camera copilului mic

camera copilului mic | Autor: ivonica

Link direct la acest mesaj

Noi vrem sa amenajam abia acum camera bebelusei(un an si jumatate aproape),ca pana acum am fost colocatari.Eeei,dar am cateva intrebari care ma sacaie,c-as vrea sa nu dau gres,ca deh,nu " ne amenajam" toata ziua... buna ziua.M-am gandit ca poate alte mamici au deja niste pareri mai bine conturate.Deci,ce ma sacaie:
1.Ce fel de pat?Patutul nostru cu zabrelesau pat de o persoana?Merge in camera la bebe canapea extensibila,mie mi-ar place,ca stransa,lasa mai mult spatiu de joaca dar toata ziua sa strang si
intind la ea...
2.Sa fie si birou???Dar ce sa faca fata mea la birou acum si tot asa cativa ani de-acum incolo,ca nici nu ajunge sa se suie pe scaun,sa stea acolo fara sa cada,nici gand!Mai bine masuta joasa pentru joc?Asta ar insemna ca pe masura ce creste sa schimbam masutele,nu?
3.E bine sa punem mocheta peste tot(acum e parchet laminat),sa fie mai calduros,ori covorase mai mici?
4.Avand in vedere ca vorbim despre o camera dindr-un apartament de blocsi spatiul e limitat(3/3),ce sa aleg-mai mult spatiu de depozitare,pentru hainute si gramada de jucarii sau mai mult spatiu liber pentru joaca?
Eu as vrea ca totul sa fie potrivit pentru bebita cativa ani(5-6) de-acum incolo,nu neaparat si pentru studentie,desigur,dar nici sa fiu nevoita sa mai" completez" mobilierul pe parcurs,sa caut apoi aceleasi culori de pal...intelegeti voi.Voi cum vedeti trebusoara asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

1in primul rand, nu cred ca este indicata o canapea extensibila, la varsta ei, eu nu o recomand. sunt patuturi cu zabrele, care se "maresc", se transforma in pat de o persoana. dar daca ai deja un patut(asa am inteles), mai lasa-l pa asta, si il schimbi mai tarziu.
2. crezi ca ii trebuie neaparat masuta? la varsta ei are alte preocupari.
3 recomand mocheta, isi petrece majoritatea timpului pe jos jucandu-se. dar daca ai deja parchet, ai pute sa iei niste covorase mai mari, cat sa acoperi suprafetele pe unde ar putea sa stea ea pe jos.
la fetita mea in camera am asa: patutul cu zabrele, 2 dulapuri, unul cu sertare(fosta masuta de schimbat), si unul cu usi de aceeasi marime; un cos(ladita) pentru jucarii pus intr-un colt, rafturi (gen etajere) puse pe pereti la diferite inaltimi(la unele ajunge si ea) pline cu alte jucarii, si o canapea "improvizata" de 10 cm inaltime (am luat "buretii" de la un fotoliu vechi si cu huse noi, arata super).


diana si denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

1. Deocamdata e bun patul pe care-l are,dar va trebui schimbat cam intr-un an.
2. Masuta si scaunel da ! Al meu are 1 an si 10 luni si petrece o groaza de timp - coloreaza,mestereste cate ceva,uneori mananca. O masuta ii ajunge vreo 2-3 ani.
3.Noi am lasat pe margini parchetul si am pus un covor in mijloc. Are o gramada de cutii,masini si altele pe care le poate deplasa f. usor prin alunecare pe parchet, deci se poate juca frumos si singur.
4. Pt. varsta asta am optat pt. mult spatiu de joaca si pt. jucarii, iar mobila "mai serioasa" o facem peste vreo 2 ani, ca deocamdata tot nu o foloseste si ocupa mult spatiu inutil.

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Si noi la 1 an si 10 luni tot pentru spatiu am optat. Patutul inca il folosim pe cel cu zabrele. Pe jos in centru am pus covor de acela cu cifre pe care se joaca si nu ii tine frig, plus ca atunci cand il apuca desfacutul lor se joaca cu orele (si eu le adun tot asa)
Noi am avut cateva rafturi de plastic frumos colorate pe care am pus jucariile si ii place sa se joace cu ele. Pentru haine am folosit un dulap mic ce il aveam de la mobila de bucatarie si de care ne-am putut dispensa o perioada. A avut din lemn un scaun pentru mancat care se face masuta si scaunel asa ca am rezolvat si cu asta pentru o vreme. Eu m-am gandit ca inca 2-3 ani nu are rost sa ii cumpar mobila pentru ca ce are poate folosi inca tare bine. Am pus ceva poze sa vezi cam cum arata.
Pupici

poze cu Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Alina - foarte frumoasa camera ! Vroiam sa te intreb de unde ati luat rafturile si daca sunt practice. Noi avem cutii imbracate in hartie cu personaje animate, dar este mult mai greu de cautat cate ceva... De rafturi ma gandesc ca poate l-ar tenta sa se cocoate...

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Pentru noi rafturile au fost foarte practice. Pana acum erau in camera sotului meu cu scule audio. El le are de ceva ani de la un prieten ce se ocupa de distributia de sucuri. Sunt rafturi ce le gasesti in magazine pline cu bauturi racoritoare. Doar ca eu le-am curatat reclamele de pe ele (se dezlipeau destul de usor) si mi-au placut cum arata pentru camera copilului nefiind din material dur. Daca ai vazut acolo am si doua cutii mari din stejar in care tineam jucariile dar Dori cand se lovea facea ditamai cucuiul. Macar la astea nu are ce pati. Pe cel mic si el s-a catarat dar e tare grijuliu cu el :)) si nu a cazut insa ca sa nu am probleme acum le-am montat sa fie doua mari si gata. Asta e un alt avantaj, faptul ca se scot picioarele si le asezi cum vrei.
Cand il apuca marea lui placere este sa imprastie pe jos toate jucariile, sa isi scoata hainele si sa isi desfaca covorasul. Asa ca macar o ora am liniste. E adevarat ca l-am invatat sa ma ajute si sa le strang dupa dezastru, dar tot ma rog sa il apuce rar elanul asta.
Cum nu avem talente artistice personajele de pe pereti mi s-au parut cea mai buna si mai ieftina investitie pentru decorare.
Noi am tot modificat pe la el in camera si e tare incantat cand mai schimbam cate ceva.
Pupici

poze cu Dorian

Mergi la inceput