candida

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Cand am venit eu in Olanda ma tot batea la cap o prietena de-a mea despre candida ei. Eu stiam din Romania ca se transmite pe cale sexuala si cam atat. Mi se parea ca ea cam batea campii.
Intre timp am mai citit si auzit si de alti oameni patiti cum ca in intestinul nostru subtire am avea bacterii "bune" si bacterii "rele". Cand suntem obosite, stressate, gripate etc. sau daca nu ne alimentam corspunzator, echilibrul dintre bacteriile rele si cele bune se strica in favoarea celor rele, care se inmultesc si trec in sange si apoi se localizeaza pe unde le prieste lor, cum ar fi organele sexuale. Asa ca poti sa faci tratament, dar daca nu ai si o dieta fara cafea, zahar, carne de porc, paste fainoase, vin rosu, sare, branza etc. tot nu scapi. Lista e foarte lunga cu ce nu ai voie sa mananci. In felul asta ciuperca nu mai e hranita. Te vei simti cateva zile rau, dar merita. Mai intreaba si pe la homeopati. Prietena mea lua ceva care se numea Cats clow sau asa ceva.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

cred ca si eu am avut asa ceva ...m am dus la farmacie si mi a dat niste ovule ..2 le am folosit 2 zile si a fost ok...sotz neavand nu a mai suferit nimeni in afara de mine..de kestia asta ...plus ca vo 2 3 4 zile sa nu se intample nimic..cred ca nu e un sacrificiu prea mare plus ca suntetzi amandoi 2 oameni maturi si intzelegetzi ca e vb de o boala si presupune sacrificii tratarea ei....eu am o rana pe col si o sa tb sa stau ceva luni cumintzica..nu stiu cate...oricum pt mine nu reprezinta un stress ideea de NU ......poate si pentru ca sunt eu o structura mai ciudata...

a ideea era sa te duci si pe la farmacie sa intrebi de ceva contra candidia..si la medic..sa vezi ce tb sa facetzi.tu si el..

sanatate...

tot binele din lume,

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

DOZAJUL CORECT AL ANTIFUNGICELOR:

Tratamente mai puternice sunt : Mycosyst capsula de 150mg tot doza
unica(ambii parteneri) sau daca candidoza este recidivanta, cate o capsula pe luna 4 luni(ambii parteneri).
Iar la ovule : Pimafucin 12 ovule sau Lomexin 2 ovule sau Nizoral 3 ovule.


Sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Am uitat sa scriu... cat tine trat.trebuie o cumintenie... fara si



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kylie spune:

Livia, ce zici tu e si pentru cea bucala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

subscriu la lomexin, cu mentiunea ca pentru partener exista in varianta de unguent. daca e recidivanta candida si chiar nu scapi de ea, o idee buna ar fi sa faci niste analize la nr2 (scuzati exprimarea), cu scopul de a evidentia acele bacterii vinovate si trecerea la un tratament mai eficace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by nic23

Cand am venit eu in Olanda ma tot batea la cap o prietena de-a mea despre candida ei. Eu stiam din Romania ca se transmite pe cale sexuala si cam atat.
nic23



candidoza o poti face si de la antibiotice.....

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Mai fetelor, m-ati innebunit. Eu am fost si mi-am facut analizele anuale si mi-a iesit "candidoza - Bethlude system", la care prof. Ancar mi-a dat urmatoarea reteta:

Poligynax
Macmiron

cite 6 ovule din amindoua+tantum pt. spalaturi. Nici vorba sa dea tratament pt sot (oricum e inutil ca folosim Love plus, dar Ancar nu stia asta).
Ovulele mi le-a dat sa le folosesc o data la 3-4 zile, alternativ, cind Poligynax, cind Macmiron.

Stiti cumva de ce ? A mai facut cineva tratament asemanator ?

Si stiti cumva ce inseamna la Papanicolau frotiu clasa II Pap (stiu ca s-a mai discutat, dar acum nu gasesc)



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Pt.cea bucala se foloseste cu succes DIFLUCANUL.Daca te intereseaza iti spun cum se adm.!

puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Lamuriti-ma si pe mine: candidoza e ceea ce se numeste in America "yeast infection"? Daca da atunci de ce aici se recomanda o crema si nu ovule? (pe linga cumintenie). Daca nu. atunci care e deosebirea intre yeast infection si candidoza? Aici se pare ca yeast infection e boala cea mai comuna si care apare din te miri ce. Pina sa plec din Romania nu am avut niciodata nici o problema. Aici mi se para ca apare si de la sapun sau daca port "thong"... Poate ca gresec dar asa mi se pare mie.

Mergi la inceput