preparare ceara depilat

preparare ceara depilat | Autor: anamaria

Link direct la acest mesaj

am cumparat zilele trecute ceara de depilat de la un supermarket, ma refer la cea clasica, care se incalzeste/ raceste, se aplica si se smulge cu par cu tot...
problema este ca nu prea functioneaza. adica este cam casanta, se 'sparge', de cateva ori a trebuit s-o iau pe bucatele mici de 2-3 cm... si va dati seama ce placere! cred ca ii lipseste ceva, stiu ca mai demult discutasem cu o cosmeticiana si zicea ca ar trebui sa se adauge ceva, in cazul asta, nu-mi vine acum cuvantul si nici nu stiu unde se gaseste,sau in ce proportii trebuie adaugat(ah... mi-am amintit, era vorba de SACAZ... oare???)
va rog daca stie cineva, poate ma ajutati si pe mine... multumesc mult!

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion
http://community.webshots.com/user/miremirion

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu am cumparat de mai multe ori ceara dar nicioadata la prima incalzire nu este ca aceea de la cosmetica. Daca este o ceara de buna calitate trebuie incalzita tare si racita de mai multe ori, pana capata o consistenta cand e spre racire, mai cremoasa. Sa nu mai pui ceara asa ca poti sa te arzi ft usor.

zepelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syd spune:

Sa va spun cum se face ceara orientala.


eu fac la ochi ,dar sa spun cantitati cu aproximatie.


In putina apa,sa zicem 200ml se adauga o cana de zahar si zeama de lamaie sau helas ,cateva picaturi.Se lasa sa fiarba pana ce se evapora apa si ia culoarea caramelului.Lasati un pic sa se raceasca,mai adaugati un pic de lamaie daca se intareste repede si mestecati .Cand e suportabil pe piele,actionati repede,etalati si puneti o fasie de coala xerox pe lungime.(hartiile le pregatiti inainte,taiate frumos ,coala in patru,vine 10*20cm fiecare).Se trage in sensul invers cresterii firelor de par.Hartiile pline de ceara cu par se arunca.

Se poate reincalzi pe foc sau in microunde si reinceput.

Mie imi iese bine,am incercat de multe ori pana ce-am reusit.

Pielea ramane fina.Ceara se curata la apa.

Mergi la inceput