Kk albicios la copil de 2 ani!

Kk albicios la copil de 2 ani! | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Aveti idee ce poate sa insemne asta? Luca face kk de culoare albicioasa si asta se intampla de ceva vreme. Am pus fenomenul pe seama alimentatiei dar se pare ca indiferent ce ar manca nu se schimba aceasta culoare. Precizez ca are analize la sange (toate au iesit mai mult decat bine) si l-a vazut si un medic (dar nu am discutat aceasta problema).
Dati-mi o informatie, ceva....Este cazul sa ma alarmez? Ce analize credeti ca ar trebui sa-i fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns VIO20 spune:

Dar caca galben ar avea vreo explicatie? VIO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Alina, la adulti kk albicios inseamna ca bila nu functioneaza cum trebe, adica nu se varsa in stomac/intestin (nu stiu exact unde se varsa).
NU stiu daca la copii inseamna acelasi lucru.
Cel mai bine te poate lamuri un dr.

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Multumesc mult de raspuns, Ven. Ai idee si ce implicatii ar avea functionarea defectuoasa a bilei?
Hadeti, mamici, mai dati-mi si mie ceva info. Nu s-a mai intalnit nimeni cu astfel de probleme la copilasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Fata mea a avut asa o problema, ca urmare a unei gastroenterite. Facea un kk alb bej extrem de ciudat. Doctorul ne-a zis ca e normal pt ca fiind bolnava ficatul functiona prost (cum s-a zis deja) si sarurile biliare in loc sa fie eliminate prin scaun sunt eliminate prin urina (ai vazut cumva daca face pipi f inchis la culoare). Nu a avut un tratament special si i-a tecut de la sine in cateva zile dupa ce a terminat cu gastrita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Alina,
poti spune care este consistenta scaunului?
Si starea generala a copilului? (temperatura,apetit,activitate,etc)

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Luca are o stare generala f buna. Are pofta de mancare (variaza usor de la o zi la alta si in functie de cat de mult ii place mancarica), nu face febra, este extrem de activ (ca de obicei), pipi este normal la culoare, kk este consistent spre tare dar de culoare deschisa, albicios-galbui. Problema asta este de cateva saptamani. A avut o perioada scurta in care parca isi revenise (era mai maroniu) dar acum vad ca face la fel ca inainte.
Nu stiu daca este cazul sa ii fac analize si ce analize (mai ales ca el a facut analize la sange in dec. si au iesit excelent).
Multumesc mult de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citind un alt topic mi-am amintit ca Luca se plange de dureri de burtica dupa ce bea biberonul cu lapte, seara. Se intampla aproape in fiecare seara dar dupa ce ii mases putin burtica ii trece. Sincer, eu m-am gandit ca de fapt el nu vrea sa doarma si de asta imi spune ca are buba la burtica. Dar daca nu e asa? Si in plus eu am fost mai mereu ingrijorata ca are burtica mare. De cele mai multe ori este ca un balon (cand are gaze le elimina fara probleme).
Ce sa fie oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:


Alina, eu ti-as recomanda sa-i faci puiul urmatoarele investigatii:
- hemoleucograma
- VSH
- rectosigmoidoscopia
- examenul endoscopic
- coprograma
- examenul parazitologic.
- analize generale ale singelui
- utrasonografia abdominala

In opinia mea poate fi vorba despre sindromul intestinului iritabil.
Acesta prezinta simptome ca : dureri abdominale intermitente, predominant īn flancul stāng ce regreseaza dupa defecare,scaune sarace cu mult īn mucus, indiferent daca evolueaza cu constipatie sau diaree.
- modificarea numarului de scaune si modificarea consistentei acestora (prea dure sau prea lichide).
- disconfort abdominal postprandial.
- meteorism.

Insa scaunul albicios poate semnul si unor alte afectiuni. Cel mai corect ar fi sa mergi la un control medical.

Multa sanatate.


Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Iti multumesc mult, Aisha, pentru raspuns. Poti sa-mi spui pe scurt ce inseamna analizele de la punctele 3,4 si 8. Nu am cum sa ajung cu puiul la doctor decat peste o saptamana si as vrea sa stiu ceva mai multe.
Daca punctele 1 si 2 au iesit bine in Decembrie crezi ca se puteau modifica pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

Rectosigmoidoscopia este examinarea rectului cu ajutorul rectoscopului.
Endoscopia este o metoda de examinare pe viu a unui organ cavitar sau tubular cu ajutorul endoscopului.
Ultrasonografia abdominala sau ecografie abdominala.

Alina,da. Se puteau modifica rezultatele analizelor in functie de afectiunea noua.
Insa,nu te speria,te rog. Nu este nimic grav la S.I.I.

Mergi la un medic insa. Multa sanatate.


Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput