc toate cele, mai apare cate o aniversare... desi scriu (incerc) tot ce cumpar/platesc (in speranta evitarii chletuielilor eberante) nu reusesc deloc sa imi reduc chetuielile.

Daca aveti sfaturi in domeniu, sunt mai mult decat deschisa sa le primesc.

Sper sa nu va para o intrebare "indecenta".


Gabi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Am incercat sa fac un calcul, dar nu-mi iese. De obicei iese din casa cam tot ce intra. Chiar daca apare vreo marire de salariu sau vreo prima, se duce si aceea. Daca terminam cheltuielile curente si ne mai raman bani, ii cheltuim si pe ei, bineinteles. Nu suntem in stare sa economisim. Scuza-ma ca ti-am dat dat un raspuns evaziv, dar de obicei ne intindem cat ne tine plapuma.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=277880526

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

S-ar putea ca totusi sa nu fie bani suficienti. Ca sa te lamuresti fa asa: fa o lista cu cheltuielile lunare pe care le ai in mod obligatoriu luna de luna. Aloca o suma pt. mincare bazat pe media chelutielilor pt. mincare pe ultimele luni. Aloca bani pt. neprevazute, si entertainement. Scade toate astea din venitul lunar. daca iti mai ramin bani aia ar trebui economisiti. Secretul economisirii este ca la salariu sa te platesti intii pe tine (adica ia acei bani si pune-i intr-un cont fara sa-i vezi, eventual aranjeaza cu banca sa faca asta in caz ca salriul ti-e varsat direct in contul bancar). Astfel de la inceput vei pleca la drum cu o suma mai mica si economiile vor creste in timp. Altminteri vei cheltui cit cistigi daca nu mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Este f. greu de estimat aceste cheltuieli. Cand crezi ca ai platit tot, cheltuieli,facturi, mancare, etc..., mereu apare altceva. Daca luna asta reusesc sa economisesc ceva, luna viitoare ii cheltui, pt. ca apare ceva neprevazut. De ex, chiar azi am fost la dentist, trebuie sa-mi fac o mica lucrare, care ma costa 240 euro!!!
Cristina

Mergi la inceput