Nasuc infundat

Nasuc infundat | Autor: veronicausatii

Link direct la acest mesaj

Bebeul nostru nu mai poate dormi deloc din cauza nasucului infundat ,i-am pus ser fiziologic ,dar nu-l ajuta, nici picaturile Vibrocil nu-l prea ajuta, am incercat sa-i curat cu pompita dar este imposibil - plange rau ,mie mila.Daca stiti cumva un remediu nou va rog sa ne scrieti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

daca e racit e fff important sa aiba nasucul curatat. asa ca desi plange si o sa iti fie mila de el trebuie sa ii pui ser fiziologic un pic incalzit-adica sa nu fie rece , in nasuc, un pic mai mult apoi cu pompita sa tagi. dupa ce i l-ai curatat ii pui vibrocil o pic in fiecare nara. Noi seara si diomineata puneam Pyvalone spray, dar dupa curatare. Si operatiunea asta repetata de 5-6 ori pe zi.
Bafta multa

mami cu Theo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Incearca sa cumperi de la farmacie Beby-balsam, o crema mentolata care se da pe piept si prin vaporii care-i degaja desfunda nasucul, se cheama si Waporup(nu stiu sigur cum se scrie)
nicol si raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Veronica, in primul rand cate luni are bb tau?

Daca este micut, nu tr. sa eziti in a-i curata nasucul cu ser fiziologic incalzit un pic, apoi cu pompita. Daca nu merge eu te sfatuiesc sa folosesti bete de urechi inmuiate in ser si sa incerci sa prinzi mucisorii cu ele. Este greu, dar tr. curatat neaparat.

Pentru desfundat apoi (numai dupa ce i-ai scos mucisorii!!!) poti folosi spray Marimer sau Sterimar. Noi am mai folosit si capsule cu uleiuri esentiale Karvol. Le gasesti in farmacii.

Si nu uita sa umezesti aerul din camera lui bb punand o cutie de tabla cu apa pe calorifer. Este f.f. important acum cand caloriferele sunt calde.

Multa sanatate!!!

Adriana si Rares

(13.febr.2004)
poze cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Veronica, daca bebe are peste 1 an iti recomand cu caldura Pinosol. sub 1 an nu stiu daca e bun, dar ergi la farmacie si citeste prospectul, intreaba farmaciasta, ca sa te lamuresti. Mie mi se pare un produs taaaaaaare bun.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

veronicausatii

Pe linga sfaturile pe care ti le-au dat fetele, iti mai dau si eu unul: incearca sa nu depasesti in camera copilului temperatura de 20-21 de grade. Este foarte important. Se respira mult mai usor.
Puiului meu nu i se infunda nasul, si niciodata nu l-am pazit de frig.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

o alta solutie citita intr-o carte naturista ar fi sa pui seara , la culcare, o ceapa taiata marunt intr-un saculet, legata de marginea patului.uleiurile volatile din ceapa desfunda si ele nasul.nu stiu cit timp are copilasul tau.solutia asta nu cred ca e buna la bebelasi foarte mici..
sanatate multa!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu ii pun picaturi de nas MAR si apoi ii scot cu pompita, si asta la cateva zile.
Problema este sa ai o pompa buna, altfel de chinui degeaba.
Incercand vreo 4-5 tipuri am ajuns la concluzia ca numai un singur tip e bun. Nu mai stiu cum se numeste, am luat-o de la Carrefour, e verde, si pe langa pompita de nas era si ceva de scos ceara de urechi, deci se vindea in set.
E singura care scoate bine. De ex, ieri il auzeam ca are nasul infundat, si desi nu se vedea nimic, cand am folosit pompa am scos si imediat a putut respira bine.
Repet, cu alte pompe nu am reusit si era sa renunt la ele.

Crinuta si Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Picaturile Pivalone si Ophtamesone N , sunt bune daca bebe este foarte mic!!! ,si ridicat un pic mai sus cu capusorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Veronica draga, eu de cand s-a nascut Mariuca ma confrunt cu nasuc infundat cu toate ca am folosit toate picaturile posibile... am colectie! Dintre toate a mers mai bine Vibrocil si niste picaturi care se pun pe o batistutza - Karvol-mentolate cu ulei de eucalipt.Sunt niste capsule... ma rog, cam asta a mers!

Dar si acum are nas infundat - si nu e racita!
Eu am renuntat la pic...

Sanatate!

Gabriela si Mariuca

http://community.webshots.com/user/uki2003


Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

ma numesc adriana si am un baietel de trei luni jumatate.avem probleme cu mucisorii, dar el nu ii are in nas ci in gat si nu poate respira normal.se si ineaca.am incercat cu ser fiziologic si colargol 1%, dar tot nu i-a trecut.altceva nu mi-au recomndat doctorii din cauza varstei prea mici.ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput