A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

[red]Terry[/red] crezi ca ti-ar ajunge?Hai povesteste-ne ti-ai facut o "imagine" a casei?Stii ce vrei?Imparteala, suprafata...Daca ai vecini ok poti sa faci gardul la final(dar bineinteles sa ai macar unul de sarma) daca nu , eu zic sa incepi cu gardurile macar "mor" vecinii ca nu stiu ce faci in curte,Doamne rea mai sunt!Noi tot de-a roata avem gard plin de 2.2m.Cand l-am facut pe cel de la strada , babutza de vis-a-vis l-a si intrebat pe sotul meu"vecine de ce ai facut asa gard inalt,sa nu se vada in curte?", cel de cu 2 casi mai incolo zice"vecine de ce ti-ai facut asa gard inalt ca nu se vede ce faci in curte", ei?astia sunt vecinii.
pupici

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

da. stiu ca vreau sa aibe 200-250 mp; 3 dormitoare; 3 bai; o bucatarie inchisa cu iesire in curte; living; loc de luat masa; terasa; 2 dressing-uri; 1 birou.
am in mare idee cam cum as vrea sa fie asezate. am vazut in revista "o casa pt. fiecare" cateva proiecte f. dragute. la suprafete ma cam incurc ca nu am ochiul format.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Terry, sa stii ca si pentru gard iti trebuie autorizatie. Si ca sa il faci iti trebuiesc niscaiva utilitati pe teren, adica curent si apa (asta daca nu il faci din sarma). Mai depinde unde e terenul, ce fel de vecini ai. Te poti apuca de gard fara autorizatie, dar sa nu te "spuna" vreun vecin, ca platesti amenda, deci e destul de riscant.
Ai grija ca, imediat ce ai terminat cu actele de cumparare, sa te duci la primarie sa-l inscrii pe numele tau (sau al vostru), ca platesti iarasi amenda, daca nu o faci intr-o luna de cand ai devenit proprietar. Si vezi ca mai e si ceva cu cartea funciara, si acolo trebuie sa schimbi actele pe numele noului proprietar, nu stiu sa-ti zic exact cum e, ca de asta s-a ocupat notarul de unde am facut actele. Bineinteles, pentru o suma de bani.
Deci, eu asa am facut in prima faza:
-pe de o parte am avut grija sa pun toate actele in regula pentru "noua achizitie", ca daca nu le ai, nu poti face nimic mai departe
-pe de alta parte, am inceput sa ma gandesc cum vreau sa fie casa, inspirandu-ma din diverse locuri (reviste, internet s.a.m.d.). Ar fi bine sa o "pritocesti" indeajuns, pana sa ajungi la arhitect, ca sa stii cat de cat ce-i ceri, altfel te trezesti ca iti deseneaza ceva, tu esti incantata, apoi gasesti altceva care-ti place si mai mult si deja nu mai poti face nimic... (vezi ca am postat eu pe undeva niste adrese cu site-uri cu planuri de casa, daca nu le gasesti spune, ti le trimit pe PM).

Ar mai fi multe de spus, acum nu mai stiu, dar revin cand imi amintesc... Oricum, multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

multumesc mult de tot pentru info. imi sunt toate de mare ajutor.
am timp suficient sa ma interesez. anul acesta in nici un caz nu ma apuca de constructie (sa nu credeti ca vorbiti degeaba), trece atat de repede timpul si tocmai de aceea vreau sa aflu tot. poate invat si eu din greselile voastre (sper sa nu fi fost prea multe). de exemplu, faza cu iesirea din bucatarie am citit-o intr-o revista si mi s-a parut utila.Andreea, te referi la site-urile in lb. franceza?
eu caut, de fapt si eu si sotul meu un stil mai modernist, sa-l numesc asa, dar nici extravagant. ceva mai altfel decat clasicele case tip bloc (sper sa fi inteles si voi ceva din ce am balmajit eu acolo).asta spun acum, poate cand voi vedea devizul mai las de la mine daca chiar nu se poate.autorizatia de construire de unde se ia (pt. gard deocamdata)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Cand faci cerere la primarie pentru a-ti elibera certificatul de urbanism, ai grija sa treci la "motivele" pentru care il ceri, pe langa locuinta P+cat vrei tu si "imprejmuire" si "racorduri la utilitati"-daca e cazul. Cu acest certificat de urbanism, cu proiectul casei (PAC) si cu fffff multe alte aprobari si avize, eu am facut dosar pentru Autorizatie Constructie, aici intrand si aprobarea de imprejmuire. Dar daca tu vrei sa faci gardul dinainte, nu stiu exact ce iti trebuie, cel mai bine sa te interesezi la primaria de unde apartine terenul. Chiar, unde ai cumparat teren? Si apropo de cumparat, actele vanzatorului sunt toate in regula, ai verificat?
Ti-a aratat si un certificat de urbanism?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Pentru cei mai avansati cu constructia, ce usa v-ati pus la intrarea principala? Noi o sa avem iesirea spre terasa din termopan. Ma gandesc ca n-are sens sa ne blindam cu vreo usa metalica. Intrarea va fi acoperita cu un balcon, si parca ar merge o usa de stejar...sau vreun alt lemn care se preteaza la exterior. Stiti ceva, de unde , cat, cum? La fel, scara, din lemn, pe unde v-ati facut-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Noi am pus usa din PVC, vezi in galeria foto.E scumpa dar noua ne-a placut.

Magda si Bianca 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

da. mi-a aratat si certificatul de urbanism.
actele au fost verificate si de notarul agentiei prin care am cumparat terenul.am cumparat in otopeni. tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:


Apartine de comuna Pantelimon, dar se afla exact unde incepe soseaua Cernica, din DN3, in fata padurii. Numai ca eu l-am luat in mai, anul trecut, acum nu m-as m-ai fi apropiat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by Deborah77

Pentru cei mai avansati cu constructia, ce usa v-ati pus la intrarea principala? Noi o sa avem iesirea spre terasa din termopan. Ma gandesc ca n-are sens sa ne blindam cu vreo usa metalica. Intrarea va fi acoperita cu un balcon, si parca ar merge o usa de stejar...sau vreun alt lemn care se preteaza la exterior. Stiti ceva, de unde , cat, cum? La fel, scara, din lemn, pe unde v-ati facut-o?



Si eu ma gandesc la asta! Pentru trecerea in terasa ne gandeam la usa din tamplarie PVC. Intrarea o avem si noi sub un balcon, deci protejata - si ne dorim usa de lemn sau pentru exterior, dar care sa fie solida. Am vazut la Porta-doors sau la Maco, dar se pare ca sunt metalice. Nu m-ar deranja, daca ar avea un aspect placut.

Acum sa va intreb eu ceva!
Garajul va fi incorporat in casa, si, deci, ar trebui ca usa de la garaj sa fie asortata cu tamplaria casei???!!!!
Ei, usile de garaj- Hormann, de ex.- pentru o alta culoare se plateste ceva in schimb, si nu stiu cum s-o scot la cap.
Casa va trebui (conditie impusa de primarie in autorizatia de construire)sa fie colorata intr-o nuanta de vernil. Ce culori de tamplarie pot asorta unui verde-vernil?

Racushoarele Cristina& Alexia

Mergi la inceput