Rosu in gat, neaparat antibiotic?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

38,5 nu este o temperatura f. mare la copii.

In plus ne-a fost recomandat sa-i fac badijonari(asa se cheama ?) cu Tantrum verde. Adica inmoi putin un bat de ureche, din acelea pt copii, in solutia de Tantrum Verde si ii ung cerul gurii.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag




Heheheheh ! ii "zice" TANTUM VERDE !

& feciorashii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by Monique

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

38,5 nu este o temperatura f. mare la copii.

In plus ne-a fost recomandat sa-i fac badijonari(asa se cheama ?) cu Tantrum verde. Adica inmoi putin un bat de ureche, din acelea pt copii, in solutia de Tantrum Verde si ii ung cerul gurii.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag




Heheheheh ! ii "zice" TANTUM VERDE !

Monique & feciorashii



Si exista si sub forma de spray. Dar atentie! Este destul de puternic pentru un copil asa de mititel...

PS. Dropsurile TANTUM VERDE se elibereaza si pe reteta gratuita!

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

Alooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!Ori mi se pare ori cineva a intat in panica. Dragele mele pentru un rosu in gat n-ar trbui sa se dea antibiotic, in nici un caz pt rino-faringita.In general se trateaza cu antitermice-Nurofen, eferalgan, panadol, paracetamol supozitoare si nici un caz cu un antibiotric. ce veti mai face cu ei cand vor avea febra recta 40, 2 zile la rand infectii si alte minuni-Doamne feri!!!
Din experienta mea- theo a facut febra 38, 5 am mers la medic si mi-a zis ca are rino-farngita desi nasul nu-i curgea doar febra. am venit acasa si nu i-am dat decat nurofen, era ff agitat iar pana seara i-a aparut un dintisor. Asa ca cu "faci mai bine ce zice medicul"... am mari rezerve. In plus, cand in decembrie theo a contatct o viroza fff urata, febra 40, tusea, nas foarte infundat doctorita lui mi-a recomandat antitermice, dupa 2 zile cand febra nu a scazut i-am facut exudat faringian dar nu avea infectie. asa ca l-am tratat in continuare cu nurofen, pt tuse nu voia nimic, doar cate un pic de paxeladine. Secretul este sa curati nasul fff. bine cu ser fiiologic si sa ii pui picaturi pt mucozitati -pyvalone, vibrocyl etc. Sfatul meu este sa nu te grabesti cu antibioticul Stiu ca e groaznic de greu, pt ca iti asumi responsabilitatea dar gandeste in perspectiva la organismul si imunitatea copilasului tau. exemple as putea sa iti dau o groaza dar cred ca sunt suficiente. Alegerea e a ta, numai bine

marcuali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Marcuali, ai dreptate. De aceea am si intrebat, eu sunt impotriva antibioticelor pentru o simpla raceala. Ideea este ca ea are doar febra si este rosie in gat. Nu-i curge nasul, nu tuseste. Daca ar fi un pic mai mare as incerca sa o tratez "babeste" (frectii, miere cu lamaie, vitamina C), dar asa nu stiu ce sa fac. Mai ales ca nu are febra mare, reactioneaza la paracetamol, dar febra revine. Voi vedea diseara daca mai creste si cu cat.
Si eu stiu ca daca face febra este bine pentru ca corpul se lupta.
Unde ai facut exudatul faringian? oare pot sa-i recoltez si eu acasa si apoi sa-i duc la analize?

