Sunt in mare incurcatura! Ajutati-ma!

Sunt in mare incurcatura! Ajutati-ma! | Autor: Tzuni

Link direct la acest mesaj

v

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Nu prea ma pricep si n-as vrea sa spun prostii , dar problema asta a aparut pe parcus (de mult timp) ? Ma gandesc ca daca se pot obtine prin vreun procedeu spermatozoizi de la el se poate face inseminare artificiala sau fertilizare in vitro . Poate alte fete stiu mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

procedeul se numeste punctie testiculara, stiu ca au mai fost discutii pe forum, vezi subiectele despre FIV din arhiva (click www.desprecopii.com/forum/forum.asp?ARCHIVE=true&FORUM_ID=16" target="_blank">aici) sau incearca o cautare pe google. bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

tzuni, multa bafta! poate bebelusul o sa va aduca linistea de care aveti nevoie!

Cristina si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Tzuni, disfunctia sexuala nu are nici o legatura cu sterilitatea, deci cu viabilitatea spermatozoizilor !
dupa cum spunea si Tia noastra, procedeul exista si nu e foarte complicat. chiar zilele trecute povesteam cu medicul meu, care zicea ca pentru FIV, de exemplu, se pot folosi si celule precursoare ale spermatozoizilor maturi, prelevate direct din "mijlocul" testiculului.
solutii sunt ! (noi, de exemplu, daca nu reusim altfel, suntem hotariti sa adoptam)
problema e sa fiti voi bine, sa va intelegeti si sa va iubiti, si sa ai mare, mare grija de sufletelul iubitului tau ! ei sunt foarte sensibili la chestii din astea... stiu cat am tras eu cu oligospermia sotului meu...
sa va iubiti si sa fiti alaturi unul de altul orice ar fi, pt ca solutii intotdeauna exista !
multa bafta, si multa liniste va doresc !

te pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

tzuni,
de ce natura e disfunctia sexuala?
Pentru ca daca este din cauze fiziologice - boala, interventii chirurgicale, tratamente - poate fi cam greu sa obtii "materialul" pentru inseminare sau FIV.
Daca este psihologica... probabil n-ar fi nici o problema.

Imi dau si eu cu parerea :)

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns INDY spune:

Tzuni, eu zic să uiți de acest "iubit" al tău, mai ales dacă te-a și lovit.
În situația noastră (a celor care încercăm să fim mămici) ar trebui să fim înțelese. Problemele cele mai multe la acest subiect ("aspirante optimiste") le au femeile. În cazul tău, din câte am înțeles, problema era la el. Deci n-ar fi trebuit să reacționeze așa.
În sfârșit, ideea este să scapi de el; trebuie să fie și pentru tine undeva, cineva care să te iubească.
Curaj și crede-mă: N-AI PIERDUT NIMIC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

TZUNI,e groaznic ce ti se intampla si este atat de dureros...
am trecut si eu de curand prin astfel de momente (acum 2 sapt) si am gasit sprijin si sfaturi aici de la aceste fete minunate de pe forum
Cel mai intelept(pe care ti-l recomand eu acum, ptr. ca mie mi-a prins bine)e sa nu va pripiti si sa nu luati decizii importante cand sunteti nervosi. lasa sa treaca putin timp sa se lipezeasca apele...
barbatii sunt foarte orgoliosi, iar faptul ca EI nu pot participa cum trebuie la procreere ii raneste enorm. Trebuie sa discutati mai mult, dar cu calm, daca El isi doreste copii cu adevarat, atunci merita sa luptati impreuna...
Iar in privinta "palmei scapate" sunt total impotriva si asta e intradevar o pb. grava. S-a mai intamplat si altadata? daca da atunci chiar ar tb. sa te gandesti bine de tot...
Succes mult si nu te pripi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Tzuni , Indy are dreptate. Probabil partenerul tau are complexe referitor la problema lui, dar asta nu ii da dreptul sa te loveasca. Daca acum se comporta asa ce va face mai tarziu? Cred ca te doare dupa ce termini o relatie de 5 ani (am trecut si eu prin asta), dar este mai bine sa o faci acum. Iti vei gasi jumatatea si vei avea un copil sau mai multi cu EL, viata ta nu s-a terminat chiar daca acum vezi totul in negru. Nu dispera! Si nu iti pierde demnitatea si respectul pe care le ai fata de tine acceptand un asemenea tratament! Nu il meriti!

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

palme in 80% dintre cupluri sant poate mai rau noi femeile gresim ca nu stim sa ne impunem de la inceput ne complacem in situatie si continuam pana dupa prima palma sigur va fi si a doua in cazul tau eu zic sa te gandesti bine daca vrei sa accepti si cea dea doua palma,nu e de glumit trebiue doar sa te gandesti putin asta depinde numai de tine sant multe femei care stiu sa se impuna de la inceputul relatiei si totul merge bine fa si tu la fel ca ele.te si mult curaj in hotararea ta oricare ar fi ea asteptam vesti de la tine

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Tzuni, banuiesc ca il iubesti mult pe acest barbat, din moment ce ai stat cu el (si impotent, si violent... mai rau se poate?!) - asa ca o sa-ti dau in sfat: lasa-l sa se linisteasca.
Nu lua o decizie acum, nu e momentul.

Nu-l mai acuza ca te-a lovit (ai tot timpul sa-i scoti ochii mai tirziu, cind se linistesc apele), nu-i vorbi de copil (cu cit se incrinceneaza sa fie mai barbat, cu atit n-o sa poata si o sa deraieze in alte manifestari de "barbatie"- ex. palma).

Mai lasa-l pur si simplu in legea lui, sa-si refaca echilibrul, sa ti-l refaci si tu.
BBul poate sa mai astepte.

Fa un pas in spate si incearca sa te detasezi.
Macar o perioada.

Asa o sa innebuniti amindoi.

Elise



Mergi la inceput