A mai construit cineva casa?(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Vad ca ultimele mesaje incep cu...stie cineva? Deci ca sa nu fac nota discordanta...stie cineva cit ar costa construirea unei case de max. 200 mp? Macar asa orientativ.....noi sintem cam rupti de realitate.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by kim222

Vad ca ultimele mesaje incep cu...stie cineva? Deci ca sa nu fac nota discordanta...stie cineva cit ar costa construirea unei case de max. 200 mp? Macar asa orientativ.....noi sintem cam rupti de realitate.
Multumesc.


depinde daca vrei sa construiesti in regie proprie sau cu o firma de constructii,ce fel de materiale vrei sa folosesti(materialele moderne sunt mai scumpe,cat de solida e structura de rezistenta,daca vrei demisol sau nu(fara demisol e indiscutabil mai ieftin),ce fel de finisaje vrei,etc.
calculul initial si costul final al unei case sunt doua lucruri total diferite in tara:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Originally posted by Deborah77

Polistirenul extrudat cica se preteaza mai bine la exterior - adica si balcoane, si pereti exteriori, si ce-o mai fi. Cel expandat este pt interior .


polistirenul expandat e pentru pereti si tavane(CD-uri,polistiren,rigips,var lavabil sau tapet),polistirenul extrudat e pentru pardoseli,pentru ca e tare,mai gros decat polistirenul expandat si poate inlocui cu succes sapa de beton.Pe extrudatul lipit cu un adeziv special de beton se pune rigips verde(ala rezistent la umezeala,care se foloseste si pentru tavane),iar pe rigips se monteaza ce doresti(gresie sau parchet).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eu vreau cu demisol, parter si etaj in total max 200 mp. Evident ca totul depinde de finisaje....si de materialele folosite. Sa zicem ca folosesc materiale de valoare medie spre buna.....macar un pret orientativ as dori...ma multumesc si cu un pret la rosu
Hai fetelor chiar nu si-a terminat nimeni casa in regie proprie? Pretul oferit de firme il pot gasi si singurica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

200mp in total pe 3 nivele mi se pare tare putin,67mp pe nivel?Daca o faci "ca la carte" respectand proiectul de rezistenta cu materiale bune(caramida porotherm mare pt pereti exteriori de ex;tigla de calitate) cred ca ajungi la 25-30 000 cu geamuri si eventual caldura.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Maggda....multumesc de raspuns....cred ca-i mai bine doar doua nivele de fapt....
Dar asa de putin 20-30 000 euro? Atunci de ce o casa facuta de firma trece de 100 000 euro? Intreb si eu...v-am spus ca sint rupta realitate...doar ce citesc si eu prin presa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Kim222, cred ca maggda vorbeste despre pretul "la rosu". Noi suntem in faza de inceput asa ca mai intrebam in stanga si-n dreapta si informatiile sunt ca pretul final se situeaza undeva inspre 300 euro/mp, evident cu finisaje de bun simt nu de lux. Poate ca fetele care au deja o casa pot spune mai exact.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Proiectul nostru are 180 mp si din devizul facut de proiectant ne-a iesit la vreo 33,000 EUR cu geamuri..si cam atat, am impresia ca invelitoarea nu intra, doar cartonul peste astereala. O sa lucram tot in regie proprie, deci o parte din banii ashtia ar fi manopera. Iar preturile la materiale ar putea sa mai creasca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa am gasit si noi preturi la firme, in jur de 300 euro/mp fara TVA, constructie la cheie cu finisaje din produse romanesti. Daca doresti alte finisaje-stiu eu...gresie, faianta spaniola, geamuri termopan nu stiu de care, pretul va creste. Probabil pretul de 100.000 euro la o casa de 200mp include si terenul, din moment ce asa de mult. Noi am vazut aici in oras o firma care ofera case la cheie, iar o casa de 200mp e 95.000 euro, in care e inclus si terenul-cred ca 3-4 ari.

Acum vreau sa va pun si eu o intrebare, legata de teren. Pe extrasul CF al terenului pe care l-am cumparat scrie arabil intravilan. Asta inseamna ca trebuie scos din circuitul agricol pentru a putea construi pe el?

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Bineinteles ca 25-30 000 euro e pretul in rosu!
Cu teren :"arabil intravilan" e un fel de pacaleala, este de fapt arabil.Exista teren arabil si teren intravilan.Arabil intravilan inseamna ca puteti sa-l faceti intravilan dar costa f mult.Daca rezolvi sa ne spui si noua cat a costat.

Magda si Bianca

Mergi la inceput