Care peste e slab si cum se prepara pt bebelusi ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

E delicata problema cu pestele! Si fiica-mea manca pui excelent la 6 luni jumate, dar cand am inceput cu peste ioc! E gustul specific si nu multi il accepta! In budinca asta se atenueaza mult din gustul pestelui! E delicioasa! V-o recomand din tot sufletul!


Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu stiu ca pestele este recomandat dupa 10 luni si asa am procedat cu Cristi. Lui a inceput sa-i placa de-abia pe la 1 an si 9-10 luni, acum il devoreaza, in timp ce nu se omoara deloc cu alte carnuri.
In prima faza (dupa 10 luni ) este recomndat pestele alb (salau, pastrav etc) proaspat, fiert, copt sau la gratar, nu prajit, amestecat cu legume, orez sau ce-o fi in reteta.
Uita de salaul ala congelat si cauta asa cum ai spus, unul pe jumatate viu sau macar proaspat. Un peste cu oase putine si usor de ales este codul, Cristi l-a mancat fara probleme, desi nu este de apa dulce. Aici il gasesc proaspat, in timp de salau sau pastrav mai greu, asa ca m-am orientat. De altfel pana acum a mancat mai mult cod si somon, pastrav si salau a gustat asta vara in Ro, dar, pe atunci nu-i prea placea pestele. A! Oricum o sa stai cu frica-n san ca nu l-ai ales bine.
Am vazut ca i-ai luat si carne de vita. Incearc-o pe aia intai si mai asteapta macar vreo saptamana pana la peste, sa vezi ce reactii are. Nu i le da pe toate odata!
Am testat si pe el borcanelele cu merluciu de la Hipp (nu mai tin minte de la ce varsta erau recomandate, el avea peste 1 ani jumatate atunci), dar, dupa ce le-a mirosit, nici nu s-a mai uitat la ele.
lili_ang, suna foarte bine budinca ta , chiar o sa fac, dar...nu as recomanda unor BB de 9 luni sau chiar de 1 an nici ceapa calita si nici vegeta. Eu nu i-am pus nici sare pana la un an, iar vegeta nici noi nu prea mai folosim. Ceapa o "calesc" in apa cu putin ulei, este mai suportabila asa pt. stomac, iar gustul nu are prea mult de suferit.
Sper sa nu te superi , ti-am spus, reteta suna foarte bine, o s-o fac si eu, dar cu mici modificari.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Nici o problema, she_wolf! Daca n-am inventa in materie de bucatarie, ar fi muuult mai plictisitor! Eu tot timpul schimb si inventez! Ceapa eu am pus-o doar putin in unt, numai cat sa se inmoaie! Iar in loc de vegeta se poate folosi lejer un praf de sare! Eu am pus vegeta pentru ca asa gatesc in general, dar reteta originala era cu un praf de sare! Banuiesc ca pentru bebei mai mici se poate renunta si la sare! Nu cred ca-i modifica extraordinar de mult gustul!

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by lili_ang

Nu cred ca-i modifica extraordinar de mult gustul!


Nici eu nu cred mai ales ca ei (BB) habar n-au cum este gustul de ceapa calita sau vegeta, asa ca nu se asteapta la un anumit gust, ca noi. Cred ca o sa le placa oricum, mai ales daca spui ca nu este prea puternic gustul sau mirosul de peste. O s-o testez si eu pe Cristi, care, poate, cine stie, o sa accepte asa si cartofii, ca nu-i plac deloc.
Merci pt. reteta.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

eu nu prea ma pricep sa prepar fel de fel..asa ca pestele il fierb si i-l dau cu lamaie. Fierb si cartofi in coaja pentru garnitura.
Cand am posibilitatea, cumpar salau proaspat, dar cateodata mai iau si congelat, cod. Ma bucur ca-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si noi am inceput de la 8 luni, cu peste salau, pastrav ce gaseam proaspat si cu pireu de cartofi, de legume, am inceput si cu pireu de spanac.


Mergi la inceput