Cat sange se recolteaza la un copil mic?

Cat sange se recolteaza la un copil mic? | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de aproape 11 luni, am fost azi de dimineata la analize cu ea si i-au recoltat 3 flacoane de sange, exact ca la un om mare. Nu stiu sa va spun ce analize a avut de facut (oricum, de rutina, pentru ca doctorita mi le-a dat la solicitarea mea, pentru ca plangea noaptea in continuu si incercam sa-i gasesc cauza) insa mi se pare enorm de mult, 3 eprubete de sange luat din vena, cu garou, exact ca la oameni mari. Si am mai si chinuit-o la ambele maini, ca la prima nu i-au gasit vena si nu curgea nimic...de-a plans saracuta pana a ramas fara suflu aproape.
Vreau sa stiu daca e normal, pentru ca mi se pare enorm de mult sange. Macar sa stiu sa nu mai merg tot acolo data viitoare in caz de ceva, doamne-fereste!


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Mai in primul rand sper sa fie sanatoasa si sa iasa rezultatele bune.Apoi, tocmai voiam sa iti povestesc ca si noi am facut ceva analize in primavara, la Grigore Alexandrescu tot la cererea noastra, si parca stiu ca o seringa i-a luat. Acum cred ca depinde si de numarul analizelor ca daca este o lista imensa, poate trebuie mai mult. Nu stiu nici eu prea bine si mi-e groaza sa ma gandesc ca tocmai ne-am hotarat sa repetam si noi analizele pentru ca e palid si m-a speriat cineva pe aici care zicea ca are bb cu aslo mare. Ori eu stiu ce inseamna sa faci moldamin 5 ani, in urma infectiilor repetate in gat si netratate corespunzator, asa ca o sa vedem si noi in curand...mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Miky

Eu am fost internata la spitalul V Babes luna trecuta si asistentele au fost intelegatoare si au recoltat in 3 eprubete, insa f putin in fiecare. Erau mai multe anailze de facut.

La Policlinica privata Babes insa la analizele de anul trecut l-au chinuit rau (da' totusi avea 2 ani, nu era chiar bebelus), tot asa nu ii curgea si au umplut eprubetele. Cred ca e acelasi personal si tine de ce asistenta nimeresti. Si eu mi-am pus aceeasi intrebare ca si tine (cu voce tare) insa am primit raspunsul ca asa trebuie.

Si eu trebuie sa refac analizele si ezit si din motivul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:

Micky, si lui Dani i-au luat la fel- 3 eprubete-cand avea 10 luni,dar mi-au explicat ca este necesar deoarece au de facut multe analize. Oricum eu am noroc ca nu a spus nici "pas".

Pupici Cris de Dani1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

cam atat i-au luat si Alexei la Elias, dar epribetele erau pana la jumatate pline.

Si la copii asa mici se ia sange cu fluturas, pt ca are acul cel mai mic si mai fin. Si noi pana l-am descoperit a durat ceva timp, ii luau cu ac obisnuit

Sanatate si rezultate bune la analize

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

Micky,bbeul meu,Cris, este cel care are Aslo marit,despre care zicea Lucia Mirela.Acum,saptamana asta, i-am facut a doua oara analizele( la alt laborator) si i-au luat 4 eprubete pline de sange.Am intrebat si eu,dar am primit acelasi raspuns:sunt multe analize si trebuie mult sange.
Ce ma dispera acum este nr. mare de leucocite 13.000 care i-a iesit.
E grav?
Poate stiti un medic bun.

Eva,Cris si Cristinica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Prietena mea are un medic pediatru bun care are consultatii la Medicover. E foarte incantata, daca vrei iti spun numele si unde o gasesti.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

poate depinde si de analize sau de laborator...eu i-am facut fiica-mii hemoleucograma, fierul, calciul, o analiza la ficat si nu mai stiu ce, si i-a luat doar din deget...a intepat-o cu un ac si atat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mickyyy, asa i-au recoltat si Alexandrei la 5 luni cand i-au facut toate analizele obisnuite. Acum pentru alergie, au recoltat doar 2 eprubete. Oricum, daca ii faci hemograma, este o eprubeta separata. Asa ca atunci cand faci hemograma si inca ceva, sunt sigur 2 flacoane de recoltat. La fel, sunt analize pentru care este nevoie de mai mult sange sau de un recipient diferit.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Merci de raspunsuri .
Eu ma asteptam sa-i ia mult mai putin, hai, nu din degetel, dar oricum, maxim o eprubeta. Asa ca am fost ingrozita cand am vazut cat sange i-au luat si credeam ca-i ceva in neregula cu centrul de acolo (ca nu au dotari suficiente ca sa prelucreze cantitati mai mici de snage si atunci recolteaza ca la oameni mari). Ba chiar imi faceam procese de constiinta ca in loc sa cercetez "piata" inainte, m-am repezit la primul centru (unde ce-i drept erau gratis analizele, pentru ca erau cu trimitere de la medicul de familie) si-am chinuit fata mai mult decat trebuia.

Acum astept rezultatele...abia vineri o sa le primesc si-o sa vad daca chiar am chinuit-o degeaba. Eu sper ca da!


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

stii m-am gandit de ce i-au luat asa de mult. eprubetele de la meditest isi iau ele sange cat trebuie (stiu de cand am facut noi analizele - si pt fiecare tip trebuie o eprubeta), da probabil sunt facute pt adulti. atsa este explicatia.

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput