sindrom aderential pelvin

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Ella bine ai venit pe . Eu am ceva dureri de la aderente atunci cand,dintr-un motiv sau altul am abdomenul tensionat (mananc prea mult sau ma balonez etc).

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Eu nu am avut dureri, de fapt, daca nu faceam laparoscopie, nici nu as fi stiut de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

dragele mele scuze in primul rand de scris dar imi tin puiul cu mana libera.vreau sa va spun ca treaba cu aderentele estte f nasoala.cand am nascut acum 5 sap prin cezariana cand am fost deschisa s-a ingrozit dna dr de aderentele groaznice gasite.nu a putut sa ajnga la uter pana nu a curatat aderentele. ce a fosty scos a fost trimis la anatomie patologica si slava doomnului este bine se pare ca este doar o endometrioza pe care o voi trata dupa ce nu mai alaptez. mar interesa si pe mine daca se pot trata cumva aceste aderente dar fara operatie ptr ca am deja 5 anestezii generale la activ cu 2 stop cardiorespiratorii pe masa de operatie si nu cred ca as mai suporta o alta anestezie generala.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Monica - in primul rand, sa-ti traiasca bebelusul - i-am vazut pozele, iar pe tine te stiu (ca sa zic asa) din umbra...de ceva timp!
Eu am 2 laparo din cauza nemernicelor si am intrebat si mi s-a raspuns ca nu se scapa de ele decat prin operatie. Sincer, eu pe a 3a nu o voi mai face si din aceasta cauaza sunt hotarata, ca in cazul in care nu am reusita cu inseminarile, la anul sa trec la vitro, pentru ca nu mai suport (nici macar gandul) sa aflu ca ele s-au reformat.
La mine au aparut ca urmare a unei operatii de apendicita (apendicul s-a rupt pe masa de operatie), dar si pe fondul unei anexite vechi, netratate, pentru ca nu stiam de existenta ei (nu aveam decat dureri la cm). Deci, totul s-a pus pe seama unui proces inflamator.
Ca si dr. ta, prof. Marinescu, in 2001 si-a pus mana in cap.
Am auzit totusi, dar numai ca metoda de prevenire si dupa operatie, ca se pot face ultasunete. Am gasit pe net, ca in Bucuresti s-ar face asa ceva. Eu fiind din Ploiesti, am cercetat loco, dar cei de aici habar nu aveau. Pana la urma, la insistentele mele, dr. de aici s-a mai gandit si ca urmare am facut 10 sedinte la cea mai mica frecventa. Daca mi-au facut bine sau nu, nu-ti pot spune. Cert este ca eu sunt la 9a luna dupa a 2a laparo, la a 4 inseminare si ca ma rog la Dumnezeu ca aderentele sa nu se reformeze prea curand, sa mai apuc sa fac niste inseminari, daca si acum voi avea nereusita.
Va pe amandoi.



"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

PS - Monica
Pe net inseamna subiectul acesta, pag. 2, la discutii cu Mishulina - scuze, dar am mai zis ca memoria, uneori imi joaca feste...deh...varsta isi spune cuvantul peste tot!

"Oamenii buni au parte de lucruri bune."
Beatrice
Poze dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Buna fetelor!

Am avut si eu o operatie anul trecut in oct. pt endometrioame si 3 fibroame uterine. Nu am stiut ca am endometrioza, Monica esti o mare norocoasa ca ai asa o dulceata de bebe, mie mi-au spus ca nici o sansa sa fac bb pe cale naturala nici dupa operatie si nu mi-au spus ca as fi avut aderente. La mine a aparut din pacate un nou mic fibrom. Pe care insa nu am sa-l operez pt. ca daca fac a doua taietura pe uter nu mai pot tine o sarcina,stiti cum e, ca la cezariana, exista riscul sa se rupa uterul cind creste bb in burtica.

De aderente Mishulina ai prfecta dreptate: se pot produce de la orice infectie. In acelasi timp e o reactie de vindecare a organismului, la orice interventie chirurgicala se "deranjeaza" suprafata organelor, ca sunt intestine sau oavare sau uter sau chiar vezica urinara si atunci se produce o cicatrice = aderenta de organele alaturate. E ca un cerc vicios: vrei sa le indepartezi cu operatia si reusesti dar la un moment dat ele se vor reface. Deci daca bebe ar veni repede dupa laparo care a indepartat aderentele e perfect, daca trece timpul sansa ca ele sa se refaca creste.

La voi se refac aderentele, la mine fibromul .

Cred ca dr. prefera laparo ca sa le indeparteze pt. ca asta e sigura, chetsia cu ulrtasunetele poate sa nu functioneze la toata lumea si atunci se pierde timpul degeaba. Asta cred eu.

Pe aici astia fac laparo grupa mare pt. aderente.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Fetelor,sa va povestesc din experienta mea cu ultrasunetele astea....La mine fac parte dintr-un complex de proceduri fizioterapice,alaturi de unde scurte si electrostimulari (acestea din urma fiind pentru peretele abdominal,nu pentru aderente).Eu,dupa patru operatii clasice pentru o peritonita purulenta generalizata si apendicita cangrenoasa cu complicatiile urate de dupa sunt plina de aderente interintestinale intinse ca suprafata si dure,adica un "bloc aderential" aproape de nepatruns....S-a constatat ca din cauza lor unica trompa pe care o mai am este filiforma, caudata(foarte intortocheata) si rigida ceea ce face procesul de fecundare aproape imposibil..Toate aceste caracteristici sunt date de aderentele peritubare din zona,adica degeaba e libera si neobstructionata daca e tinuta fixa si imobila in hatisul de aderente...si in plus tot ele au deformat-o indepartand capatul cu cili de ovar...
In aceste conditii,chirurgii de la Spitalul Judetean (Bety stie,ca e ploiesteanca de-a mea) mi-au recomandat fiziokinetoterapia ,adica gimnastica medicala recuperatorie pentru peretele abdominal+ fizioterapie pentru aderente.
Bety are mare dreptate: aceste ultrasunete au un valoros rol in prevenirea formarii lor postoperator si ideal ar fi sa se inceapa cat mai curand,ca sa nu se ajunga intr-o situatie ca a mea,cu cat sunt mai vechi cu atat sunt mai greu de indepartat....
Asa ca Monica vorbeste cu medicul de familie,mie mi-au recomandat sa incep la 6 luni de la ultima operatie ceea ce la tine ar fi numai bine,daca te intereseaza iti trimit un PM cu clinicile din Bucuresti unde se face asa ceva si conditiile ce trebuiesc indeplinite! Si sa iti traiasca puiul cel dulce!
Eu sunt acum pacienta Prof.Marinescu de la Giulesti,care a zis ca in peste 30 de ani a mai avut un sigur caz ca al meu (asa de complex si cu atat de multe probleme)dar care acum e mamica....Cand mi-a vazut burta a cam ramas pe ganduri,doar ca nu mi-a spus ca nu am prea multe sanse pe cale naturala ....Dar cand m-a luat de mana si m-a dus la echo sa-mi evalueze ovarul in vederea punctionarii pentri Fiv a fost clar.....A fost categoric cand a afirmat ca de o laparoscopie (adica alte incizii) nici nu poate fi vorba! Miercuri,cand mi-a cauterizat o rana pe col (capatata tot in spital)mi-a transmis prin asistenta sefa ca avand in vedere ca aceste aderente nu au cedat la tratamentul cu Prednison (si nici nu dau semne ca ar face-o) sa "trag tare" cu fizioterapia ca asta s-ar putea sa fie sansa mea!. Asa ca de saptamana viitoare sper sa reiau procedurile..
Prima data cand am facut asta (anul trecut in ianuarie) am facut doua seturi consecutive de cate 10 sedinte zilnice,dupa o schema stabilita de medicul de la Recuperare.Imi dadeau pe burta cu Diclofenac gel care,(spre deosebire de gelul inert de la echograf care e un mediu de transmitere a ultasunetelor prin tegument) e antiinflamator si el...Sonda a fost setata la 3 MHz....
Vreau sa va spun ca am simtit diferenta....Eu am dureri destul de mari de la aderente atunci cand ma balonez (asta e doar una din situatii) si dupa aceste proceduri m-am simtit excelent,puteam manca oricat si orice,fara teama.....Dar,repet am facut 2* 10 zile in fiecare zi.Mi s-a explicat ca ultrasunetele au produs o gaura in paienjenisul ala asa cum s-ar rupe un ciorap fin de dama,ceva in genul asta...Ca,in fond se "bombardeaza cu ultrasunete mai nou si calculii renali,care sunt duri si tot se sfarama si se elimina fara dureri,de ce nu s-ar rupe si aderentele,un tesut conjunctiv....Din pacate am neglijat asta si s-au refacut....
Deci ultrasunetele pot fi si o metoda terapeutica nu numai preventiva...
Am mai vazit cazuri de recuperare in felul asta si dupa accidente si alte traume,si cu alte localizari decat abdominal,daca vreti va povestesc....
Sanatate la toata lumea si sa auzim vesti bune!


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Si eu am aderente capatate in urma unei operatii deoarece am pierdut sarcina si am si o cicatrice tare urata
Mishulina imi poti zice unde poate fi gasit dr. Marinescu, are cumva si cabinet?

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Da Martha,iti trimit un PM!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Mishulina, ce bine ca exista totusi speranta sa se rezolve cu trat. fizioterapic! E clar ca se intimpla ceva acolo la tine in burtica de la tratament daca te simti bine! Eu sunt linga tine si ma sa fie bine!



Mergi la inceput