A nascut cineva in saptamana 33/34 ???

A nascut cineva in saptamana 33/34 ??? | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Fetele, va rog ajutati-ma cu experienta voastra. Prietena mea e gravida in 33/34 saptamani. A avut probleme, are o fisura pe uter, dar cu mare noroc a ajuns pana aici. A avut insa mari contractii acu` 2 zile, acum e in spital cu perfuzii, doctorul spune ca s-ar putea sa nasca deoarece are si colul intredeschis.
A nascut cineva cu o sarcina de 33/34 saptamani ??? Cum este bb ? A nascut natural sau cu cezariana ??? Au fost probleme ???
Hai linistiti-ma ca va fi ok, ca plang de ieri si i-am umplut capul Giuliei cu atatea explicatii. Este un copil super dorit si asteptat ...


Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

O colega a nascut gemeni acum 1 an in sapt. 30 si sunt ok desi au fost mici la nastere.
Un copil singur are sanse f. bune dupa sapt.30.

Dar de unde fisura pe uter ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

Draga Daria,

eu am nascut natural si destul de usor pe 9 septembrie 2003, la 33 de saptamani, un baietel de 1900 de grame. Era sanatos dar mitittel. A stat la incubator o saptamana, cu oxigen liber in incubator, apoi l-au scos si l-au gavat (ii dadeau lapte pritr-o sonda introdusa pe gurita pana in stomacel) o saptamana si ceva, dupa care l-au trecut la biberon. Am stat in maternitate 3 saptamani si am iesit cu Thomasino avand 2300gr.

Asa ca stai linistita ca o sa fie totul ok, numai ca o sa stea mai mult in maternitate.

Am de gand sa scriu povestea nasterii lui Thomasino zilele astea si vei avea mai multe detalii...

CURAJ!! Si nastere usoara prietenei tale si multa sanatate bebelusului ei!

Dorotheea 35 saptamani si Thomas-Adrian 1 an si 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sar`na de raspunsuri !!!
Maria - fisura ... a aparut la ecograf, nu se stie cauza si cand anume ar fi aparut, sarcina a fost cu un mare semn de intrebare, dar am ajuns cu bine pana aici. Sper sa fie totul ok, deocamdata este cu perfuzii, noroc ca nu mai sunt contractii.
Dorotheea - sa-ti traiasca feciorul si sarcina usoaraaa !!! Sa ne scrii povestea nasterii lui Thomas (ce nu me frumos) !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:

Daria,

uite poze cu Thomasino si apare in curand si povestea nasterii :))

Va pupam dulce, in special pe Giulia,
Dorotheea si Thomasino 1 an si 5 luni]

Poze:

http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

In acelasi salon cu mine la maternitate a fost o mama care nascuse la 31 de saptamani un bb de 1200 gr. Orice bb nascut prematur va sta in spital pana va atinge greutatea de 2300 gr. Deci singurul inconvenient e ca vor sta mai mult in maternitate, asta depinzand de cat de repede ajunge bb la aceasta greutate (2300gr). Mama de care ti-am zis a stat 2 luni in spital. Daca este un bb atat de dorit, zilele de spitalizare nu cred sa fie o problema. Repectiva mama era f degajata... senina... Nu s-a plans nici o clipa ca s-a saturat de spital.
Bafta multa si sa auzim numai de bine!... Doamne ajuta!

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Pozele noastre!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Povestea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetele, sar`na de raspunsuri.
Vestea buna e ca bb (Alex Cristian) are aproximativ 2 kg si ceva, asa se vede la ecograf.
Doamne da sa mai stea la caldurica si sa nu fie curios !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
Giulia-primele-6-luni
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

O prietena f buna a nascut la 32 de saptamani o fetita de 2,500 kg, asa ca bebele prietenei tale are toate sansele! La cat are ea (34, 35 sapt) are bebele mai mare ca mine (eh, ma cam roade chestia asta ptr ca are numai 2,100 kg la 37 sapt)! Multa bafta si daca sta in pat si fara nici un fel de efort poate mai sta vreo doua saptamani macar!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Eu am nascut-o pe Malina la 28 de saptamani si a avut 1,700 kg. a stat 1 luna in incubator si inca o luna pana a reushit sa aiba greutatea de 2,5 kg, cat era pe atunci obligatoriu sa aiba copilul la ieshirea din spital. a fost cezariana si o sarcina cumplit de grea. daca bebeul prietenei tale are peste 2 kg, chiar nu-i vreo problema. oricum, multa sanatate si nastere ushoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danatanasa spune:

eu l-am nascut pe Andrei la 34 de saptamani. Am avut o sarcina dificila si o nastere cu probleme (am nascut natural). Puisorul meu a suferit foarte mult, si chiar daca a avut 2500 g la nastere tot am avut ceva preobleme. A stat in incubator cateva zile, am facut fototerapie si dupa doua saptamani am fost acasa. Acum Andrei este perfect sanatos si ne lumineaza fiecare zi din viata noastra. Ii recomand prietenei tale sa nasca prin cezariana astfel bebelusul nu va avea de suferit. Chiar daca este mai micut, iubirea parintilor si ingrijirea din spital il vor ajuta sa creasca si sa depaseasca perioada grea. Pentru mamica este foarte greu si de aceea are nevoie de toate incurajarile din lume;
nastere usoara si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Si io am nascut la 33 si 3 zile. bebe a avut 1840g. Nu a stat deloc la oxigen pentru ca facuesm injectii de maturizare a plamanilor si a fost absolut normal doar ca mititel si nu avea forta sa pape si a facut gavaj. Acuym avem 2 luni si sunt bine dar tare alintat. Am stat in spital pana 2150 3 saptamani care au trecut ca prin vis.

Ii tin pumnii prietenei tale. Eu nascur absolut natural si am inteles ca a fost tare bine pentru bebe care s-a luptat sa iasa la lumin. A avut apgar 9. Iart acum e tare vioi, deja se intoarce pe o parte si alta, isi tine capul si gangureste. Am si povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39952

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput