A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Fetele,dar in cazul in care am o casa,dar pe care vreau sa o modific si sa o extind tot imi trebuie planuri facute la arhitect nu?
Vreau casa existenta,sa-i dau oarece pereti interiori jos,k sa maresc camerele,sa dau jos vechea tencuiala pina la caramida,sa pun plasa si por'ma sa tencui din nou,sa schimb acoperisul si sa mai adaug cateva camere in continuare celor vechi.Ce aprobari trebe sa iau?


Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Deborah, Tondach????!!!! Ce poti sa-mi spui despre aceata tigla? Am intrat putin pe site, dar nu prea m-am putut concentra( fii-mea nu era de acord). Cunosti pe cineva care si-a pus pe casuta? Eu sunt orientata la Bramac, dar vreau sa stiu si despre asta mai mult.

Valentina, n-as vrea sa te incurc cu raspunsul meu, dar stiu ca pentru un apartament iti trebuie arhitect si aprobari daca vrei sa spargi un zid.
Casutei tale ii faci extindere? Stiu ca la extindere iti trebuie sigur autorizatie.
Hai, poate stiu fetele mai multe si te(ma) lamuresc!

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asa as vrea Cris,este casa bunicilor de fapt si vreau sa o refac.Cred ca trebe si la gaze sa ma duc,k ei au gaze trase si o anumita schita,acu trebe schimbata...mi se face rau deja!

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Da, Valentinag, sigur iti trebuie aprobare pentru modificare si extindere, deci probabil trebuie depus un dosar, iar daca la dosar iti trebuie si plan de extindere, clar intra in discutie si un arthitect.

Deborah, am gasit acum pe site-ul Salii Palatului: 22.02 - 25.02.2005, se numeste "Windoor", iar ca amanunte nu spun decat "Specialized exhibition for windows, doors and front".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Targ, vreau si eu sa merg! Fetelor, cum nu pot ajunge, va roooog mult sa va uitati si pentru mine!
Daca mergeti, si chiar va rog, sa veniti cu multe vesti!


Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Eu am de gand sa ajung la Sala Palatului, mai ales ca fac 2 minute pana acolo, deci nu pot da vina pe timp. As vrea sa adun oferte, dar spune-mi, Crixia, te intereseaza ceva in mod deosebit, ca sa stiu cum ma "setez"....
Chiar ma intrebam cand e Construct Expo, abia il astept...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Tondach e un producator german de tigla ceramica, din acelasi grup cu Wienerberger (celebrele caramizi Porotherm). Stii probabil ca Wienerberger a cumparat o fabrica la Sibiu, iar alaturi a venit si Tondach si a luat fabrica de tigle. Pana de curand se importau din Ungaria. Ce sa zic....cred ca tiglele de beton sunt mai rezistente, dar si mult mai grele. Noi oscilam intre Lindab si tigle ceramice, o sa vedem la Construct Expo ce oferte sunt. daca e sa fie tigla ceramica,as avea mai multa incredere intr-o firma germana, chiar cu productie la noi. pana la urma, si Lindab-ul tot aici e facut. Si Bramacul.
La targul cu ferestre merg sigur, mersic de informatie. Crixia, zi-mi si mie ce te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joe spune:

quote:
N-am ajuns inca acolo, dar tot greu va fi... nu stiu ce nuanta sa aleg, caci textul conditite suna cam asa: "finisaje exterioare in culori vii - vernil"



Crixia - o parere - dupa cum suna - eu as spune ca vernilul nu e obligatoriu - ci e doar un exemplu.
Adica - culori vii - de ex vernil. Nu poti sa verifici? Nu e rau vernilul - dar eu daca as avea de ales - as prefera o nuanta de oranj - care merge bine si cu tamplarie alba (care e si mai ieftina)si si oranjul e culoare vie!

Va urmaresc de ceva vreme - cu putin noroc sper sa incepem si noi sa construim pana la sfarsitul anului - si risc o intrebare - aveti adrese de linkuri, ceva - pentru firme care fac mansarde de lemn? Am incercat o cautare pe net - dar cred ca nu am fost prea inspirata in definirea termenilor - ca nu m-au multumit rezultatele.

Multumesc si ...spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

JOE, mi-ai dat o idee buna sa intreb la Primarie daca este batuta in cuie ideea sau este doar o sugestie! Multumesc! In problema ta nu prea am cu ce sa te ajut!


Argo si Deboraheu daca as fi la targ m-ar interesa totul!
Referitor la usi, ma intereseaza usi de exterior, duble sau semi-duble. Prefer de lemn, dar daca e metalica si cu sistem de siguranta solid, e ok. In afar de usile Porta-doors nu am vazut altceva
Ferestrele as vrea sa fie din tamplarie PVC cu geam LOW-E si Argon. Profilul pe care am pus cohii este Salamander.
Va spun astea ca sa stiti in ce mi se invart gandurile
Sunt sigura ca veti veni cu noutati folositoare.
Daca sunt sisteme de finisaje exterioare, kiar as vrea sa stiu cam ce si cum! Ma faceti nerabdatoare sa merg si eu la Targul din vara de la noi, tot Expo-construct sse numeste. Imi amintesc ca vazusem acolo tamplarie de lemn stratificat si usi frumoase!





Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Crixia, eu cred ca argonul nu merita. Incarca mult ca pret, iar coeficientul ala termic nu scade f mult, e ceva de genul de la LoweE 1,3KW la Argon 1.1. Chiar nu merita. Iar LoweE-ul majoritatea producatorilor il ofera gratuit acum...acum sper sa nu insemne doar in sezonul rece, ca au cerere mica.

Mergi la inceput