Despre gradinarit (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Maria,florile tale sunt superbe!Si ce multe ai!
Conchita,ce bine de tine ca te ocupi deja de gradina(ce bine ca ai gradina :) )Aici e viscol,zapada e mare,iarna e in toi,deci mai dureaza pana sa iesim la soare
Ana,eu de mult imi doresc un caprifoi,dar nu stiam cum se inmulteste,dar am aflat de la cineva de pe un forum despre flori.Am luat crengute lemnoase dintr-o tufa si le-am pus in apa vineri,vad ca deja incep sa mustaceasca.Abia astept sa-l mut in ghiveci.Oare infloreste din primul an?Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Ana multumesc frumos, dar inca nu le-am pus pe toate in album...azi termin. Cat despre "floricelele" noastre....sa ne traiasca sa ne fie sanatosi si un pupic dulce de la BB Maria pentru BB Stefan

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)
http://community.webshots.com/user/maria2mami

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/

mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

MAria2mami,

Nu numai pe romancele intreprinzatoare le atrag ofertele promotionale, pentru ca aici in america, alergatul dupa cumparaturi cu reduceri(in "sale") este sport national.


In rest nu mai am cu ce ma lauda, pentru ca la mine a venit din nou iarna. Ninge "dezmatat si tandru" citand pe Bacovia. Asa ca ma multumesc cu floricele din casa, sa le ud si sa le admir si bineanteles sa va citesc pe voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, lasa ca mai bun e un Bacovia la gura sobei decat cu sapa si durerile de sale prin gradina. :)

deci sa inteleg ca raman sa tin locul cald pana vine primavara si la voi, huh. azi am pus niste tufanele in ghivecele de la o fereastra, am mai completat cu o kalandiva si-un trandafir pe siruri, am pus restul de rasaduri in ghivece mai mari, alti bulbi in ghivece ca sa le pot controla mai bine (pot sa le mut adica daca e soare prea puternic sau prea multa umbra), am stropit trandafiru cu buba si cam atat. din semintele de flori salbatice nu mi-a iesit nici una macar...

treaba e ca nu-mi mai place cum am gandit gradina, as vrea altfel. am schimbat eu ceva-ceva acum cateva zile, dar tot is nemultumita. problema e ca nu mai pot schimba drastic. adica pot, dar ma pretind totusi sanatoasa la cap, ar fi culmea sa mai muncesc inca o data pe-atat ca sa ajung tot la nemultumire. ca doar asa mi-e felul. ce ma irita e ca se cunoaste mana de neprofesionist. sunt convinsa ca daca as fi angajat un designer peisagist, cu aceleasi flori ar fi reusit o gradina frumusica. sau daca una dintre voi s-ar fi inhamat la acelasi proiect, ar fi iesit de-o mie de ori mai misto. imi plac florile la nebunie, ma gandesc insa ca poate nu-i de mine gradinaritu...vai, ninge la voi si am eu astenie de iarna, m-a batut soarele prea mult in cap! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Conchita,de ce nu cumperi niste reviste,ceva de genul'Gradina mea de vis'de la noi,ca sa te inspiri?Eu obisnuiesc sa le cumpar si mi-au dat niste idei bune pentru balcon.
E 1 martie,asa ca va doresc o primavara fericita,Dumnezeu sa va ajute in toate cele bune si de folos si sa aveti numai bucurii!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Uitai sa va spun ca in inconstienta mea am comandat "plante pentru balcon si gradina-ghid complet"de la editura All.Bugetul nostru e varza,dar eu m-am gandit ca e un moment bun sa dau 500000 pe carte.Al meu inca nu stie ce-am facut.Dar nu am putut sa ma abtin.Am si primul volum,cu plantele de apartament,si e foarte interesant.Vineri primesc cartea si o sa va povestesc cum e.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

bine v-am regasit pe aici! (regasit fiindca intru si va citesc....dar acum am si o intrebare)

un 1 Martie plin de fericire si tot ce va doriti....si nu in ultimul rand virtuala....

intrebarea mea este legata de trandafirii de gradina: (povestea pe scurt:)

ieri au fost la reduceresi am luat 8 lastarei sau cum se numesc...4 rosii si 4 galbeni. cei rosii = beetrose (polyantha rose)...iar cei galbeni = la fel....doar ca cei rosii cresc 60-100cm, iar cei galbeni 50-70 cm.
acum toate bune si frumoase.....dar fiindca anul asta este primul an cand am gradina, si inca nu este facut nimic in ea....stiu in mare unde voi pune trandafirii.....dar pana a ajunge sa ii pun in pamant ce fac cu ei? caci pamantul este inghetat acum?
ei sunt cu radacini...invelite in sac de iuta...dar cat pot sa ii tin asa?

de aceea ma gandeam sa ii pun in ghivece de flori...sa ii duc intr-o camera mai racoorasa....iar cand pamantul se dezgheata...si sansele de un ger ar fi mai mici sa ii pun in curte!

eu am 2 carti despre plante de gradina si despre gradina...dar momentan sunt la o vecina imprumutate....si mi-e rusine sa merg sa le cer inapoi.....de aceea va cer voua sfaturi....

orice sfat legat de trandafiri este binevenit.....mai ales ca am vazut ca sunt aici experte in trandafiri....si inca ce experte...o adevarata placere pt. ochii pozele voastre

va multumesc !

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

LA MULTI ANI DE MARTISOR!
Si sa vina o data primavara si pentru noi cele care tanjim aici pe frig dupa soare si pamant numa bun de gradinarit! Si succes celor ca si conchita pe care o invidiez ca sta toata ziua in gradina de fiecare data cand deschid calculatorul... hihi Auzi la ea... ca-i bate soarele in cap...hihi...sa vi aici sa te sufle vantu! Sa vezi daca te mai plangi...Pupici!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Nici nu stiu ce se ureaza in zilele astea.....un "la multi ani" ar fi prea banal, ...nu? mai de graba o primavara frumoasa plina de impliniri si multa sanatate si mai ales plina de multe floricele frumoase si bebelusi voinici si fericiti!!! !!


http://community.webshots.com/album/282139725VUWIHr

PS Am terminat cu albumul...sper sa va placa...si deabia astept sa se topeasca zapada asta sa pot face poze florilor din gradina din fata blocului!!!

Maria bb & mami Mihaela
Poze cu ingerasi creti si zambareti :)
http://community.webshots.com/user/maria2mami

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami/




mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

buna dimineata si o primavara frumoasa tuturor!

am intrat sa va spun repede un pont, aflat adineauri de la vecinul :)), in timp ce-mi inspectam gradina dupa furtuna de azi-noapte. deci pentru buruieni, folositi otet amestecat cu sare si spray-ati direct pe buruiana! am vazut cu okii mei la vecinu in curte cum a murit bestia, dupa 24 de ore! noi am incercat tot felul de chimicale pentru buruieni si cresteau si mai frumoase.:)) azi aplic cu otet.

Irina, am avut colectie de reviste si acasa, primesc si aici. am doua carticele cu flori in romaneste si inca vreo doua in engleza. ma uit la Home and Garden Television. dar teoria nu se pupa cu practica :))

Maria, eu am luat butasii de trandafir pentru primavara asta cam cu 2 saptamani inainte sa-i plantez. i-am tinut asa cum erau in garaj pana le-au aparut primele frunzulite si apoi i-am pus in pamant. nu vad ce le-ar putea strica daca i-ai pune in ghivece si i-ai transplanta dupa ultimul inghet. frumoasa gradina ai!

Ana, hihi, fuse o vantoasa azi-noapte, valeu! iar alaltaieri umblau si niste tornade prin zona. cel putin vara e splendida acasa, aici o sa fie zilnic furtuni, eventual si uragane, uof nici nu vreau sa-mi amintesc.

Mergi la inceput