Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alisia spune:

Buna Ana,
Pentru camerele tale mai umbroase ar merge perfect feriga curgatoare,dar
atentie , este foarte sensibila:sa nu o lasi in curent si sa-i faci dus saptamanal.
Eu sunt inebunita dupa flori...
(vezi,incearca la Ambient,poate gasesti ceva...)

Alisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

multumesc mult alisia, uite, chiar la ambient nu m-am gandit sa merg, mi-ai dat o idee, am fost anul trecut pe acolo si am vazut multe flori frumoase.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alisia spune:

Ana,
Te felicit de 2 ori,ptr."dulceata" de Stefan si ptr.florile tale minunate!
Ne vinzi si noua "patentul"!(De unde?,cand? si cum?,la flori ma refer)
Multumesc Alisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana, multumesc de informatie, nu stiam ca se pot copia 50 deodata!

Maria, bine ai venit! nu stiu sa iti zic de puricei, ca nu ma pricep la daunatori, dar Ana are experienta si poti sa incerci cu incredere sfatul ei. ma uit si eu la un trandafir al meu, singurul care e atacat de o bestie de-asta, dar nu recunosc bestia ca s-o lichidez. se ingalbenesc frunzulitele si apar niste puncte negre...ce-i asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Ana ai un mutzunache super,sa-ti traiasca!
Si ce trandafiri superbi ai!Anul acesta vreau si eu sa-mi pun.
Nu mai stiu care din fete a spus ca frunzele de begonii dau radacini.Ei bine dupa 3 saptamani de stat in apa apar mustati!Mersi frumos!

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

fetele, va salut cu drag din gradina, unde plantez bulbii ( a dat domnul sa ma urnesc!). sa vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

maggda multumim!!!

alisia

quote:
Ne vinzi si noua "patentul"!(De unde?,cand? si cum?,la flori ma refer)

pai de unde? de peste tot... unde vad un trandafir imi trebe o floare...si daca se prinde...in 2 ani devine butas, cand? de cand infloresc trandafirii si pana in toamna, cum? simplu, iau floarea cu 5 frunze, 3 le bag in pamant si doua raman afara. important este ca floarea sa fie coapta. asta referitor la trandafiri.

quote:
conchita Posted - 26/02/2005 : 19:38:51 fetele, va salut cu drag din gradina, unde plantez bulbii ( a dat domnul sa ma urnesc!). sa vedem ce iese.
pai sa nu-mi fie mie ciuda???

conchita, trandafirii sunt foarte sensibili la acesti paraziti, trebuie neaparat sa-i dai cu ceva solutie sa moara puncetele alea negre!!! Sunt niste purici negri care dau frunzei un aspect lipicios?
Eu mai mereu ma lupt cu un fel de puric negru care se aduna gramada in dosul frunzelor de abia ii vad sa-i nimicesc! Si daca nu mor devin neste purici mai mari si verzi...care imi usuca frunzele! asa ca mare grija! Nu stiu ce purici ai tu acolo da dute repede si da cu ceva ca astia se intind in toata gradina!!!


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana, treaba e ca am stropit, acum vreo doua saptamani, sa mai repet figura asa curand? e tare ciudat, ca numai trandafirul asta face punctele alea negre, alta floare nu. asta-i trandafir plantat asta-vara.

Maggda, bravo pentru begonii, asa am inmultit si eu una care imi place mai mult, prin frunze.

raportez ca am pus o parte din bulbi, 77, ca i-am numarat adineauri. sunt franta, ca daca va amintiti, eu intai scot gazonul cu sapa, si dupa aia ma pretind gradinareasa.:) vecinul ma "incuraja" spunand ca stai sa dea lastaru sa vezi cum se aduna iepurii. si mai zicea ca sa astept la vara cand o fi caldura aia dogoratoare sa vad ce-mi mai ramane din gradina. ma boscorodeste tot timpul, cica gradinile aici se fac in spatele casei, nu cum e la mine, in fata, ca el n-a mai vazut asa ceva. si se pun florile pe margini, nu asa peste tot, ca se lasa gazonul in principal. i-am bagat-o si eu pe-aia cu "in europa asa se fac gradinile, in fata", dar n-a mers, ca a fost pilot de aeroplan la viata lui si a ajuns si prin europa. oricum, n-are dreptate cu europa, dar are cu america. a facut niste oki asa mari la mine cand am zis ca hehe, de iepuri scap numa cu gard. nici gardurile nu se "poarta" pe zona, huh. si el cica gardul nu opreste iepurii ca astia sapa gropi pe sub pamant, iar caprioarele pot sa sara de trei ori inaltimea lor. :)) cam asta cu vecinul meu incurajatorul, debbie -sotia lui- imi facea semne sa nu-l ascult :)

ar fi dragut sa povestim fiecare despre stilurile de gradina traditionale prin tarile unde ne aflam, ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,

DAca trandafirasul tau are doar puncte negre pe frunze si nu vezi nici un paduche ceva, inseamna ca are o boala. Am avut si eu unul, la un trandafir foarte frumos, si cu toate ca inflorise, frunzele i se ingalbeneau si cadeau, incat a chelit de tot de frunze. Trebuie sa-l dai cu o solutie speciala pe care au am gasit-o pe la Home depot (parca ai si tu pe acolo!). Nu mai stiu cum se chema , dar oricum are pe spray desenat un trandafir cu frunzele patate maroniu. A fost foarte eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

conchita tu ai pete nu purici? Hm..pai vezi cum zice Petra ca si pentru pete tre sa fie ceva solutzie, am crezut ca zici de purici, la purici vezi ca tre sa cautzi fiecare frunzulitza in parte, pe dosul ei, si sa-i dai cu solutzie ca astfel raman catziva in viatza si se imultzesc din nou...
Si eu am avut trandafirul catzarator cu o astfel de boala, i se ingalbeneau frunzele de la un moment dat era galben complet de ziceai ca-i toamna...si incet incet l-am salvat cu o solutzie luata de aici de la florarie, da nu mai stiu cum se numea, am cerut sa-mi de-a una ca mi se ingalbenesc frunzele la trandafir...si asa mi-a dat...si a scapat bietul de el.
Sunt tare sensibili trandafirii.
Zice-i ca trandafirul l-ai plantat asta vara, a fost butas sau i-ai facut tu radacini? Si anul acesta l-ai mutat cumva de la locul lui?Eu am mai patzit asa cand am mutat prea devreme cate un trandafir de la locul lui, si incet si-a revenit.
Incepe sa se topeasca si la noi zapada....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput