Despre: Talasemia Minora

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Multumesc!Mai m-am linistit un pic dar pana la sfarsitul lunii tot o sa am un pic emotii.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuel spune:

BUNA FETELOR!
In nici un caz betatalasemia minora nu se poate transforma in altceva.Forma grava este cea majora care necesita transfuzii cel putin o data pe saptamana...poate si mai des in functie de analize,la noi este suficient o cura de 20 zile acid folic de 3 ori pe zi si B6 1 pe zi.Asta in fiecare luna.
Dar daca analizele sunt bune ,ma refer aici la valoarea Hb(hemoglobinei)peste 10 atunci pt adult daca se simte bine(daca nu este obosit si somnolent,plus lipsit de energie si vlaga),atunci poate lua mai rar acest tratament insa alimentatia trebuie sa fie bogata in alimente si cruditati care sa contina B6 ssi acid folic(ou,ficatel,spanac,etc).
Pt copii neaparat trebuie control al analizelor periodic cam la 6 luni ,o alimentatie adecvata si neaparat functie de rezultatul analizelor si sfatul hematologului .....tratament de intretinere cu vit B6 si acid folic plus celelate vit si minerale esentiale(un complex de vit si minerale).
In aceasta afectiune nu conteaza greutatea....eu si fratele meu suntem plinuti ,iar tata pot spune ca a fost obez(avea betatalasemie minor).
Si la noi s-a depistat intamplator la un control al analizelor ..de rurina,eu aveam 12 ani iar fratele meu 6 anisori.Eu sunt tipul palid iar fratele meu este rosu in obrajori,deci nu neste o regula.
din cate stiu cei care locuioesc in apropiere Dunarii au aceste afectiuni,fiind o boala mediteraneana.Adica ...oltenii in cazul meu.Tata este oltean ...si intradevar ....s-a nascut aproape de Dunare.
La copii sub un an nu se poate spune cu precizie ...pt ca analiza electroforezei ......la aceasta varsta nu este concludenta....dar se poate spune daca baby are anemie...si in cazul in care unul dintre parinti are betatalesemie ..se poate suspecta s copilul.
Eu am sa merg cu baby dupa un an un an jumatate ...timp in care am sa-i mai dau eu din cand in cand vitamine,in nici un caz nu trebuie dat fier,pt ca in aceste afectiuni(betatalasemia minor si major)fierul este in exces ,iar surplusul de fier poate face rau.
Daca vedeti ca baby este anemic,nu are pofta de mancare ,nu are energie ....fuguta cu el la Hematologie....pt analize.Aici se face si Ca ,fosfataza alcalina ,electroforeza,frotiu ,sideremia(fierul),Hb,Ht.
Multa santate la bebei
Doamne ajuta !
pupici

Mergi la inceput