A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Mey,au si proiecte pentru casute pentru catei!!!cred ca doar asta imi permit acum!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Doamne Irina, mare figura esti!Nu mai stiu daca ai scris dar loc de casa aveti?La ce pret ai gasit casa din lemn pt oameni?

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Cei care ati construit case de curand,cat impozit platiti?
Dar pentru teren intravilan-cat e impozitul?
mercic frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am construit dar inca nu am platit impozit, deocamdata sotul meu a depus o plangere la primarie la oficiul juridic ca astia vreau sa ne ia o gramada de bani pt a inscrie casa pe extractul de carte funciara.Juristul primariei a spus ca avem dreptate, acum asteptam raspuns.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Impozit pe teren intravilan arabil 34.000 lei/7 ari.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

"Pe cerul de purpura inlantuit de gandurile omenirii, un cocor facea autostopul..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s

Impozit pe teren intravilan arabil 34.000 lei/7 ari.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

"Pe cerul de purpura inlantuit de gandurile omenirii, un cocor facea autostopul..."



Mihaela,ce-i ala "intravilan arabil"?Ca pe 519 mp intravilan(situat in oras,deci nu poate fi decat intravilan), anul asta impozitul e de 1900.000 lei.
multu' frumos.:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pai nu prea stiu sa-ti explic, asa scrie pe extrasul CF al nostru, s-a vorbit mult in paginile anterioare despre asta, fetele spuneau ca trebuie sa-l scoatem din circuitul agricol, insa al nostru a fost scos atunci cand a fost trecut din extravilan in intravilan, deci e ok pentru constructie asa.
Teoretic, faptul ca e arabil nu se poate construi pe el. Asa am inteles eu.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

"Pe cerul de purpura inlantuit de gandurile omenirii, un cocor facea autostopul..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Mihaela,multumesc.Am realizat intre timp ca la acest subiect scriu cei care au nevoie de sfaturi legate de constructia unei case si am postat un subiect separat,care e fara legatura cu "know how",strict in legatura cu cat sunt impozitele.
,Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

fetelor, eu sunt tot la stadiul de construit gardul (deocamdata atat putem face).
Voi cum l-ati facut? din ce? (noi ne gandisem sa fie din beton cu lemn fara poarta deocamdata).
care ar fi preturile/mp?
sunt din bucuresti si daca aveti cunostinta de firme/persoane care construiesc mi-ar fi de folos.si referitor la casa. voi ati avut toti banii cand v-ati apucat sau ati construit esalonat?hai ca iar v-am batut la cap. aruncati fratilor cu multe ca am nevoie. pupici la micii constructori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Magda,inca nu avem terenul,deocamdata studiem oferte,ca vrem cam 1000 m si e scump rau!Vreau sa aiba gaz si curent,ca e greu fara,si cred ca ar costa mai mult daca ar trebui sa ne punem curent decat daca am da mai mult pe un teren care deja are.Plus ca eu nu prea cunosc zona,ne-am mutat in Bucuresti de vreo doi ani si nu am avut cand sa vedem imprejurimile.Oricum,vrem in sudul capitalei.
Am gasit o oferta de casa care mi-a convenit,e 150 euro metrul patrat construit,dar sper sa ajung cat de curand la firma sa cer amanunte.In banii astia nu intra fundatia si nici finisajele si instalatiile.Dar ne convine,ca oricum o s-o luam pe incetul.Dupa cum am socotit eu,casa terminata,fara teren,ne-ar ajunge la momentul actual cam la 35000 euroi(casa are 107 mp).Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput