Mastita ??? Heeeelp !

Mastita ??? Heeeelp ! | Autor: Monique

Link direct la acest mesaj

Mi s-a inrosit 1/4 dintr-un san :

- am nascut de 17 zile
- il alaptez pe bb meu minunat care pare a se satura dupa 5' si dintr-un singur san( doarme neintors 3h !)
- evident... sanii nu se golesc ...
- m-am mai muls eu dar...nu cu prea mare sarg ...
- cu vreo 5 zile in urma am avut o noapte plina de frisoane ( chiar si dureri resimtite la nivelul oaselor : genunchi ) dar fara febra !... noduli, senzatie de vanatai pe si in sani...
- a 2-a zi dupa odihna aferenta totul parea ok
- de ieri mi s-a inrosit 1/4 dintr-un san avand simptomele unei "bronzari" rapide : tegument rosu, senzatie de mancarime, zona este mai calda...


Deci...o fi MASTITA ??? Ce antibiotice se prescriu in astfel de cazuri ?...Caci...e clar ca bb va suge in continuare...


Nu ma "trimiteti" la "alaptarea-help line" unde nimeni nu mi-a raspuns de 13h...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Cel mai bine ar fi sa dai fuguta la medic. El iti va prescrie si antibiotice daca e cazul...

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Draga mea,

eu am facut o mastita din aia cu febra mare si frisoane de nu puteam pasi asa tare imi tremurau genunchii. Am sunat la dr si mi-a spus ca nu-i asa grav daca ma simt in stare sa telefonez si ca trecusem de "criza cea mare" (recte aia cu febra si tremuraturile) ca atare sa sun la moasa. A venit moasa mi-a impus regim d-ala la pat (cica sa nu ma intorc nici macar pe-o parte si sa nu ridic bratele) mi-a dat niste pastilute homeopate Phytolacca D6 si CEL MAI IMPORTANT lucru a fost sa pun comprese cu branza dulce de vaca pe san. Mi-a spus ca am sanse sa-mi treaca repede daca stai la pat calma si cat mai nemiscata si sa am grija sa pun mereu comprese cu branza! Eu din toate astea am respectat numai treaba cu pusul comprese cu branza si, in cazul meu, a fost super ok.

sanatate si intreaba si un dr poate ca e cazul de ceva antibiotic!

(incearca sa scoti cu pompa tot laptele din sani pt ca altfel se poate intimpla sa faci iar mastita
PS: se poate sa nu fie mastita ci doar lapte in cantitate mare! in germana ii spune "staumilch" [stau e atunci cand is cozi de kilometri intregi de masini, o aglomerare din aia de nu te misti cu orele])

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

welcome to the club! Eu am facut de vreo 3 ori in timpul in care am fost lacto-bar.

Stai linistita, pune comprese cu foi de varza, cu comprese de gheata, mulge tot sanul si nu ceda stresului.
Eu am primit antibiotice in timpul mastitei (sunt unele care nu intra in lapte)

succes!
Mirela



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

si eu am facut mastita de vreo trei ori cu febra mare si frisoane. am luat ampicilina de fiecare data si comprese cu taratze de grau ude.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Ooooofffff...


Inca e rosu... si nici lapticul nu mai curge as cum curgea...am incercat din rasputeri sa ma mulg manual...nu-mi iese nicidecum miscarea...nu stiu cum sa ma masez caci oricat de tare as apasa nu ma doare!... Ar trebui sa doara atunci cand se desfunda cate un canal, nu ?... Cu pompa abia-abia reusesc sa extrag ~50ml...

Nu pot sa ma duc la dr (mai am un nazdravan de 2ani si 10 luni pe care l-am alaptat fara probleme 18luni !...).

Incerc cu foaia de varza (de fapt deja o port la san...). Apoi cu branza de vaci...dar...Papadie...nu stiu cum sa-mi fac compresa asta sa stea ?... Imi intind un rand de branza si-apoi ?... Pun o bucata de panza-ceva si-apoi sutienul ?...Sa fie rece ?

Acinorev ai alaptat in perioada in care ai luat ampicilina ?(ce doza ? 500mg la 8 ore ?)


Papadie si frisoanele mele au fost urate...cand am iesit de la dus...tremuram ca varga...in conditiile in care facusem dus cu apa fierbinte iar in baia noastra sunt ~ 28grd C... In cat timp trece roseata si se desfunda canalele ?...

Bb suge acum si 15' la sanul-problema...deci intr-adevar sunt niste canale infundate pe-acolo...


Va multumesc pt sfaturi !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Draga mea si au am facut o mastita de toata frumusetea cu febra mare si frisoane.Am fost la doctor si mi-a prescris ampicilina si in timpul tratamentului am si alaptat.Eu te sfatuiesc sa te duci la doctor,incearca sa lasi copii cu cineva,bunica,sora,prietena si fuga la doctor.Nu lua medicamente dupa ureche si mai ales antibiotice care trebuie prescrise de doctor si luate in doza prescrisa de doctor.Stiu ca asa eram si eu in Romania,ma tratam dupa ureche ca decat sa ma duc la doctor era mai comod asa dar aici m-am invatat mai disciplinata....


Sanatate multa

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Scuze de intarziere!
Pui branzica intr-o basmaluta sau prosopel de bucatarie si o tii pe sani sub un tricou mai strans. NU PURTA SUTIEN!!!! ca-ti face mai rau.
Numai bine
_
Mate wb ca-mi era dor de tine. Sa ne pove ce face ala miku' :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

welcome to the club! Eu am facut de vreo 3 ori in timpul in care am fost lacto-bar.

Stai linistita, pune comprese cu foi de varza, cu comprese de gheata, mulge tot sanul si nu ceda stresului.
Eu am primit antibiotice in timpul mastitei (sunt unele care nu intra in lapte)

succes!
Mirela



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.




Buuuuna foaia de varza ! Saru' mana ! Imi trecura simptomele !...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ampicilina 500 mg la 6 ore, Diclofenac (daca te "tine" stomacul) de 2 ori pe zi si comprese cu gheata.
Eu asa am scapat, aveam o intaritura (ca o placa) de toata frumusetea, febra mare si frisoane.
Daca ai posibilitatea, mergi la medic ! Mie mi-a "prescris" medicul peidatru acest tratament prin telefon. Ah, si mi-a spus ca daca am febra sa nu alaptez... oricum aveam probleme cu alaptatul asa ca am trecut pe Milumil.. si bebe avea atunci doar 15 zile.
Sanatate
Ingrid si Cristi 1 an si 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by papadie



incearca sa scoti cu pompa tot laptele din sani pt ca altfel se poate intimpla sa faci iar mastita
PS: se poate sa nu fie mastita ci doar lapte in cantitate mare! in germana ii spune "staumilch" [stau e atunci cand is cozi de kilometri intregi de masini, o aglomerare din aia de nu te misti cu orele])



Exact lucrul asta l-am patit si eu pe la 3 luni. Aveam f.f. mult lapte si am ajuns la Stau - ca pe autostrada. Era un dezechilibru intre cerere si oferta, bb nu mai sugea in ritmul obisnuit si m-a "dereglat". Am inchiriat repede o pompa electrica de la farmacie si in cateva zile am rezolvat problema. Daca nu luam masura asta, sigur faceam mastita - si eu m-am trezit dimineata cu frisoane, febra si dureri de sani.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput