Cum ati tratat rahitismul?

Cum ati tratat rahitismul? | Autor: lizzy

Link direct la acest mesaj

Medicul de familie (care nu e pediatru) nu este de parere ca bebe ar fi rahitic. Pana acum doza de Vigantol a fost 2 picaturi/zi, fara supliment de calciu.
Un medic pediatru de spital a zis ca e rahitic si i-a prescris tratament cu Calcium Pharco, de 3 ori/zi cate 1 lingurita, timp de 5 zile si Vigantol in doza mare, 10 picaturi/zi, timp de 10 zile, apoi doza de 4 picaturi/zi pana in aprilie, din aprilie 2 picaturi/zi.
Nu stiu ce sa fac, mi se pare drastic tratamentul cu Vigantol, cu atat mai mult cu cat fontanela e mica si usor adancita.
Ati mai avut bebe diagnosticat cu rahitism? In ignoranta mea, imi suna a boala de lumea a 3-a... si ma sperie un pic. Cum ati scapat de asta, cat dureaza?

Ianis, Mom's sunshine (14.09.04)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Alexandra a fost diagnosticata de medicul de familie care e si pediatru si i s-a dat asa 3 luni tratament 10 zile din luna 3ml de calciu pharco de doua ori pe zi zi 1 si ultima luna vit d3 injectabil iar in rest 3 pic de vigantol.
Tratamentul care ti-a fost dat si mie mi se pare un pic puternic si ma indoiesc ca medicul de familie nu ar fi in stare sa observe rahitismul la un copil care il cunostre .
Parerea mea e ca nu strica sa te mai duci la un dr daca nu ai incredere in cel de familie.

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Tratamentul in sine e OK cu conditia sa fie intradevar rahitism. Daca vrei sa stai linistita poti face o radiografie de mana care arata clar daca e vorba de rahitism.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Scuze, nu ma pricep, dar ce se vede sau ce nu se vede la o radiografie de mana astfel incat sa se dea diagnosticul asta?
Are o radiografie facuta la solduri, in asta se vede ceva?
Baiu' e ca am inceput tratamentul. Mi-a zis pediatra cu pricina sa-i dau calciul timp de 3 zile singur, FARA Vigantol, din a 4-a zi sa incep doza de 10 pic, s.a.m.d. - cum ziceam mai sus. Maine ar trebui sa incep cu doza mare de Vigantol.


Ianis, Mom's sunshine (14.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Rahitismul se "vede" pe radiografie de sold foarte bine.
Eu i-am facut lui Codrin ecografie de sold (la trei luni) si avea o diferenta de unghiuri coxofemurale considerabila - de unde si rahitismul desi fontanela era normala pentru acea varsta.
In schimb (foarte neplacut) trebuiesc analize de sange ulterior (daca se constata ca ar fi in grad mare rahitismul).
Noi am facut un tratament indelungat cu Vigantol, calciu si injectii cu D3 si Codrin era exclusiv alaptat la san in acea perioada, deci nu e o boala a lumii a treia, ca asta era si impresia mea, in sensul ca nu tine numai de alimentatie ci de faptul ca in primul an de viata copilasii raspund diferit la anotimpul rece.
Daca vrei mai multe detalii da-mi un mesaj pe PM.
Multa sanatate!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

Eu zic sa ii faci analizele de sange, ca acolo se vede cel mai bine ce lipsuri are.
Tratament face si Andrei cu 8picaturi de vigantol pe zi, vitamina C, Calciu Pharco si Fier, iar medicul a zis ca o sa dureze vreo 1luna si o saptamana, o luna jumate ( adica 2 flacoane de Caliu Pharco si 2 sticlute de vigantol ). Sa nu te sperii ca Andrei inca nu a terminat tratamentul si a inceput sa ia in greutate, ca stagnase o perioada.

Claudia si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Pe radiografia de sold ar fi trebuit sa se vada un deficit de mineralizare, adica oasele mai transparente decat trebuie. Se face radiografia de mana pentru ca evidentiaza o trasatura specifica rahitismului, adica cartilajul care asigura cresterea osului in lungime este excesiv dezvoltat si latit ca o cupa. Acesta este un semn clar de rahitism.
Diferenta de unghiuri coxofemurale ar putea sugera rahitismul in combinatie cu alte semne, dar nu este specifica acestuia.
Analizele din sange pot de asemenea sugera un rahitism, dar implica procesul traumatizant al recoltarii de sange.
Daca i-ai dat calciu doar practic nu ai inceput tratamentul, calciu oricum nu se fixeaza fara vitamina D, si de fapt nici nu se prea absoarbe din intestin fara aceasta. Doar cand incepi doza mare de vigantol incepi practic tratamentul. (in rahitism este deficitar vitamina D din organism si nu neaparat calciu).

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daany28 spune:

Si eu am cam aceeasi problema. Baietelul meu face peste o saptamana 4 luni si pediatrul a zis ca are rahitism, pe motiv ca are craniotabes (nu s-a osificat bine capul in regiunea parietooccipitala) si pe motiv ca a crescut mult, are acum 68cm (la nastere 53cm)medicul considera ca nu asimileaza Ca, si am facut D2 injectabil+ 5 zile consecutiv Ca Pharco, iar acum luam alternativ o zi da , una nu, o lingurita de Ca Pharco. M-ar ajuta mult daca a mai urmat cineva acest tratament sa-mi spuna ce rezultat a obtinut. As mai avea o problema, caci imi este teama deoarece are fontanela destul de mica si mi-e teama sa nu se inchida precoce. Noi vigantol am luat cate 3pic/zi.Acum facem pauza de doua luni cu vigantolul, caci am facut D2 injectabil.Sanatate bb-ilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

I-am facut schema pt. rahitism: 4 doze de vit.D2 injectabil (de 200.000ui doza). Iustin a avut o forma usoara de rahitism (s-a obs. la radiografia pumnului).


Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput