Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by conchita

Madutu, nu stiam de apa de ploaie pentru azalee... eu zic sa uzi floarea cu apa pe care o ai, aia de la robinet. las-o sa capete temperatura camerei inainte sa uzi florile, ca sa nu le dai "picioare reci". mai repede pierzi azaleele ca nu le uzi, nu?

Ciuf, ai o poza cu o chiparoasa? ca ma uit in carticica mea sa vad corespondentul in engleza.

si haideti cu primavara aia mai repede.



tocmai acum am vrut sa postez o intrebare legata de azalee.....
am citi pe net ce am gasit (germana si romana) si da spune: NU suporta apa de robinet cea cu calcar....de aceea cea mai indicata este apa de ploaie
uite aici un citat din revista eva:
...." este bine sa se evite udarea cu apa de la robinet, deoarece azalle este o specie acidofila, adica nu suporta calcarul din apa. Substratul trebuie sa aiba un continut ridicat in materie organica si capacitate maxima de retinere a apei. el se alcatuieste din : turba, scoarta de copac, cetina de brad, balegar...."

aici din revista eva despre azalee:
http://www.eva.ro/familie/articol316.html

acum ceea ce doream eu sa intreb legat de planta asta: tocmai mi-a venit acasa reclama cu reduceri de la un magazin.....si scrie asa:
Rhododendron oder(sau) Azallen-Büsche (robust/rezoistent la iarna/dif culori)
rhododendron: ca. 40-50cm diametru
azaleen: cca. 30-40 cm diametru....

acum dupa cautari pe net...am vazut ca este practic una si aceeasi....ce sa mai inteleg din "anuntul asta" ..sau se refera la Rhodedondron...azalee ca si planta de camera iar azalee büsche ca si planta de gradina? caci büsche inseamna tufisoara...
caci dupa ce am citi pe net...spune ca nu suporta frigul/gerul....dar in anunt ca sunt rezistente la ger.....si stiu ca trebuie sa existe si astefel de sorturi...caci am gasit intr-o carte un copacel-azalee si este superb....

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matti spune:

quote:
Originally posted by peca

quote:
Originally posted by conchita

Madutu, nu stiam de apa de ploaie pentru azalee... eu zic sa uzi floarea cu apa pe care o ai, aia de la robinet. las-o sa capete temperatura camerei inainte sa uzi florile, ca sa nu le dai "picioare reci". mai repede pierzi azaleele ca nu le uzi, nu?

Ciuf, ai o poza cu o chiparoasa? ca ma uit in carticica mea sa vad corespondentul in engleza.

si haideti cu primavara aia mai repede.



tocmai acum am vrut sa postez o intrebare legata de azalee.....
am citi pe net ce am gasit (germana si romana) si da spune: NU suporta apa de robinet cea cu calcar....de aceea cea mai indicata este apa de ploaie
uite aici un citat din revista eva:
...." este bine sa se evite udarea cu apa de la robinet, deoarece azalle este o specie acidofila, adica nu suporta calcarul din apa. Substratul trebuie sa aiba un continut ridicat in materie organica si capacitate maxima de retinere a apei. el se alcatuieste din : turba, scoarta de copac, cetina de brad, balegar...."

aici din revista eva despre azalee:
http://www.eva.ro/familie/articol316.html

acum ceea ce doream eu sa intreb legat de planta asta: tocmai mi-a venit acasa reclama cu reduceri de la un magazin.....si scrie asa:
Rhododendron oder(sau) Azallen-Büsche (robust/rezoistent la iarna/dif culori)
rhododendron: ca. 40-50cm diametru
azaleen: cca. 30-40 cm diametru....

acum dupa cautari pe net...am vazut ca este practic una si aceeasi....ce sa mai inteleg din "anuntul asta" ..sau se refera la Rhodedondron...azalee ca si planta de camera iar azalee büsche ca si planta de gradina? caci büsche inseamna tufisoara...
caci dupa ce am citi pe net...spune ca nu suporta frigul/gerul....dar in anunt ca sunt rezistente la ger.....si stiu ca trebuie sa existe si astefel de sorturi...caci am gasit intr-o carte un copacel-azalee si este superb....

peca


Of ! Voi care aveti acolo atitea magazine cu flori puteti sa aflati mult mai multe decit noi .Eu de cite ori vin in Germania sau Austria inebunesc de fiecare data . La noi au inceput sa apara magazine dar nu se compara cu serele de la voi. Deci Rhododendron (arbust cu frunze mai mari decit azaleele)este o specie care rezista foarte bine la frig si poate fi aclimatizata cu rabdare (in citiva ani) prin protejare iarna (il acoperi cu rogojini sau orice alt ceva ) .Atentie Rhododendron iubeste foarte mult sa fie afara in soare , ploaie daca il tii in casa moare sigur (iti spun din proprie experienta ).Azaleea este tot o specie de Rhododendron dar este de interior ( poate fi tufa sau arbust -se pot obtine si boinsai din ea) si nu poate fi aclimatizata necesita in general o temperatura constanta si o umiditate pe masura .Vizavi de apa de ploaie cu care trebuie udata , ea poate fi inlocuita cu apa fiarta si racita . Se spune ca este bine sa mai pui in apa si putin otet caci azaleea face parte din familia plantelor acidofile .Deasemeni poti gasi in magazine ingrasamint pentru plante acidofile dar atentie sa nu pui si la celelalte plante caci le omori cu zile. Succes. _
http://community.webshots.com/user/peclitza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Peca,

De ce te omori tu cu firea asa de tare, ca azaleea trebuie udata numai cu apa de ploaie? Gandeste-te ca ce-i care vand aceste flori trebuie sa le ude pana le vand si de unde au aia apa de ploaie?
Este ideal probabil sa folosesti apa de ploaie, care este ce-a mai benefica pentru toate plantele, nu numai pentru azalee.
Un pont bun, este cel care zice ca plantele trebuie udate cu apa statuta un pic, la temperatura camerei. Incearca sa uzi azaleea pe marginea ghiveciului si eventual sa-i pui apa in farfurie.
Rododendrumul, este un fel de frate mai mare al azaleei, care se planteaza afara si unele specii rezista bine si la ger.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

E bine sa pastrzi apa statuta, eu asa fac, tin intr-o sticla apa tot timpul si de acolo ud florile, cand se goleste o umplu iara.E greu sa pastrezi apa de ploaie daca nu ai stresina unde sa o retii.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:

Fetelor, dar de apa distilata ce ziceti? Chiar nu vreau sa raman fara ea...am disperat. Aseara am udat-o cu apa plata ptr. bebelusi

uitati azaleea mea: http://community.webshots.com/photo/290898308/292769361wsXcWN

Florile sunt pe trecute. Dupa ce se ofilesc de tot si cad am de gand sa o tund putin si sa trec la un ghiveci ceva mai maricel.

Inca ceva: aveti careva Guzmania? Ce se intampla cand trece floarea?

Pupici multi si flori frumoase

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.webshots.com/user/madutzu05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Eu am primit o guzmania anul trecut de ziua mea,iar dupa ce a trecut floarea si am vazut ca puii de la baza au crescut destul de mari am scos planta din ghiveci si cu grija am desfacut puii si i-am plantat in ghivece separate. acu mai am vre-o 2 ani pina incepe sa-mi faca flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by petra
De ce te omori tu cu firea asa de tare, ca azaleea trebuie udata numai cu apa de ploaie? Gandeste-te ca ce-i care vand aceste flori trebuie sa le ude pana le vand si de unde au aia apa de ploaie?


da petra.....era concluzia dupa ce citisem prospectele alea.....intr-adevar diferenta de la "ce ar trebui" la "ceea ce se face" e de cele mai multe ori mare....
cat legat cu ce uda ei:
sa-ti spun concluzia mea: magazinele (asta de unde mi-a venit prospectul) este intr-un fel alimentar....primesc flori si fiindca NU le uda....ajung sa le dea unele...care rezista si la0,49 centi
am intrebat si eu pe vanzatoare de ce nu uda putin florile alea si isi pastreaza asa pretul......mi-a zambit si a spus ca ea nu e gradinareasa...iar daca asta e politica firmei ea accepta

apoi la magazinele de flori......"sere" cum le numise cineva, matti cred, am tot cumparat flori de obicei mai pretentioase...unde vad ca le mergeau superb...aduse acasa..un declin total pana la moarte....si dupa ce o prietena lucrase acolo cu ajutor de gradinareasa....mi-a spus:
"nicodata florile pretentioase/mai pretentioase...luate direct de la magazin...la noi acasa nu o sa merga!"...am ramas mirat si am intrebat-o:
-"de ce?"

-"...simplu...ei nu folosesc apa de robinet direc...ci statuta si "mineralizata" si cu vitamine si "creatina" pt. plante...ceva ce tu de cumparat pt. acasa nu o sa gasesti
becurile/cu raze care ard zi noapte.....si alte lucruri...am ramas rau dezamagita....daca vrei vre-o planta mai deochiata i-ati un pui de la un cunoscut....care e invata deja in conditii de casa normale!"

asa ca....

meris cu lamurirea legata de diferenta dintr cele 2....e lumina si pe strada mea:) acum

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

am facut album pe webshots ,dar cum sa fac sa fac sa apara asa cum va apare voua???????
spuneti-mi va rog si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

am uitat sa va spun
http://community.webshots.com/user/iulia253

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Mama ce inseamna prostia omeneasca......nu puteam sa scriu asa de la inceput si sa nu-mi mai bat capu'??????

Mergi la inceput