sindrom aderential pelvin

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Chi, intre HSG si laparo au trecut 2 ani. Stiu ca e mult si se puteau infunda intre timp. Ideea e ca dr. care m-a operat mi-a zis ca SIGUR s-au infundat din cauza Clamydiei pe care am avut-o. Dar in momentul in care am facut HSG-ul rezolvasem pb asta.

Habar nu am ce sa zic. Io cred ca in unele probleme ne balmajesc si dr. pentru ca nici ei nu stiu exact cum sta treaba.

Sperantza mea e sa raman gravida pana sa apara iar nu mai stiu ce.
Va pup pe toate. Bafta!!!!



anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Fetele mele - hai ca m-ati disperat...Eu am deja 2 laparo din cauza aderentelor si mi-e groaza de ele. Am mai spus: sunt cosmarul vietii mele...despre ce ultrasunete e vorba si unde se fac!!!!!
Hai Mishulina, te rog, cu amanunte, ca vorba Ancai - ma lasa nervii!
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Eu,cum am mai spus,am facut un tratament complex care includea si procedura cu ultrasunete,pe baza de trimitere de la medicul de familie la Policlinica Academiei,in Bucuresti.Acolo,medicul de la Recuperare mi-a recomandat programul!E vorba de un aparat micut dotat cu o sonda ca la echograf care se seteaza pe anumite frecvente.Pe burtica se da cu Diclofenac Gel(efect antiinflamator)si nu simti nimic!Adica nu doare!Mie mi-a facut ultrasunete pe cicatrice,pentru aderentele de acolo(ma tineau la miscari bruste sau la intindere),cu frecventa de 3 Mhz dar,am inteles de la asistenta ca frecventele mai mari se folosesc pentru organele pelviene din profunzime(ea,de exemplu a facut pentru uter,unde avusese mai multe fibroame operate!).Am de gand sa ma interesez exact daca rezolva eficient si aderentele trompelor si va tin la curent!Pana atunci poate ajungeti chiar voi la o consultatie la Policlinica(tratamentul e gratuit daca aveti trimitere de la medicul de familie).Personalul de acolo e foarte amabil si poate ne ofera informatile dorite!
In speranta ca v-am putut fi de folos,pupicesi sa ne vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
Voi aveti noroc ca sunteti in Bucuresti.
Eu acum trebuie sa "sap" in Ploiesti.
Te Mishulina si daca mai afli ceva, te ro sa ne mai spui.
Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Bety si eu sunt ploiesteanca(in Bucuresti stau numai de 4 ani)!Incearca la Spitalul Judetean sau la Shuller(parca aveau o baza de recuperare)! Stai ca ma interesez si eu unde te-ai putea duce ca socra-miu a facut recent ceva fizioterapie undeva in Ploiesti si poate au si asa ceva! Ar fi extraordinar pentru noi sa fie asta o rezolvare ca,din cate stiu,ultrasunetele sunt inofensive(chiar si ptr bebei)asa ca am putea face cate vrem(sau e nevoie!)
Iti tin pumnii si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bety spune:

Da, Mishulina, ar fi super sa stiu ca pe viitor scap de ele. Sau macar sa evit pentru o perioada de timp reformarea lor. La Sovata, una din proceduri era cu ultrasunete, dar habar nu am avut ca e pentru asa ceva. Cand am intrebat pentru ce fac procedura cu ultrasunte mi s-a spus ca se prescrie in cazul celor cu anexita.
-cei, Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaNeagu spune:

buna fetelor,
este interesanta ideea despre ultrasunete,
Mishulina ,ai facut tratamentul asta la Sp. Militar cumva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Mishulina, ceea ce povestesti tu...suna tare bine. Da' ma intreb, la ce D-zeu ne mai chinuie dr. daca exista metoda asta? Doar asa ca sa vada curgand sange?????

Sincer, cred ca toate au un rost pe lumea asta. Si laparo asta are si ea rostul ei. ganditi-va ca nici cu instilatii aceste probleme nu se pot rezolva intotdeauna.

Nu o contrazic pe Mishulina, dar sunt rezervata!!!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Nu la spitalul Militar am facut,ci la Policlinica Academiei(vizavi de Universitate).
Sa sti Ancuta ca si eu am un cui in inima(a se citi "rezerve")fata de metoda,ca nu stiu ce fel de aderente rezolva! Cred ca depinde foarte mult de natura lor,de intindere si de vechime! De exemplu,eu am 6 ani de la ultima operatie si daca am aderente,s-au format in primele 6-8 luni.Mai pot eu spera la o tratare cu ultrasunete?Poate ca nu se pot indeparta decat chirurgical...Poate sa incerc sa impiedic reaparitia lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Fetelor, acum am citit si eu subiectul acesta si ... s-a prabusit tavanul peste mine
Printre randuri, inteleg ca anexitele repetate duc la infundarea trompelor, aderente, etc, pe care trebuie sa le operezi, iar ele tot revin ??
Eu am inceput distractia cu anexitele acum 2 ani, si de atunci in fiecare iarna ma captusesc cu cate una, in ciuda blindajelor, Polidinelor etc ... Acum tocmai o tratez pe a 3-a
Pana acum nu mi s-a spus despre consecinte decat ca ... e posibil sa nu-mi iasa bebe "chiar din prima", iar ultima data mi s-a sugerat o Sovata... Voi vorbiti de laparo, de ultrasunete - habar n-am daca s-a auzit si in urbea asta de asa ceva

Am incurcat-o rau si eu, nu? Voi ce ziceti, ce as putea face?
N-am facut niciodata HSG, deocamdata imi investighez hormonii (prolactina e mare), si credeam ca de-acolo mi se trage...
Va rog, luminati-ma si pe mine !
Pup

Mergi la inceput