oua de prepelita la copiii mai mici de un an

oua de prepelita la copiii mai mici de un an | Autor: iuliana c

Link direct la acest mesaj

Am citit intr-o brosura despre tratamentul cu oua de prepelita care ar aduce mari beneficii.Scrie ca acesta cura nu are contraindicatii deoarece are efect antialergic si faforizeasa tratamentele medicamentoase asupra organismului.
Se poate da copiilor de 3 luni-1 an.Modul de administrare ,crud cate unul pe zi timp de 30 de zile.
Ce credeti?

Iuliana & Rares (12iunie)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

parerea mea proprie este ca nu ar fi tocmai indicat oul de prepelita bebelusilor.
cand de abia dam cate juma de galbenus de gaina dupa 5 luni ....mm....mie una imi cam da de gandit.

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Eu i-am dat de pe la 10 luni. E mult mai bun decat oul de gaina, mai sanatos. Fetita mea l-a tolerat bine, plus ca l-a mancat cu mai mare placere decat pe acela mare de gaina.
Stiam ca 4 oua micute de prepelita, fac cat un ou de gaina, deci nu cred sa fie atat de concentrat..
Da-i unul si vezi cum il tolereaza.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui www.earpower.com/bebe/copii" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebe/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Aici sunt oua de prepelita pe toate drumurile si sunt la aprox. acelasi pret cu celelalte oua (de gaina). Am intrebat si eu dr. si mi-a spus ca nu e nici o diferenta intre ouale de gaina si cele de prepelita si ca 5 oua de prepelita fac exact cat un ou de marime normala de gain (60 g). Asa ca, noi le alternam... papam cam o data pe saptamana oua de prepelita si a doua oara ou de gaina. In ceea ce priveste "tratamentul", pot sa va spun ca eu nu cred in asa ceva. Am cautat peste tot pe internet (in afara de site-urile romanesti unde le face o reclama teribila) si am vazut ca ouale de prepelita contin exact aceleasi chestii ca si ouale de gaina.
Saraca soacra-mea a facut o cura speciala pentru colesterol si dupa o luna de baut oua crude avea colesterolul mai mare decat inainte de cura. si era normal... a bagati o gramada de colesterol din ouale alea (parca vreo 15 pe zi) in ea. Dupa aia a trebuit sa faca tratament cu medicamente .
Deci, din punctul meu de vedere - nici o diferenta!!! bb poate sa pape deja cate 4-5 galbenusuri la fiecare 3-4 zile, dar EU PERSONAL nu cred in tratamente.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput