Aparitia pe lume a lui Valdut...:))..

Aparitia pe lume a lui Valdut...:)).. | Autor: MariaM

Link direct la acest mesaj

So...
Totul incepe pe data de 17 septembrie , seara..cand satula de dusuri..am avut si eu pofta sa ma rasfat ca o balena in apa...asa ca..am facut o cada super calda...de m-a inmuiat de tot...:))
Undeva pe la 2 noaptea..simt ca imi vine sa fac pipi..cand...de fapt mi se rupsese apa...nu spun cum ma simteam , ma luase tremuratul de frica ..stiind ca fac cezariana...ma gandeam..cu dracu' dau de doctora mea...sa-i spun ca nasc..sa vina la spiatal...
Ma ridic din pat..ma duc la maica-mea in dormitor..ii zic..:Nasc..si m-a bufnit rasul..:))cred ca eram putin isterica la ora aia...
Maica-mea..se duce sa-l scoale pe Dragos(taticu' lui Vladut)...care in nesimtirea lui de somn profund..:))..spune..
"Acum..mai lasa-ma putin...si meregem dupa aceea.."...nu spun ce a apucat-o pe maica-mea...:))..nesimtitu-le scoala-te..bla bla..
eu in baie...nestiind cum sa opresc "suvoiul de apa"...
ok se trezeste Dragos, plecam...si nu va spun..ce-mi pune sub fund..ca sa nu ud bancheta..presul de la picioare...:)))..de cauciuc..
In sfarsit...nu aveam nici o durere..ajung la Municipal, ma baga la camera de garda...unde..a aparut "Abdul"..un araboi de doctor..care ma pune pe masa..si incepe sa ma controleze...eu ii ziceam ca ma doare..el la mine:..nu stia romaneste..."Stay cool girl"...it's a littel smaller then your husband....stiti voi..
eee..m-au lau toate crizele...am sarit de pe masa...i'am zis ceva frumos pe romaneste...(de altfel cred ca a intels)...i-am aratat degetul miraculos..am iesit...m-am dus la garderoba..mi-am lasat hainele mele...mi-au dat o camasa..de se vedea tot prin ea...si m-au dus la sala de nasteri..unde v-a incepe SHOW-UL :
Eram in camera 4 fete..2 se chinuiau de doua zile sa nasca..eu cu inca una ..proaspat venite...
Stateam ca pe ghimpi...nu stiam ce face dr ..vine nu vine pt cezariana...eu eram terminata de frica ca am sa nasc normal..durerile erau deja insuportabile...am iesit pe culoar..afara pe balcon ..unde era destul de racoare..
DURERILE ERAU LA MAXIM DIN 3IN 3 MIN...
a venit o asistenta...tipa la mine..ca sunt nesimtita ca nu ascult sa stau in pat, ca fac rau copilului...a vorbit cu mine ca cu ultima proasta..
am inghitit cat am inghitit...pana ..am luat-o si pe intr-o serie...de romanes/tiganesti..de a tacut chitic...(din cauza durerii eram in cele mai mai crize mai ales ca nici dr nu a venit)
Fetelor nici nu stiu cum am trecut de cele 6 ore de chin...am innebunit de durere...
Ok..s-a facut 8 dimineata...cand a aparut si dr mea ca o floare...
ma i-a repede, ma baga in sala...vine un dr...care ii spune.."hai repede sa nu vina dr de garda..sa vada ca ii faci cezariana..fara motiv..."...imi face anestezia...si de atunci...am fost fericita...
nu tu dureri , nu tu nimic...
Cand m-am trezit..am aflat ca Vladut 52 cm si 3.550 kg...si scor Apgar 9..s-a nascut la 8.25 am pe 18 sept 2001...de fapt saracutul..mi-a zis dr..ca dormea..cu un degetel in gura..:))..si ei l-au cam deranjat...

Dar cel mai cumplit a fost in sala de reanimare..(fetele care au nascut la municipal prin cezariana stiu...) paturile acelea inalte din care trebuie sa cobori..fiind operata...simti ca iti sari singura pe burta..
Ok...totul s-a terminat cu bine...dupa cezariana ..mi-a fost foarte bine..a doua zi mergeam prin spital fara probleme...
Totul a fost bine in spital..am sta decat 3 zile..mai putin pediatra copilului..care a fost super a dracu..nu mai stiu cum o chema..o scorpie..
Sper ca nu v-am plictisit...dar am povestit exact cum s-a intamplat...:)))
va pup si va doresc la toti sanatate..si bb-ei sanatosi si frumosi..:))

Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiri spune:

Draga Maria, si eu sunt cam pe ultima suta de metri, voi naste tot prin cezariana dar la Polizu. Ce anestezie ai avut tu: totala sau epidurala? Si mai voiam sa te intreb daca ai avut ceva dureri in urma operatiei, cat te-au tinut (durerile) si daca ai luat ceva (in spital fiind)? Sa fiti sanatosi si voiosi (a fost mortal "tati")!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Draga Chiri,
Am facut anestezie totala, m-a durut destul de tare burta dupa operatie o zi...dupa care mi-am revenit miraculos de bine..si asistentele se mirau de mine...
Mi-au dat, dupa operatie..niste piafen si scobutil..dar a fost frectie la picior de lemn..durerea nu a disparut decat dupa aproape o zi...
Oricum...iti doresc o nastere super usoara..un bb sanatos si frumos si fara colici..:))...
Te pup si multa sanatate

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Frumoasa si haioasa poveste...
Sa-ti traiasca Vladut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mortala faza cu Abdu!!!
Sa-ti traiasca baietelul si sa va mindriti cu el mereu!
va pup,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Mi-a placut experienta cu doctorul
Abdul.Hihihi...

Numai bine bebeului si numai bucurii.

Samurai-lady si bb Ken.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Da, fetelor..:)),...a fost un adevarat circ...serios...
Iar pe "Dl. Abdul"...cred ca am sa-l tin minte toata viata...serios nu ma astetam la asa replica..
Va pup si multa sanatate..

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Maria ti-am citit povestea ieri, dar nu am mai apucat sa-ti raspund fiind ocupata cu altele.

Sa va traiasca Vladutul si tie bravo ptr. curajul avut.

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Maria - te rugam sa ne trimiti o pozica cu familia completa - pentru Destine - prima pagina.

iti multumim,
desprecopii.com

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Multumesc frumos...sunt super fericita..., dar vreau si eu adresa de e-mail unde pot sa trimit poza
Va multumesc si va iubesc


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

info@desprecopii.com --------- pt. Destine

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput