Se poate face avort?

Se poate face avort? | Autor: lexy

Link direct la acest mesaj

Se poate face avort la 13 saptamani?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Da, o prietena a mea a facut pentru ca bebele avea sindromul Down .
Sper ca nu intrebi pentru tine .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

in principiu e cam tarziu..dar in Romania pe bani se poate face orice...oricum e TRAZIU.SANATATEA TA SAU A PERSOANEI E PUSA IN JOC.SI acum la 13 sapt cand deja cred ca a moscat e destul de prea tarziu...de data asta tzi sugerez...sa te gandesti de mai multe ori..de muuullt mai multe ori..si sa iei decizia cea mai justa..

ma intreb pana la 13 sapt nu tzi ai dat seama ca e BB?

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Poate are vreo problema de sanatate ea sau persoana pentru care a intrebat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:



ATAT AM DE ZIS

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

la 13 saptamani, bebele este descris asa:

Fatul are marimea unei piersici. Fata lui incepe sa devina din ce in ce mai "umana". Ochisorii care isi facusera aparitia in partea laterala a capului s-au apropiat unul de celalalt. Urechile ii sunt aproape de locul lor normal. Ficatul incepe sa ii functioneze iar rinichii incept sa produca urina in vezica.Picioarele sunt mai lungi decat bratele, iar pielea este rosie transparenta, neavand nici un strat de grasime. La sfarsitul acestui prim trimestru, toate organele sunt formate.

Are capusor, manute, picioruse......tot ce-i trebuie.

Deja nu mai este un embrion, ci un mic bebelus. Oare cat suflet poti avea, ca stiind toate acestea, sa mergi mai departe cu intreruperea de sarcina, fara a exista motive medicale pt asta?

parere personala


Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Da, este destul de tarziu la 13 saptamani, chiar si din motive medicale. E riscant pentru sanatatea ta si e posibil sa nu mai poti avea copii mai tarziu, cand iti vei dori.
Daca bb are o problema si nu vrei sa-l aduci pe lume asa, te-ai putea sacrifica pe tine, dar altminteri eu nu te-as sfatui.
Te-ai gandit la posibilitatea ducerii la termen a sarcinii, urmata de adoptie? Cunosc un cuplu care nu poate avea copii (tot din pricina unei greseli din trecut) si care vrea sa adopte un bebelus. Totul in conditiile legii, bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

in mod legal dupa 12 saptamani nu se face avort. exceptie sarcinile cu indicatie de avort terapeutic pentru fetii malformatii, cu boli genetice, demonstrate prin teste genetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

In Romania se poate, dar asa cum spun si fetele este un risc si pentru tine... Legal este pana la 14 saptamani, dar o fac numai cei din spitale.
Eu insa te inteleg.... stiu ca exista motive suficiente pentru a recurge la un astfel de gest...
Cel mai bine este sa mergi la un consult la un ginecolog care te va ajuta intr-un fel sau altul...
Sanatate multa si ganduri bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

Avortul

Avortul reprezinta terminarea sarcinii inainte ca fatul sa fie viabil, fiind desemnata in general perioada de dinaintea celei de-a 20-a saptamini, adica inainte ca fatul sa fie capabil sa supravietuiasca in afara uterului.

Avortul se poate clasifica in functie de:

Virsta gestationala- avort precoce - inainte de 12 saptamini de gestatie

- avort tardiv - intre a 12 si a 20 a saptamina de gestatie

Cauza:

Avort spontan, atunci cind pierderea copilului are loc involuntar, fara interventie medicala sau mecanica.

Avort indus (la cerere), atunci cind are loc deliberat incercarea de a elimina sarcina.

Avortul indus poate fi:

- terapeutic, cind sarcina este intrerupta deliberat pentru motive medicale, materne sau fetale;

- intreruperea voluntara a sarcinii (IVS) sau, in limbaj curent, avort, atunci cind intreruperea de sarcina este provocata din alte motive decit cele medicale.

Aceasta va fi perspectiva prin care ne vom raporta la avort pe tot parcursul materialului nostru.



Avortul la cerere este permis, conform legislatiei in vigoare in Romania, pina la virsta de sarcina de 12 saptamini (amenoree sau lipsa menstruatiei). Dincolo de aceasta limita sint permise doar avorturile de natura terapeutica.

pt mai multe detalii cititi aici: http://www.primulpas.ro.org/decizie/ceeste.html



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.popescu spune:

http://www.primulpas.ro.org/decizie/ceeste.html

Mergi la inceput