cojitze pe cap

cojitze pe cap | Autor: fulguletz

Link direct la acest mesaj

salutare la mamici!

venim si noi cu o problema... de ordin estetic: David are niste cojitze galbene pe cap..si urat mirositoare.....sunt ca niste solzi de peste..nu stiu cum sa descriu mai bine..
De mai multe ori i-am facut masaj cu ulei de masline si pe urma l-am tot pieptanat si periat (ideea am gasit-o pe internet)si am observat doar o foarte usoara ameliorare...
Pediatrul ne-a zis ca asta se cheama Milchschorf (nu am gasit traducerea in limba romana) si ca nu trece cu nimic cam pana la 2 ani.
doua luni au trecut ..as mai putea astepta 1 an si 8 luni...dar poate scapam mai repede de problema asta cu ajutorul vostru...

lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
pozitze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Si eu m-am confruntat cu Maxi cu aceeasi problema. Noi am scapat(aproape definitiv) intr-un mod mai putin ''ortodox'' ce-i drept...cand dormea puiul i le-am luat frumos una cate una...pana m-am plictisit!Da' am scapat... Dupa baita il dadeam si cu ulei de corp.Dar atentie sa nu-l ranesti...se iau mai bine dupa cateva zile dupa ce-l speli pe capuc...sunt mai uscate!
Spor la treaba si
Alina siMaximilian

pozicile noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Eu asteptam sa cada singure acele coji, pana cand a venit mosica lu' fie-mea si i-a luat fiecare cojita usor cu unghia si cu peria. Ca sa nu mai faca altele trebuie sa pieptenam bebeii in fiecare zi, astfel grasimea se repartizeaza pe par si nu se mai formeaza cruste (cel putin asa mi s-a spus).

carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

Mihnea al meu a avut cojite o perioada foarte scurta, cam doua saptamani.
Inainte de baie, cam cu 15-20 de min, il masam pe cap cu ulei de galbenele si in timpul baitzei il spalam cu sampon si il frecam "energic" cu o perie molcutza din par natural. Dupa ce se usca parul, cojitele le luam cu un pieptene.

Numai bine!

Hena si BB Mihnea - 08.nov.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cuscritza, hop si noi...de vreo 4 zile ne-au aparut si noua cojitze...ce noi sa n-avem??? nu le are decat in fatza, chiar la fontanela
eu nu o spalam in fiecare seara pe cap ci la vreo 2-3 zile, am zis ca de-aia au aparut, sau ca nu am limpezit-o bine...dar cred ca asa fac toti copilasii.
am periat-o si eu cu o perie moale speciala pentru bb, am spalat-o in fiecare seara pe cap...dar tot mai are...sper ca pana se marita-i trece...daca nu...davidutz o sa o ia cu coji cu tot...pe inventar.
pupici la mamici si bb mici si astep si eu cu nerabdare cat mai multe pareri

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

pentru cojitele de pe cap am folosit si noi tot felul de metode dar cea mai buna a fost cea cu glicerina salicilata 0.5%. l-am dat cam cu o jumatate de ora inainte de baita si i s-au luat foarte usor. glicerina asta se prepara in farmacii. succes!

pupici dulci bbilor!

Andreea & Majestatea Sa Tudor (9 dec 2003)
primul anisor :)
noutati!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Am si eu un baietel de 5 luni care a avut cojite si doctorita ne-a dat o reteta care se prepara in farmacie (cred ca este ce a spus mara03). Se da cu o jumatate de ora inainte de baita dupa care se freaca usor cu o periuta de dinti folosita . Se duc vazind cu ochii, noi in 2 zile am scapat.

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

multzam mult fetelor!


cu solutia aia cu glicerina...pai nu stiu cum sa cer in germana la farmacie si chiar daca as sti nu mi-ar da fara reteta...iar pentru reteta tre sa vorbesc cu doctorul (care e convins ca nu trec cu nimic)..

ca sa i le rup...nu poci..am incercat ! nu sunt suficient de uscate si il ranesc...

o sa mai incerc cu uleiul de galbenele...si mai vad eu ce si cum..

lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04)
pozitze

Mergi la inceput