masturbare la fetite?

masturbare la fetite? | Autor: Alecsandra

Link direct la acest mesaj

Buna. fetita mea are 2 ani si 6luni. de micuta are o problema ...isi freaca piciorusele , doctorii au zis ca este masturbare la fetite cum este si la baietei numai ca ea si freaca piciorusele. stie cineva ce pot sa fac sa o dezvat de acest obicei?
maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

I-ai facut fetitei tale analize?
Asigura-te ca nu este o infectie urinara, mai intai. Si daca o sa ti se spuna ca e normal, ca blabla, te rog frumos, nu pleca urechea. La fel si daca iti vor spune 7 medici ca e masturbare. Poti sa pleci ureche la chestiilea astea NUMAI daca i-ai facut analize si ai eliminat varianta cu infectia...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana mea a inceput cu masturbarea pe la un an si ceva, statea pe burtica si isi misca funduletul, apoi gasea un colt sau o margine de canapea. Dr. mi-a spus sa o las in pace si sa nu-i fac observatie ca-i va trece, nu i-am facut nici un fel de tratament...am citit unele subiecte cu tot felul de tratamente cu calmante. Uneori ii faceam observatie, ca nu puteam sa stau calma si sa o vad ce face...
De trecut i-a trecut pe la 6 ani.

S-a mai discutat subiectul aici, poate te ajuta moderatorii.

Alt sfat nu stiu sa-ti dau, decat rabdare multa!

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Subiectul este interesant, avem si noi o problema asemanatoare, numai ca la baietei... Cam de la 3 luni, baietelul meu si-a descoperit cocoselul, nu putem sa-i schimb pampers-ul ca el imediat se apuca cu manuta si se tragea de el. Chiar si acum, la 9 luni, cand este dezbracat si-l mangaie, mai nou se uita la el si se comporta ca si cum ar fi o jucarie pentru el. Chiar sa fie masturbare? Sau este oare o modalitate de a-si decoperi corpul?
Fetita ta ce alte manifestari mai are? Oricum problema este delicata!!!

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu va ganditi ca e ca si masturbarea la adulti...e un fel de linistire pentru ei, eu am citit ca in general copiii neglijati au tendinte de autolinistire(unii isi balanagne capul, alti se misca din corp inainte-inapoi)...insa sunt si copii care au toata afectiunea necesara si fac asa.

E si un mod de a-si descoperi corpul, simturile. Nu e nici un pericol, e ceva normal, dar trebuie multa rabdare si in nici un caz nu trebuie certat copilul, spunandu-i ca face ceva rau, pentru el e placere, linistire si nu intelege de ce e rau ceea ce face.
Stiu, astea sunt teoriile, dar e bine sa fie puse in practica, recunosc ca nici eu n-am reusit in totalitate, dar fetitei mele i-a trecut. Dupa vreo 4 ani...

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nepotica mea avea vreo 2 ani si se culca jos, si isi incorda manutele si piciorusele si nu o mai desclestai de acolo. La ea cred ca era pe fond psihic, dar i-a trecut si sfatul medicului a fost sa incercam sa ii distragem usurel atentia cu o activitate placuta, o jucarie, prin joaca.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Masturbarea este un fenomen natural la totii copii (fetite sau baieti). Mie nu mi se pare o mare perversiune si nu le interzic (am o fata si un baiat). Le procura senzatii placute si nu fac nici un rau. Singura limita pe care am pus-o pana acum este sa o faca la ea in camera cand e singura. I-am explicat ca nu e nimic anormal, dar ca nu se face in public. Totul e ok si ramane in limite moderate (nici n-o pandesc sa vad cand si ce face).
De ce ar trebui dezvatati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Este adevarat ca fenomenul exista, considera insa ca masturbarea este ultima explicatie. Elimina-le pe celelalte.
Fata ta inca poarta pampers? Cum face cand isi freaca piciorusele? Altceva mai face? Strange manutele, face gurita cerculet, transpira? Ce face daca o opresti? Ai dezbracat-o vreodata (are clitorisul marit?) Daca o pui in apa se opreste? Face asa inainte de culcare?
Pacat ca este dezactivata cautarea, pentru ca ti-as fi indicat doua subiecte mai vechi, pe cand si eu eram ingrijorata. Atatia mi-au zis ca e normal... am fost la x medici, inclusiv la neuropsihiatru! Fetitei DianeiP, membra si ea aici, i s-au descoperit doi streptococi in secretia vaginala si giardia. Fata mea a avut E Coli.
Daca esti absolut sigura ca nu este o infectie, abia atunci poti accepta ca este masturbare.
Crede-ma, eram atat de disperata cand o vedeam, atata am citit si m-am informat, incat as putea scrie o carte! Iar doctorita mi-a zis ca sunt nebuna ca vreau sa chinui copilul cu analize si ca as face mai bine sa accept diagnosticul neuropsihiatrului! Si cum se face atunci ca imediat dupa tratamentul infectiei a disparut orice urma de "masturbare"? Si de atunci nu mai iau de bun nici un diagnostic la prima vedere. Si copilul este perfect sanatos.
Repet: daca ai eliminat celelalte posibilitati, atunci da, este posibil sa fie masturbare. Si nu sunt de acord sa trimiti in camera lui copilul si sa-i spui ca e normal sa se masturbeze, atata timp cat nu-l vede nimeni! E mai normal sa vorbesti cu el, sa ii explici, si sa vezi de ce face asta, sa vada ca este inteles. Si in mod sigur va renunta la obicei.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Pentru cei care sunt contra puteti sa imi spuneti si mie de ce nu e bine sa se masturbeze? Atata timp cat nu e ocupatie principala bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Exista cartea "Copilul Nostru" de Marin Gh.Ciobanu care cuprinde informatii structurate pe capitole utile pentru copii intre 1-13 ani.
Costa 350.000 lei la Libraria Eminescu.
Exista acolo solutii atat pentru ingrijirea copilului, cat si solutii de crestere si educare (de ex. cum sa reactionezi cand observi ca se masturbeaza.


Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Danielac: de acord cu orice carte, revista, material educational... ce te faci insa daca eticheta de masturbare NU este corecta?
Eu aici am insistat: sa fie SIGURA ca este vorba de asta. Apoi, da, tre' sa vezi si cum sa reactionezi....
Didita: de ce nu e bine? Spune-mi tu, atunci: de ce ESTE bine? Sunt doua lucruri total diferite!
Eu pot spune ca NU este bine mai ales sa INCURAJEZI copilul, trebuie sa ii explci, sa vezi ce se intampla... Cred ca la 2 ani este mult prea mic si risca sa ramana cu un obicei care nu va mai disparea. Nu e normal sa vorbesti cu copilul, sa vezi ce se intampla?
Mi se pare normal sa isi exploreze corpul, nu mi se pare normal sa-i spun eu ca parinte copilului ca poate sa stea in camera la el si sa se masturbeze, ca e ok atata timp cat nu-l vede nimeni!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea

Mergi la inceput