A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Terry,am gasit ceva care mi-a placut la www.casebianca.ro .Dar sunt multe firme care se ocupa cu asa ceva.Desi am mai citit si eu pe net precum ca romanii nu ar avea experientala construirea caselor din lemn(!) ,afirmatia mi se pare aberanta.Romanii construiesc case din lemn de sute de ani,ca doar avem asa multe paduri si nu isi faceu oamenii de la munte case din caramida.Am vazut case din lemn care rezista de 150-200 de ani,asta in conditiile in care nu existau substante de tratare a lemnului ca acum.Lemnul e mai usor si mai elastic,de aceea casa rezista mai bine la cutremur,si pastreaza mai bine caldura,deoarece nu e rece cum e caramida.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,

Am si eu o mare nelamurire. Ce ai voie sa iti faci si ce nu pe peretele pe care l-ai lipit de proprietatea vecinului?

Am inteles ca nu se poate face nimic, arhitectul ne-a proiectat casa cu peretele lipit de proprietatea alaturata , perete care nu are decit zid. Daca vroiam sa punem ferestre stiu ca trebuia sa o punem la 1.90 m fata de limita de proprietate.
Dar azi, plimbindu-ma prin zona unde ne facem casa am vazut citeva case pe limita de proprietate care aveau perete de sticla sau chiar o fereastra mica de aerisire la mansarda.

Am voie sa fac perete de sticla? pot sa fac un geam de baie cu deschidere mica?

Raspundeti-mi repede fetelor pina nu incep mesterii sa ridice zidurile! Mai pot sa modific ceva?
Ceea ce nu imi place e ca a trebuit sa ne proiectam baile si cea de la parter si cea de la etaj pe acest perete, adica fara geam ! Macar caramida de sticla am voie sa pun? Macar lumina naturala sa am !

Merci,


Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

quote:
Originally posted by terry


irina, ai gasit vreo firma care sa-ti faca asa cum vrei tu casuta?
eu de cand am tot citit ca la noi in tara nu exista aparatura si conditii sa usuce f.bine lemnul, parca mi s-a facut un pic teama.





Acelasi lucru mi-a fost zis si mie de un amic ce are tangenta cu tagma constructiilor. Am cochetat un an de zile cu ideea ca imi voi face casa de lemn - elasticitate, izolatie termica buna , etc. Dar m-am dezumflat : ce scrie peste tot este TEORIA, in realitate la noi in tara lemnul nu ajunge sa fie tratat ca la carte.

Spor la construit.

Eu am ajuns la concluzia ca o sa o fac din chirpici eventual copti. Apoi se bat cuie in peretele de chirpic, si se trage un fel de plasa de sarma ce are rol de a presa bine peretele si a-l rigidiza cat de cat. Apoi ciment la greu si polistiren pentru izolatie. Daca structura de rezistenta este facuta cu cap ( pentru ca peretii nu sunt portanti, si toate eforturile trebuie preluate de structura de rezistenta ), iti poti face etaj.
Poate ma credeti shuie la cap, dar prefer sa stau intr-o casa de pamant pe care sa o pot construi din veniturile mele de salariat roman , decat sa imi dau duhul platind prin credit 50.000 de euroi pe un "apartament" la etajul XXL, expirat acum 10 ani.
Oricum deocamdata nu mi-am luat nici potcoava darmite calul, dar ma mentine in competitie ideea ca sunt bine informata.

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Dia, poti sa pui caramida de sticla sau geamuri de aerisire, dar numai cu acordul scris al vacinului. Aceasta modificare o faci dupa ce primesti autorizatia de constructie, altfel, proiectul nu se aproba.

Magda, casa la rosu este aproape terminata. Mai lipsesc cativa pereti interiori despartitori. Am pus usa de la intrare si geamurile termopan. Cost:1.050.000.000 lei.
De acum incolo finisajele le va face sotul meu cu inca doua, trei ajutoare (rude, prieteni sau salahori platiti). Totul negociat la sange.
Dar va mai dura pentru ca nu are timp si are un serviciu cu raspundere si program fix. Sper sa termine strictul necesar pana la toamna sa ne mutam...


Mihaela, firmele pun in deviz materiale mai multe decat sunt necesare pentru casa ta pe care tu le platesti iar ei apoi le vand la negru; pun operatii cu manopera mai mare pe care le executa in alt mod; calculeaza volume mai mari decat ai in proiect. Si in plus, exista un punct in contract care le da voie sa ceara bani pentru cauze neprevazute (de ex: in timp ce sapa fundatia incepe sa ploua, se surpa pamantul si ei muncesc in plus, etc.) Suma finala nu va fi cea din deviz.

Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Aoleo! M-ati speriat rau de tot! Imi vine sa si sa nu ne mai apucam de nimik!
Zilele trecute a dat sotul meu peste un tip care s-a oferit cu proiectant, cu firma de constructie(a lui) si parea de incredere...il mai am si pe nashul meu care e tehnician constructor si se pricepe, la o adica am pe cine intreba de materiale/cantitatzi, etc. Insa nu stiu cum sa ai incredere in cineva dupa ceea ce povestiti voi. Noi mai avem cunostinte care fac casa, cred ca cel mai bine va fi sa vedem parerea lor despre cei cu care au construit si sa ne orientam asa. OFFFF, oare cand va fi casa gata ca sa scapam de stresul asta???

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

"Pe cerul de purpura inlantuit de gandurile omenirii, un cocor facea autostopul..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Apisi,interesant ce spui despre casa din chirpici.Cunosti oameni care se pricep sa ti-o faca cum trebuie?Ma gandesc ca,pana la urma,din orice am construi,sa faci o casa inseamna multa bataie de cap si cheltuiala mai mare decat socoteala initiala.Of,dar ce sa faci,se merita efortul.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Un fost coleg de serviciu si-a facut casa naturala pe munca lui si a catorva oameni calificati si necalificati in functie de etapa, si a facut-o cu etaj si mansarda, DAR a facut o structura e rezistenta ...beton. NU stiu daca el a copt chirpicii asta stiu din surse "mioritice". Despre tasarea si sustinerea acestora cu sarma cuie si plasa stiu de la alti colegi ai caror parinti si-au facut asa casele de la tara. Dupa cum vezi, eu am tras concluziile de la toti.... Se izoleaza cu polistiren ca orice constructie care nu este facuta din materiale "speciale" gen Porotherm sau ce-or mai fi. Este adevarat ca o casa te va costa mult mai mult decat socoteala initiala, dar o casa din materiale "traditionale" si facuta de o firma te va costa cu siguranta muuuult mai mult decat una de care spun eu. Cat priveste forta de lucru, este simplu de facut acesti chirpici, poti apela la orice oameni care au nevoie de bani, de prin imprejurimi, rude sau prieteni. Eu contez pe necalificati si pe niste rude cu experienta in chirpicherie. Il voi intreba pe colegul meu daca au fost facuti la chirpicarie ( cica exista o masina in care se baga apa, paie si in loc de bataie pamant galben), sau i-a "procesat" singur.
Inviti pe toti cunoscutii intr-o zi la un "gratar" de chirpici si din cateva sezatori de genul asta i-ai facut pe toti.
Ne trebuie optimism.


Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Apisiferice de tine ca esti din zona si ai pe cine sa pui la treaba!Noi suntem din Moldova,nu avem rude aici si nici foarte multi prieteni,deci nu am avea la cine sa apelam pentru asa ceva.Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Nu sunt din Bucuresti si nu am o ceata mare de prieteni..
Mizez pe stramutarea sezoniera a tatalui meu, coordonator de chirpici la casa proprie in Vrancea, pe 2-3 prieteni si pe necalificatii pe care ii voi plati, in aceeasi zi in care voi lua eu salariul. Si mai ales pe optimism ceea ce sper sa ma caracterizeze in urmatorii 33 ani de viata caci in primii m-a ocolit. Pentru cine nu si-a facut capul mare destul, iata un site cu informatii si despre proiecte si despre executie: http://www.aic.info.ro. De asemenea, am ajuns pe site-ul http://www.proiectare.net/tip.html, unde am vazut niste preturi la rosu absolut acceptabile, dar ramase din toamna. Or fi la fel?
.

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by maggda

Simona 40 000 in rosu 400mp?OPuneti si voi umarul?Oricum cand o termini in rosu sa ne spui si noua de fapt cat a fost.Spor la lucru!
Crixia pe unde umbli???

Magda si Bianca


Sunt aici, acum!
Am reinceput serviciul care m-a solicitat din primele zile. Va pot spune ca dupa prima saptamana sunt deja obosita si nu stiu unde sa ma impart mai intai.
Nu va parasesc!

Diana, nu prea stiu date exacte despre problema ta, dar eu cred ca iti poti pune geam la baie cu deschidere pe verticala si caramida tip Nevada. Spor la zidit!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput