Dureri de burta de la carne la bb de 8 luni?

Dureri de burta de la carne la bb de 8 luni? | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Acum vreo 10 zile i-am fiert legumele pentru piure in zeama de carne de pui. Dupa vreo 2-3 ore, baiatul a inceput sa plinga, manifestind dureri de burta.
Ei bine, alaltaieri i-am fiert legumele cu o bucatica mica de piept de pui. Carnea i-am pasat-o impreuna cu legumele. Noaptea, aceeasi poveste.
Cum credeti, e o coincidenta sau e prea devreme pentru carne? Mentionez ca diversificarea am inceput-o de la 6 luni. Maninca fara probleme si cu mare placere cereale diverse cu lapte, piure de legume si mar copt pasat cu biscuit.

------------------
Numai bine,

Natalia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

poate ar trebui sa-i fierbi carnea separat,sa nu folosesti bulionul de carne mai ales daca nu e pasare crescuta acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dorsilia,
Asa ne-a sfatuit peditraul, mai intii sa-i fierb legumele in zeama de carne, ca sa vad cum reactioneaza, si in cazul inc are ar fi fost ok, sa continui cu carnea propriu-zisa.
Sincera sa fiu, mi-e frica sa mai incerc, cred ca o sa astept inca vreo luna.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Sunt aproape sigura ca e de la zeama de carne. Poate tu nu stiai ca la cei cu probleme de stomac sau cu stomac "in pioneze" nu au voie zeama dar au voie carnea de la pui ?
Cu siguranta zeama de pui este prea concentrata si ea contine multa gelatina care e foarte greu de digerat. Probabil stomacelul bbului e inca sensibil si nu reuseste sa digere usor gelatina din zeama.
Eu zic sa-i dai carne si atat. Adica ii fierbi carnea in zeama respectiva, dar nu i-o da ca atare. Si legumele mai bine fierbele separat in zeama si da-i acea zeama de papa.
Si mai incearca p[este vreo 2 sapt.
Si ma mir ca pediatrul tau nu stie ca e f greu de digerat zeama concentrata de la carne, dar carnea se digera mai usor.
Pupici lu bb.

Ana


Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

annablue,
Zeama de carne nu a fost deloc concentrata (asa ne-a spus pediatrul, sa nu fie concentrata, deci stie si el ). Am avut grija de asta.
Totusi, o fi prea devreme, la numai 2 luni de la inceputul diversificarii?

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Carnea de pui si de vitel este alergizanta. Asa ca incearca cu care de gaina si carne de vaca. Nu pui sau vitel. Si poti sa o fierbi impreuna cu legumele. Eu lui Bibi asa ii fac supita. Si ii place foarte mult.
Si daca il doare burtica dar nu s-a deranjat la stomacel dai 5 picaturi de Sabsimplex.


tnicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

tnicoleta
I-am dat si Sabsimplex, s-a calmat cu greu, dar nu-mi pare normal sa-i dau picaturi ori de cite ori ii dau carne.
Informatia despre carnea de pui si vitel e interesanta. Numai ca de unde gasesc eu carne de gaina proaspata? In aia de tara nu am incredere. Am vazut doar congelate, ditamai gainile! Sa cumpar o animala din aia, ca sa folosesc doar o bucatica sau maxim doua? Ca doar nu mai pot recongela.
O sa incerc cu carnea de vita.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

daca musai vrei sa fierbi legumele in apa in care a fiert carnitza ideal e sa faci asa: arunci apa in care a fiert carnitza, dupa vreo 10 minute (ai sa vezi ca apa asta are grasimi, eu am gustat de curiozitate si m-am scarbit), pui apa noua si fierbi in continuare.

eu ii mai fac cum am spus mai sus , dar, cand le mixez pun apa de la legume in mixaj si 1 lingura de apa in care a fiert carnea.

succes,

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Natalia, nu trebuie sa fie f concentrata ca sa-l deranjeze pe cel mic. Mai ales ca de-abia ati inceput. Ai vazut ca si fetele spun sa nu folosesti chiar de acum zeama de la carne. Cat despre pui si vitel, habar n-aveam ca sunt alergizante. Poate ca are legatura si cu ce mananca animalele. Dar, nu ti-as recomanda sa-i dai de pe acum carne de gaina sau de vita, pt ca iti garantez ca nu o va putea inghiti si digera stomacul. La inceput se da o carne mai moale, mai "usoara", de aia se recomanda pui si vitel. Dupa ce trece de un an, poti sa-i dai gaina si vita, f bine fierte. Acum risti sa nu-i placa carnea, pt ca daca e tare si nu o poate manca, s-ar putea sa nu o mai accepte.
Daca cumperi gaina, foloseste din ea sa faci tu supa si fierbe-o bine, iar din piept ia o bucatica si marunteste-o bine pentru bb.
Daca nu, cumpara carne si fa-o portii mici cat mananca cel mic si pune-le asa la inghetat. Scoti de acolo ce ai nevoie si nu trebuie sa dezgheti ditamai animalu'.
In principiu, eu zic sa-i dai carne de pui din acela proaspat, piept sau pulpa, fiert bine si fara pielite (evident ).
Si zeama da-i-o peste vreo 2 sapt sau o luna.


Ana


Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Natalia, eu nu contest ca pediatrul vostru e bine intentionat si pregatit insa in toate cartile citite de mine si toate sfaturile verbale de la pediatrii de aici ni s-a spus ca se incepe cu carnita de pui slaba, piept, fiert si se amesteca cu pireul de legume, folosindu-se la pireu numai zeama in care au fiert legumele nu cea in care a fiert carnea. deci eu am inceput diversificarea la 4,5 luni, la inceput cu suc de mar si morcov, dupa 3 zile pulpa direct ca sucul nu-i place. Apoi supa clara de legume. A treia zi direct supa crema de legume ca supa clara nu-i place. Apoi dupa 4 saptamani, adica pe la 5 luni si ceva carnita de pui fiarta separat, zeama de pe carne o arunc si acum inca. Apoi ou. Si cam pe aici suntem la 6 luni jumate. Urmeaza vita, ficatelul si pestele.
Parerea mea este sa incerci cu carnita de gaina/pui, piept mai ales,pt ca nu are grasime, pasirat cu zeama de la legume plus legumele in sine, de preferat toate radacinoasele cat si gulie, dovlecel, ardei, ceapa.

Mergi la inceput