Rana col extinsa pe vagin

Rana col extinsa pe vagin | Autor: danatanasa

Link direct la acest mesaj

La 4 luni de la nastere am descoperit o rana pe col de 3.5 cm, care a fost cauterizata, problema este ca rana s-a extins si pe vagin si nu se vindeca. Am facut mai multe tratamente, inclusiv injectii pentru cresterea imunitatii (Isorel A), ovule cu propolis, crema pe baza de fluor, Calciu si alte vitamine, fara rezultat. Am facut test clamidia (nu stiu cum se scrie corect) si a fost negativ. In timpului actului sexual am senztia de arsura, chiar daca folosesc lubrigel si am inteles ca aceste rani pot duce la cancer. Daca imi puteti recomada un tratament v-am fi foarte recunoscatori. Este intradevar pericol de cancer?

Dana - mamica lui Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dma spune:

buna Dana!

am citit despre problema ta si sfatul meu e sa incerci sa tratezi in continuare acea rana cu ajutorul ginecologului tau.

ai putea sa ne dai mai multe detalii despre problema ta??
de exemplu:
-inainte de nastere ai avut frecvent inflamatii la nivelul colului (cervicite)?
-ai avut rupturi la nivelul colului cand ai nascut, in cazul in care a fost nastere pe cale vaginala?
-ai facut teste petru a depista daca exista si alte infectii la nivelul colului?? (ai spus ca testul pt Chlamydia a fost negativ)
-s-a facut o colposcopie?
-daca ai avut si alte simptome asociate? (leucoree inchisa la culoare si urat mirositoare,leucoree mai abundenta decat de obicei sau daca ai sangerat usor la contact sexual, etc)
-nu ai amintit nimic despre cum ti-a iesit examenul citologic de la nivelul colului...
-ai facut si alte tratamente? exista ovule care au efect antibacterian,antiinflamator, citoprotector, antipruriginos, care diminua sau vindeca eroziunile colului uterin, si alte efecte...depinde de compozitia ovulelor.

tratamentele pentru astfel de probleme se fac numai de catre ginecolog care supravegeaza acea rana de pe col si vagin si care observa evolutia locala si face examinarile care se impun in cazul tau.

ranile de la nivelul colului uterin nu trebuie ignorate!!! pe cat posibil sa le urmariti periodic, in timp si sa faceti tratamentele pe care vi le prescrie ginecologul.

asteptam sa ne mai scrieti.

numai bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danatanasa spune:

Va multumesc pentru raspusul trimis si am sa incerc sa va dau cat mai multe detalii, poate foloseste si altor mamici mai rusinoase:
- rana pe col am avut-o dinainte de a ramane insarcinata (in marime de 1.5 cm) pe care am tratat-o sau am crezut ca am tratat-o; dupa vreo cinci luni de la tratament ne-am hotarat sa avem bebelusul si n-am mai verificat daca am avut rezultate; si ca sa sa raspund la intrebare: la fiecare control ginecologis (anual si chiar mai des) am primit tratament. Cred ca este important sa va spun ca singurul partener sexual pe care l-am avut este sotul meu.
- am nascut pe cale vaginala (la 34 saptamani), iar dupa nastere a fost nevoie de chiuretaj (ramasesera bucati de placenta desi aceasta era destul de matura; copilul a iesit cu o manuta la ureche si a fost necesara o taietura "in trei planuri" - asa s-a exprimat doctorita
- mi s-a mai recoltat pentru lama, iar rezultatul a fost de tip B
- nu am facut colposcopie
-nu am avutleucoree si nici nu am sangerat la contactul sexual, dar au fost putine ocaziile in care sa nu ma fi durut deloc in timpul actului sexual. Nu sarim peste preludiu, dar cred ca sotul meu este un pic mai dotat decat imi trebuie mie.
- nu stiu sa va dau detalii despre compozitia ovulelor
- sarcina a fost supravegeata de doamna dr. Tarnovanu Mihaela, iar medicul ginecolog la care merg frecvent este d-na dr. Stratan Elena. Urmatoarea consultatie ar trebui sa aiba loc in luna martie si va voi tine la curent cu evolutia ranii.

Va mutumesc si va doresc multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns konsuella spune:

Dana nici nu e de mirare la ce doctorita ai tu ?Pai dr STRATAN a distrus multe femei .Tu pe ce lume traiesti ?Eu sunt o victima a ei .Mai intreaba si alti medici din Iasi si te rog sa schimbi dr imediat ....Stiu ca e vechi subiectul eu acum am vazut....

Mergi la inceput