cu bebe in avion, de la ce varsta?

cu bebe in avion, de la ce varsta? | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Buna!
As vrea sa stiu de cand se poate calatorii cu bebelusul in avion. Stefan are acum 6 luni si noi am primit o invitatzie in America si desi nu stim daca primi viza sau nu, as vrea sa stiu daca se poate calatori cu copil mic (sub un an) si daca cineva a mai facut o astfel de calatorie.
Multumesc mult.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Sigur ca se poate,nici o problema,in avion sint si patuturi pentru bebelusi suspendate.Cind cumperi biletele spui ca vrei si patut pentru bebelus.Bianca avea sapte luni cind am dus-o pentru prima data cu avionul.

AncaDPN 08.05.05si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Si patutzurile astea sunt doar pentru bebelusi sau sunt potrivite si pentru copilasi mici, de 3 ani de exemplu?Parca suna cam stupid intrebarea mea, da daca nu am fost niciodata cu avionul, ce sa-i faci?mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Eu cit am calatorit cu avionul nu am vazut niciodata patut pt.copil in avion.Ultima data cind am calatorit (Lufthansa) era un cuplu cu un baietel de vreo 2-3 luni ,la-u tinut in brate.Alt cuplu cu un baietel de vreo 8-9 luni au adus scaunul de masina in avion si l-au instalat pe scaunul din avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Este un soi de covatica in care stau copii cand dorm si numai atunci. Ai locul special dintre compartimente unde se poate atasa covatica aia. Asa ne-a anuntat agenta de la care am luat biletele. Noi vom calatori cu avionul cu Mara la 8 luni. Stiu altii care au fost cu copii mult mai mici.
Problema este ca la decolare si aterizare , nestiind sa inghita in acele momente se infunda urechile si fac scandal...

Timea si Mara 10 sept. 2004
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

si noi am calatorit cu avionul cand bb avea 2 luni si jumate, insa e drept doar pe ruta bucuresti frankfurt. si nu am avut nici o problema. noi l-am tinut in brate. abia ulterior am citit aici pe site ca sunt niste besinete speciale pt bb. insa fiind drumul oarecum scurt. 2 ore si ceva nu am cerut nici un loc liber pt el. m-am gandit ca pe urmatorul drum, adica pe 5 martie sa cer un loc liber langa al meu si pe el sa il fixez in scaunul de masina. ca acolo sta foarte bine.
intr-adevar la aterizare a inceput sa planga putin, dar noi am crezut ca de la centura de sigurantza, ca ne-a pus sa o strangem bine. multzam pt. informatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multzumesc mult fetelor, desi ...pe mine ma ia cu frica gandul de a fi intr-un avion, nu am mai calatorit niciodata cu avionul...
Deci nu este o limita de varsta...si daca plange ce ma fac cu el?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

noi am calatorit cu sara noastra mica prima data la 6 saptamini, cam 3 ore jumate, apoi la 6 luni, la 9 si la 10 luni si apoi in fiecare an; de curind am vazut in zborul toronto-londra un bebic de doua luni; avioanele mari au acele patuturi-cosulete-basinete care sint de fapt asezate pe o masa mare care se depliaza de pe peretele care separa bussinesu de economy; dar asta numa in avioane mai mari, transoceanic; de la bucuresti in germania nu am vazut chestia asta da poate nu a cerut nimeni- eu nu, sigur; ti se transporta gratuit caruciorul, scaunul de masina si port bebeul iar in avion cel mai faina ar fi sa iei scaunelul de masina daca crezi ca incape in scaunul de avion, al nostru a incaput si a fost grozav asa - vorebsc de scunul de masina gen cosulte, noi am avut maxi-cosi, care are si miner sa il cari mai usor, chiar ca in cos; din cite am vazut bebeii accepta mai greu sa stea in cosuletul avionului, la de pe masa, decit linga mami in scaunelul pe care il stiu ei ;
daca nu iei loc si pt bebe roaga-i sa iti lase loc liber linga tine daca se poate; la imbarcare ai prioritate cu copiii ;
de asemenea in aeroport mare poti cere sa te care ei cu masinuta ; caruciorul il poti duce pina la intrarea in avion si acolo ti-l pliaza si ti-l dau inapoi imediat cum iesi din avion; asta poate fi fain daca nu iei cu tine bebicul in scaunelul-cosulet de masina, si chiar si daca il iei tot e fain sa ai caruciorul la tine daca stai mai multe ore in tranzit;
de obicei stewarzii sint atenti la mamicile cu copii, te intreba ce si cum si poti sa le soliciti ajutorul , sa iti incalzeasca borcanele, apa, daca vrei sa mergi si tu ca omu la toaleta...
vezi ca la otopeni sint porti de imbarcare la care poti ajunge doar pe scari, intreaba la check-in , unde dai valizele unde e poarta si daca e cu scari pune-i sa iti aduca ajutoare; in general cere ajutor ca au oameni special pt asta in orice aeroport si nu costa in plus;
hai ca nu ma mai opresc!!!
zbor linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

quote:
Originally posted by LUCIA MIRELA

Si patutzurile astea sunt doar pentru bebelusi sau sunt potrivite si pentru copilasi mici, de 3 ani de exemplu?
Parca suna cam stupid intrebarea mea, da daca nu am fost niciodata cu avionul, ce sa-i faci?

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)



Lucia,la trei ani copiii nu mai sint acceptati in aceste patuturi doar bebelusii pina pe la vreo 9/10 luni.

Anca 29sapt.si Bianca Melissa 02.02.03

http://community.webshots.com/user/anky2100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc mult Iris de informatii, este bine sa stii, mai ales ca eu nu am mai fost niciodata.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Eu am avut basinet doar pe zborul lung.
Pt zborul scurt din Europa nu ne-a dat.
(si am calatorit cu diverse companii, la
diverse varste)

Sfatul meu e sa mergeti acum cand e mai mic.
Cu cat e mai mare cu atat e mai greu.
(vrea sa se miste sa vada, doarme mai putin,
bagajul e mai mare etc)

Mergi la inceput