Febra inexplicabila

Febra inexplicabila | Autor: gicutza

Link direct la acest mesaj

Aseara pe la ora 5 piticul meu de 10 luni a facut brusc si inexplicabil febra mare (39.3 masurata rectal). I-am dat imediat Nurofen si i-am pus sosetele cu otet, astfel incat intr-o ora a scazut la 38.6 iar dupa 2 ore revenise la normal.
Intre timp am sunat-o si pe doctorita care mi-a spus sa continui cu Nurofen si otet, eventual Novocalmin in fundulet si impachetari.
Pe la miezul noptii iar a facut 38.6, din nou Nurofen si sosetele cu otet, intr-o ora temperatura revine la normal. De atunci nici nu a mai crescut si iata ca sunt aproape 14 ore.
In tot timpul asta, cu exceptia acelei ore in care a avut 39.3, piticul a fost tare vioi, a mancat normal, a baut multe lichide (ceai si laptic), iar de dimineata si-a reluat activitatile cotidiene .
Maine dimineata mergem la control dar sunt curioasa daca a mai patit cineva asa ceva si daca ati gasit explicatia fenomenului.
Eu m-am tot gandit si singura idee care mi-a trecut prin cap e sa nu fi facut o reactie alergica la ananas, pt. ca ieri a fost prima data cand i-am dat iaurt cu ananas. Dar de ce nu a vomat? Sau de ce nu a avut si alte reactii?
Astept si raspunsurile voastre.
Multumesc!

Sa traim bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Am patit-o si noi tot in jur de 10 luni! Doua nopti la rand febra 38,9. Ziua nimic, nu febra, avea pofta de mancare, bea lichide, se juca, radea, nimic altceva! Verdictul medicului a fost rosu in gat rau de tot! Fara nici o alta manifestare decat febra asta ciudata!Pentru prima oara de cand s-a nascut pustoaica atunci i-a dat antibiotic! Imediat ce am inceput tratamentul, situatia si-a revenit la normal si nu a mai facut febra!
Multa sanatate va doresc!

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

noi am patit.Aseara...si am vazut ca de cateva zile tot scriu mamici despre febra ciudata...dintr-o data si fara alte manifestari ....Noi aseara ne programasem sa mergem sa facem o hemograma ca tot voiam sa ne ducem ca fetita(de 9 luni jumate) ca nu prea e mancacioasa,si ca sa fiu eu linistita zic: hai sa mergem sa vad daca are fierul si tot ce trebuie ok ,ca sa nu imi mai bat capul ca nu papa...Ca daca e ok insemana ca papa cat trebuie.Insa de pe la ora 16 a inceput sa fie molateca....In fine...Am zis ca o fi ea mai melancolica desi stiti si voi ca la varsta asta nu le sta in fire....Au o energie.....Asa...Deci pe la 7 ne ducem la spital la Budimex ii face intepatura in degetel ii face analiza si zice stati sa va dau analizele preliminare si peste o ora va dau si rezultatul final...Se uita pe analize si zice ca vede un numar mai maricel de leucocite semn ca e vreo infectie ceva.....Sau ca a avut de curand vreo raceala...Eu am zis ca nu.Nuy fusese racita si nici nu era....Oricum asistenta a zis ca nu e grav....dar ca e bine sa asteptam rezultatul.Nu am mai stat la laborator,am plecat acasa,urmand sa iau rezultatul in seara asta.Insa aseara dupa analiza a facut febra 38.....Deci se pare ca intr-adevar e ceva...un rosu in gat....ma duc la doctor sa vad ce si cum......Insa acum fug sa iau analiza..Ce e oarecum ciudat,insa imbucurator, e ca azi s-a simtit bine, nu a mai facut febra....Asta am patit....
Mai scriu sa va zic ce rezultat final am obtinut la hemograma.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriella spune:

In general febra din senin de la rosu in gat se face si intr-adevar creste si foarte brusc.Si noi am patit-o cand eram mai mici si de obicei combateam febra cu toate antitermicele posibile,pe rand si abea dupa 3 zile daca nu scadea la normal ii dadeam antibiotic...Aaaa si mai era amplificata si de eruperea vreunui dintisor cateoadata sau maseluta...
Multa sanatate!!Mamica lui Jill

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Multumesc mult mamici de raspunsuri...
Azi am stat toata ziua cu ochii pe el ca pe butelie. Dar nu s-a repetat incidentul de aseara. La 10 seara i-am luat temperatura inainte de culcare (ca mai devreme nu a vrut zbenguitul sa mearga la somnic) si avea 36.8. Acum 10 minute iar l-am controlat si nimic. Nu stiu, mi se pare tare ciudat ce s-a intamplat aseara dar sa vedem ce spune si doamna doctor maine la control.


Sa traim bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Aseara am luat analizele de sange: au iesit bune.Febra nu a mai facut...Nu stiu ce a avut acum 2 seri de a facut puseurile alea de febra...Imi zicea cineva ca si daca sunt mai obositi sau daca le da un dinte (cum scria mai sus cineva).Si ea e si la faza de iesit dinti si a fost si cam obosita ca nu dormea bine noaptea,avea probleme cu burtica: se screme si tragea partuletze....Am rezolvat cu debridat si cu mai putina papa seara.De fapt nu ii mai dau si cereale ,decat lapte.
Numai bine si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Am patit si noi o data asa, intr-o noaptea a avut 39.5 febra,a doua zi am aflta ca avea rosu in gat.Febra nu vine singura, inseamna ca are ceva.

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

sunt in asentimentul alinei ca febra are o cauza...
uite subiectul pus de mine marti
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41083
restul saptamanii totl super ok, ieri nu a prea papat si a tusit putin.azi am dus-o sa o vada dr ca era de garda si ne-a zis ca are rosu in gat si o viroza usoara ptr care ne-a dat irop de tuse.
deci ceva tot a fost desi speram sa ramana la forma mai usoara

sanatate multa


cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si 7 luni)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gicutza spune:

Deci.. am fost cu piticul la doctor si nu are nimic: nici rosu in gat, nici otita (ca mi-era frica si de asa ceva), nici infectie urinara (la care cica face febra mai multe zile la rand, nu doar 2 puseuri in 7-8 ore cum am patit noi), nici raceala nu e (ca nu tuseste, nu curge nasucul). Concluzia: dintisorii bata-i vina. Cei de sus stau sa iasa si nici aia de jos nu se lasa mai prejos. Faptul ca se pregatesc sa iasa mai multi deodata (ca pana la ora asta doar 2 de jos s-au invrednicit sa creasca) a creat probabil acel puseu de febra.
Cu alte cuvinte, sunt o mamica mai linistita

Sa traim bine!

Mergi la inceput