intrebare

intrebare | Autor: Alecsia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daria_C spune:

Draga Alecsia....te asigur ca nu esti singura mireasa din Bacau pe acest forum. La cate prietene am care se marita anul acesta, nici nu ma gandeam ca nu le voi intalni "accidental" pe siteuri de profil. Se pare insa ca se ascund bine, sau sunt prea timide :) Oricum putem imparti idei si opinii pentru ca si eu sunt din Bacau, si mai mult de atat am nunta anul acesta. Salutari si felicitari viitoarelor doamne din toate orasele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lau10 spune:

Buna,
si eu sunt din Bacau, nu mai locuiesc acolo acum insa acolo mi-am facut nunta, la restaurantul Decebal si a fost absolut superb. De decoratiuni nu stiu ce sa iti zic pentru ca noua ne-au oferit de la restaurant o firma cu care lucrau ei pentru infrumusetat sala asa cum vrei, si a iesit foarte frumos. De muzica, noi am avut o formatie care efectiv ne-a facut nunta, superba, insa din pacate erau din Bucuresti si preieteni de familie, nu stiu daca ar veni ei in Bacau pentru o nunta. Am plecat de ceva timp din Bacaua sa ca nu stiu multe informatii, dar daca vrei ma pot interesa, numai sa imi spui ce te intereseaza.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Buna Alecsia,
Noi am facut nunta la restaurantul Pasaj,well,acum vreo 10 ani
si l-am avut solist pe Florin Blaj,nu stiu daca stii cine este,stiu ca are si casete si cd pe piata.
Ddar daca vrei DJ,fratele meu este DJ.Daca esti interesata,trimite-mi un PM.
Casa de piatra!

Annie& Bianca Allison (2 ani si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_C spune:

Draga Alecsia,
Nici eu nu sunt prea departe cu pregatirile datorita lipsei de timp :( . Restaurantul l-am rezervat din toamna anului trecut , pentru ca am vrut cu orice pret ca nunta sa fie de ziua sotului...numai ca primul pas - primul ghinion.Am vorbit, am rezervat pe data mult dorita...au trecut cateva luni... si in ianuarie cand ne-am gandit sa mergem sa mai vedem odata "locul nuntii" SURPRIZA!!!!...nu mi-a mai placut, asa ca ne-am apucat iar de cautat ...Iubi al meu innebunise caci EU fusesem cea care alesesem localul, EU l-am convins ca acolo e cel mai frumos...si pana la urma tot EU m-am razgandit. Plecasem de la inceput cu ideea ca eu nu vreau la unul din restaurantele "cu fitze" din oras dar nici la nu stiu ce cantina parasita ...visam la un loc in aer liber cu gradina ,verdeata , ca-n filme. Insa n-a fost sa fie asa ( vorba sotului meu "nimic din ce iti doresti tu pt nunta nu e de gasit in bacau...sau poate unele lucruri nici nu s-au inventat"). Pana la urma, suparata pe mine ca mi-am incurcat singura planurile de nunta l-am lasat pe el sa aleaga (nu prea mai avea ce alege)...si a ales SURPRIZA..localul pe care el il vroia de la inceput. Bineinteles ca nu a mai gasit liber pe data mult dorita insa e bine si cu 2 saptamani mai tarziu. Dupa acest prim "ghinion" a urmat muzica...off nici nu vreau sa-mi amintesc...Scumpul meu iubit ,stiindu-ma pretentioasa,dificila si schimbatoare, si vrand sa evite un eventual incident precum cel cu localul mi-a adus de pe la cunoscuti si necunoscuti cd-uri, dvd-uri, si casete cu nunti la care au cantat "renumitele" formatii bacauane. Dupa o saptamana in care am invatat tot repertoriul de nunta si mai aveam putin si imi schimbam si meseria( ca tare bine mai castiga "muzicantii") venise momentul in care trebuia sa aleg. Problema mare...mie nu-mi placea nici unul fie el Dj sau lautar, negru sau alb. Am sunat pe unul care cica era mai rasarit ...si ghinion: nu era liber pe 24.09 M-am lasat "convinsa" ca EU sunt cea fara de ureche muzicala si ca ei sunt toti buni...si am zis "alege tu ca mie mi-e totuna". A ales, a platit ...si am mai taiat ceva de pe lista pregatirilor. Dupa minunatele experiente cu localul si muzica am luat o pauza, pentru ca trebuie sa ma inarmez cu mult calm pentru urmatorul pas si anume verighetele. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cand imi voi alege rochia de mireasa...trebuie sa mi-o cumpar in ziua nuntii ca altfel risc sa nu-mi mai placa pana atunci.
Nu ma judecati...nu sunt asa de felul meu...dorinta de-a avea nunta perfecta ma aduce in astfel de situatii :)
Somnik dulce la toata lumea!
P.S. Alecsia, ma gasesti online in fiecare zi...ziua mai rar ca nu prea am timp la munca, dar seara dupa 18 calculatorul e deskis si yahoo messengerul conectat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_C spune:

Cu Dj iesi mai bine la bani, dar se preteaza doar daca ai tineret. Mie imi pare rau ca nu am ales Dj...dar gata nu ma mai razgandesc ca iese scandal :).Tu stii ce fel de invitati ai si ce pretentii au. Am o lista cu numerele de tel a catorva formatii din Bacau, unii stiu si ce preturi practica...insa pana nu ii asculti e greu sa te decizi.
p.s. Alecsia ti-am trimis un mesaj si pe YM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Buna din nou,
Deci la tine asta inseamna o formatie buna,sa cante doar ce vrei tu,
fara manele si alte alea(... probabil.. muzica populara...?!)
Nu dezbatem aici genurile muzicale care ne plac noua sau nu( cumva reiese ca tu crezi ca eu sunt pro-manele,da'zau ca nu stiu de unde ai dedus asta?!),ci despre o nunta.
Eu cred ca o formatie buna sau DJ bun(ca profesionist nu stiu cum adica,ex.fratele meu are si servici full-time si e DJ doar part-time,vinerea,sambata sau cand are nunti sau party-uri,si face asta de vreo cativa ani buni,cred ca vreo 9 ani.Se pune? E profesionist?[) trebuie sa stie cam de toate,gusturile nu se discuta.Adica daca un invitat vrea o anumita melodie sau un anumit gen muzical el tebuie sa fie pregatit cumva.
Nu cred ca putem stii ce preferinte au de ex 200 de invitati,nu?
Despre solistul mentionat pot sa-ti spun ca era destul de bun si canta frumos,toata lumea l-a apreciat.Acum nu mai stiu,caci sunt plecata de 6 ani din tara,nu mai am idee cum poate fi contactat.
Numai bine si bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaela spune:

Salut. Din intamplare v-am gasit, si pentru ca sunt din Bacau si am o afacere in domeniu (decoruri pentru evenimente festive) m-am gandit ca poate v-as putea fi de folos cu cate ceva. Pentru a va face o idee despre decoruri sali de nunta va invit sa vizionati site-ul nostru www.decorativbc.ro. Acolo puteti vedea imagini din restarantele din Bacau. Am vazut ca nu a-ti hotarat inca sala si daca imi spuneti cam ce v-ati dori (nrv-as putea recomanda restaurante sau v-as putea da detalii despre restaurante.Chiar daca ati hotarat locuri, amplasament, preturi,...) cine va face decorul salii va pot da cateva sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns primanicoleta spune:

Salut toate miresicile!
Ma bucur sa va gasesc aici (nasica mea mi-a spus de acest site)
Vad ca treceti prin acelasi stres: eu am nunta tocmai pe 21 oct., dar deja suntem in pregatiri. Din pacate in Bacau, in general, greu dai de informatiile necesare. Am descoperit insa decurand un site cu multe chestii interesante: www.fiestaps.ro cu multe date de contact de la formatii, fotografi, decoratori, etc. Nu e cel mai complet, dar e singurul pe zona noastra.
Daca va este de folos cu ceva, ma bucur. Pt. mine a fost de ajutor.
Succes in pregatiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns primanicoleta spune:

quote:
Originally posted by Alecsia

quote:
Originally posted by Melody

Buna din nou,
Deci la tine asta inseamna o formatie buna,sa cante doar ce vrei tu,
fara manele si alte alea(... probabil.. muzica populara...?!)
Nu dezbatem aici genurile muzicale care ne plac noua sau nu( cumva reiese ca tu crezi ca eu sunt pro-manele,da'zau ca nu stiu de unde ai dedus asta?!),ci despre o nunta.
Eu cred ca o formatie buna sau DJ bun(ca profesionist nu stiu cum adica,ex.fratele meu are si servici full-time si e DJ doar part-time,vinerea,sambata sau cand are nunti sau party-uri,si face asta de vreo cativa ani buni,cred ca vreo 9 ani.Se pune? E profesionist?[) trebuie sa stie cam de toate,gusturile nu se discuta.Adica daca un invitat vrea o anumita melodie sau un anumit gen muzical el tebuie sa fie pregatit cumva.
Nu cred ca putem stii ce preferinte au de ex 200 de invitati,nu?
Despre solistul mentionat pot sa-ti spun ca era destul de bun si canta frumos,toata lumea l-a apreciat.Acum nu mai stiu,caci sunt plecata de 6 ani din tara,nu mai am idee cum poate fi contactat.
Numai bine si bafta in continuare!




Nu te supara pe mine. Eu nu ma refeream la tine ci la faptul ca formatiile, cel putin astea din Bacau , au cam toate acelAsi repertoriu. Daca merg la 3 nunti deja stiu si ce se canta. Eu una nu gasesc manelele potrivite pentru o nunta, oricum nu mai mult de 2-3 la cererea invitatilor. Si aici ii includ pe cei care includ in programul lor (ma refer la formatii)in mare masura manelele .Asta e tot, eu nu ziceam nici de tine si nici de solist, caci nu-l cunosc.

"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii.
Razi pentru a putea reusi.
Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.
E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela



help!
ce sa aleg dintre formatia de la Moldova si formatia de la Curcanul de Aur? socrii mei ii prefera pe cei din urma, dar mie personal nu-mi plac. recunosc totusi ca nu i-am vazut pe niciunii la o nunta, doar i-am ascultat cateva melodii. ce sa fac ca trebuie sa ma grabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_C spune:

Primanicoleta nu dispera!!! Nu cred ca iti poate raspunde cineva la intrebarea ta pentru ca fiecare isi alege muzica in functie de "genul" de nunta pe care vrea sa il aiba. Cele doua formatii de care ai pomenit sunt total diferite. Nu zic ca una e mai buna decat cealalta dar ... impaca gusturi diferite. Eu le-am ascultat pe ambele si inainte de nunta mea, dar si la alte nunti. Daca stii ce fel de invitati vei avea, nu-ti va fi greu sa alegi. Nu te pot sfatui pe care sa o alegi dar iti pot spune sa nu lasi pe nimeni sa aleaga in locul tau. Mai asculta-le melodiile ca sa fii sigura ca ai facut alegerea potrivita...conteaza mult pentru reusita nuntii tale. Orice alegere ai face ..ambele formatii canta bine ce stiu ei sa cante si au si cam acelasi pret.

Mergi la inceput