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Draga Andrea,
inainte de toate trebuie sa faci cum crezi tu ca este mai bine.
si, o sa-ti dau doua exemple prin care eu am trecut. este greu dar noi stim ca trece si sunt altii mult mai rau decat noi.
aveam BB meu 23 de zile si era agitat si nu putea sa suga. am fost la doctorita si Diagnostic: rosu in gat. reteta: ospamox (astia sunt parca toti la fel) panadol bb la un copil asa de mic si picaturi pt. nas si urechi. buuun. ii dau eu 2 zile..ma rog se simtea al mai bine..dar febra nu imi facuse de loc. peste cateva zile copilul meu a dat in dearee.
am plecat cu el duminica dimineata la budimex la ora 5.
la analize a iesit ca nu are nimic doar, atentie, antibiotic administrat gresit ii distruse flora intestinala. astia mici au afte care daca nu sunt curatate cum trebui dau impresia de Rosu in gat. asta a fost diagnosticul dr. Stanciu. zic eu un medic bun.
al doilea exemplu are mai multa legatura cu ceea ce ti se intampla tie.
are bb meu 3 luni si vreo 8 zile si pt ca l-am scos afara cam "dezbracat" nu prea imi place sa il infofolesc insa atunci chiar era frig sii, raceste: tuse, nas infundat si febra. citesc eu despre febra la capitolul bebelusi la acest site si pana 38.3 parinti sa nu se alarmeze ca nu e nimic grav. vezi ca febra creste seara.
eferalgan si un supozitor cu novocalmin ii dau si dupa 2 zile de febra incerc eu sa ii dau nurofen. insa mi-l vomita. efectiv nu ii plac lui medicamentele.
a treia zi la fel, a patra zi era 24 decembrie. la ora 17 gasim o clinica de urgenta (am uitat sa iti spun ca de vreo 2 saptamini eram in germania) si mergem.
medicul se uita la el il controleaza peste tot si diagnostic: da, are rosu in gat, insa copilul e vesel, nu e deshidratat si mai mult radea cu gura pana la urechi.
ne de o reteta cu supozitoare de paracetamol si acasa. seara febra. a doua zi la fel. 40 de grede. eu zic: astia sunt timpiti. aveam eu din ro antibiotic dar de la supozitoarele puse avea si un pic de dearee si cum nu prea vroia nici un medicament si mai ales eu nu prea vroiam sa ii dau antibio.
pe 27 de dimineata mergem la un medic de copii. iar il analizeaza medicul asta, parca era saracu martian, si zice dr.: ii facem analizele. daca el a facut atatea zile febra inseamna ca este o infectie in organism cu care organismul se lupta. si ne trimite acasa. la ora 16 sunam noi dupa rezultatele partiale. este bine insa rezultatele corecte si complete abia a doua zi. SI!!!! nimic..nimic..nici un medicament numai paracetamol...
a doua zi la 10 mergem iar la medic. medicul ne explica ca nu are abosolut nimic numai un pic de rosu in gat. insa daca noi vrem el ne da un antibiotic (Amoxihexal Saft)insa el ne sfatuieste ca ar fi bine ca organismul copilului sa fie lasat liber sa reactioneze..adica sa se caleasca..cum spunem noi.
trebuie sa iti spun ca aici nu dau antibiotic la copii fara sa faca analize. sa vada de unde este infectia, cat de mare, iar la farmacie nu iti dau nici un fel de antibiotic.
si, dupa 6 zile de febra..nu a mai avut nimic. i-a trecut si nasul a inceput sa pape.
nu stiu ce ai vazut tu in gat, insa daca ai nelamuriri mergi cu el la budimex sambata de dimineata, ca te primesc si acolo iti fac analize. cineva imi spunea ca este o viroze la bb in ro cu stafilococ auriu. si acolo trebuie antibiotic.
insa nu da medicamente dupa ureche.
sper sa nu te fi plictisit cu toata povestea mea..multa sanatate si aveti grija

DidiA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Multumesc DidiA, nu mai plictisit cu povestea ta.
Pina la urma am inceput in aceasta seara sa-i dau antibioticul. Dr. ni l-a dat pe reteta, eu sunt total impotriva antibioticelor fara reteta. Nici mie nu-mi convine ca imi da antibiotic fara analize, dar aceasta este Romania.
Sanatate multa.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.webshots.com/user/a_mironeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Eu pot sa-ti spun ca pediatra in care eu personal am incredere si la care l-am dus pe Danut cand n-am avut incredera in cea la care e inscris spune NU categoric administrarii de antibiotic in cazul rosului in gat necomplicat cu puroi. Tot ce recomanda sunt ceaiuri, supe si antifebrile, daca e cazul. Tu faci cum crezi insa o mamica de aici care avea probleme cu rosul in gat al copilasului a mers la ea si l-a tratat conform sfatului ei si copilul s-a vindecat fara probleme, si n-avea decat 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Monique

Heheheheh ! ii "zice" TANTUM VERDE !

Monique & feciorashii



Multumesc pt draguta si .. delicata corectare ...
Ce sa-i faci, eram la munca si mi-a scapat, e adevarat de 2 ori, "r"-ul buclucas.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput