FIV 29

FIV 29 | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Buna ziua fetele. Eu, dupa ce am citit cat am apucat din subiectele FIV, apelez si eu la cunostintele celor mai citite ca mine in privinta asta.
Eu, ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa pot face FIV, pentru ca......situatia mea e alta: eu nu am ovare deloc.
De-abia dupa ce voi avea ok-ul medicilor ca pot sa fac FIV fara ovare, voi incepe sa-mi fac griji pentru reusitele FIV-urilor.
Voi ce ziceti, ce stiti, e posibil?

carpe diem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Ramonav23, singura posibilitate pe care mi-o imaginez sa faci FIV fara ovare este cu ovocite donate ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Da, asta mi-am inchipuit, dar, ma tot gandesc (si am atatea ganduri.,.....) ca fara ovare nu se poate mentine sdarcina. Eu stiu ce roluri or avea ovarele in mentinerea sarcinii? Si daca medicamentele pot suplini rolul ovarelor?
nounou, eu citesc acum, toate FIV-urile (28, 27, etc....). Tu ce mai faci? Nu stiu, pana la urma ai reusit?

carpe diem

Mi-a venit acum in minte o idee nebuneasca: tot citind despre medicamentele pe care le ia o mamica pentru a mentine sarcina, ........copilul, mai iese sanatos, intreg a minte si alte alea, cu atatea chestii bagate in corp?
Offffffff, nici nu m-am apucat de FIV si m-au cuprins gandurile negre...
Voi ce stiti? Doctorii ce spun? Totul e ok, medicamentele nu afecteaza bebe-ul in nici un fel?

carpe diem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOI74 spune:

Romonav, toate medicamentele care se iau pe timpul sarcinii nu afecteaza dezvoltarea bb. Sunt special concepute pt. acesta perioada.
Dar te gandesti prea departe. Eu nu reusesc sa ma gandesc decat la o reusita a FIV-ului. Sa ma vad insarcinata, si apoi o sa-mi mut gandurile mai departe.

I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Am sa intreb ceva ce probabil s-a mai intrebat de mii de ori pe DC, dar....nu gasesc.....
Unde pot gasi detaliat, cum incepe un FIV, cum decurge si asa mai departe. Sau am sa aflu toate astea de la doctor>?
Sunt derutata de faptul ca am vazut tot aici, ca se pot lua medicamente mai ieftine sdin Ungaria, si doctorii sigur nu spun asta, ca se pot lua medicamente compensate, si.......cele care au experienta stiu ce si cum.....etc.
Si, o ultima intrebare pentru ziua de azi, eu vreau sa fac cu MArinescu. A facut cineva cu el> CAre e parerea despre el?

carpe diem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Ramona, eu am facut cu Marinescu o operatie de dezobturare de trompe si pot spune ca nu mi-a placut deloc stilul lui. Probabil este f ocupat pt ca mie nu mi-a spus nimic, nici cum a decurs operatia , nici ce a vazut acolo , etc , nimic .Fiv am facut cu Niculescu ( nu mi-a reusit) si pot spune ca este acelasi stil , rece si prea putin interesat .Mi-a fost greu sa ma apropii de el , nu am putut sa-i ofer nici macar o atentie ,asa e de uracios.Ne mai vorbind da faptul ca analizele pt fiv care au costat 8 mil le-a rasfoit un minut , nu mi-a recomandat nimic , ca sa descopar acum cand am mers la Dr Dracea pt al doilea FIV, ca trebuia sa fac tratament pt o infectie si chiar o histeroscopie operatorie pt o sinechie uterina vizibila pe HSG.Cam asta e experienta mea cu cei doi. Sper sa am mai mult noroc cu dr Dracea. Iti urez acelasi lucru si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Fetele, va rog, unde pot gasi FIV 1, sau nu exista?

Teli, multumesc de raspuns. Eu, nu ca tin mortis sa fac cu Marinescu, dar.....am auzit ca ar fi cel mai bun. De aici comportamentul probabil, are multi pacienti, si timp putin.
Hmmm, Bucurestiul tot Bucuresti ramane. Eu, cand m-am operat de chisturi ovariene la Cluj, am fost ca in vacanta. Nu stiau de la femeia de servici pana la docturi, cum sa se poarte mai frumos cu tine, cum sa te tina in palme, sa te mangaie si sa te aline. Fara bani. M-a costat interventia in sine(adica la medic) 100 euro, si atat. Cand am vrut sa-i mai dau a refuzat, spunand ca i-am dat suficient!!!!!!!! Asa ceva nu am pomenit. Cat depsre ciubucul pentru asistente? Daca aveai, ok, daca nu, nu exista sa sepoarte urat cu tine sau alte alea. Pai, dupa aflarea vestii ca nu mai pot face copii, pentru ca mi-au fost exztirpate ovarele, am fost daramata!! Daca nu erau medicul si asistentele dragute, cred ca innebuneam, ma mutam direct la spitalul de nebuni, nicidecum bine merci acasica....
Nu va pot explica, ce diferenta fata de spitalele din Buc, Cta (eu sunt din Cta), sau Timisoara!!!!
Daca s-ar face FIV la spitalul unde m-am operat, acolo m-as duce, dar, din pacate este spital de oncologie. Ufffff.
Eu mai sunt si fricoasa ca se poate intampla orice, daca mai si doctorul antipatic, s-a dus reusita FIV-ului meu.
Dr Dracea este tot la Giulesti?
La Medsana am inteles ca preturile sunt mult mai mari la la Giulesti, si.....nu imi permit sumele alea. SI-asa fac credit.
Apropos de bani, daca nu reuseste primul FIV, cate se mai fac din embrioniii congelati, in banii care deja au fost platiti? Cine stie sa ma ajute cu raspunsul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Uite aici fiv 1 , dar cred ca mai fusesera niste discutii mai inainte de asta .
http://desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=7515&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav23 spune:

Multumesc frumos de raspuns. Sa ma vedeti, eu aspiranta, cu caiettelul in fata, cum notez eu draga demine, tot ce gasesc util scris de voi. Costuri, medicamente, moduri de procurare, etc.
Merci din nou....

carpe diem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by ramonav23

Am sa intreb ceva ce probabil s-a mai intrebat de mii de ori pe DC, dar....nu gasesc.....
Unde pot gasi detaliat, cum incepe un FIV, cum decurge si asa mai departe. Sau am sa aflu toate astea de la doctor>?
Sunt derutata de faptul ca am vazut tot aici, ca se pot lua medicamente mai ieftine sdin Ungaria, si doctorii sigur nu spun asta, ca se pot lua medicamente compensate, si.......cele care au experienta stiu ce si cum.....etc.
Si, o ultima intrebare pentru ziua de azi, eu vreau sa fac cu MArinescu. A facut cineva cu el> CAre e parerea despre el?


carpe diem


uite www.desprecopii.com/info.asp?id=156" target="_blank">aici un articol despre Fertilizarea In Vitro, iar in www.desprecopii.com/forum/forum.asp?ARCHIVE=true&FORUM_ID=16" target="_blank">arhiva gasesti toate subiectele vechi despre FIV

mergi si pe subiectul "scurtaturi", la "dictionarul aspirantelor", acolo mai gasesti cateva link-uri spre diverse articole despre FIV


Mergi la inceput