Candidoza la barbati

Candidoza la barbati | Autor: Delu

Link direct la acest mesaj

Am o dilema pe care sper sa ma ajutati sa o dezleg. In vara m-am trezit cu candidoza in urma unui tratament cu antibiotice. Fara sa stiu l-am infectat pe logodnicul meu. Ne-am tratat impreuna iar dupa 4 luni candidoza a recidivat (nu stiu din ce motive)si l-am infectat din nou fara sa stiu. Lui i-a spus medicul ca trebuie sa faca un tratament in strainatate daca nu vrea sa ramana steril si ca urmatoarea infectare va duce sigur la sterilitate. Mie dupa tratament medicul imi spune ca sporii nu dispar cu nici un tratament dar ca pe logodnicul meu nu ar trebui sa il afecteze acesti spori. Eu as vrea sa scap de spori, stie cineva cum si daca se poate? Sau ce ar trebui sa faca logodnicul meu pentru a nu mai avea probleme din cauza asta? Va multumesc anticipat!
delia


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

quote:
Initial creeata de Delu

Am o dilema pe care sper sa ma ajutati sa o dezleg. In vara m-am trezit cu candidoza in urma unui tratament cu antibiotice. Fara sa stiu l-am infectat pe logodnicul meu. Ne-am tratat impreuna iar dupa 4 luni candidoza a recidivat (nu stiu din ce motive)si l-am infectat din nou fara sa stiu. Lui i-a spus medicul ca trebuie sa faca un tratament in strainatate daca nu vrea sa ramana steril si ca urmatoarea infectare va duce sigur la sterilitate. Mie dupa tratament medicul imi spune ca sporii nu dispar cu nici un tratament dar ca pe logodnicul meu nu ar trebui sa il afecteze acesti spori. Eu as vrea sa scap de spori, stie cineva cum si daca se poate? Sau ce ar trebui sa faca logodnicul meu pentru a nu mai avea probleme din cauza asta? Va multumesc anticipat!
delia




Asta cu sterilitatea chiar nu o stiam.



"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii.
Razi pentru a putea reusi.
Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.
E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Chestia cu sterilitatea din cauza candidozei e cam hazardata. Uite alte detalii si aici>

http://www.seximus.ro/art10_candida.html
sau aici
http://preventio.tibiscum.com/candidoza.html


Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

De ce nu faceti amandoi vaccinul de la Instit.Cantacuzino?Da o cautare pe forum ca am descris cu lux de amanunte cum se adm.
Incercati cu DIFLUCAN(daca nu stiti schema de trat.sa-mi zici ca sa ti-o scriu)este cel mai puternic (si cu rezultate )de pe piata!
Daca o sa combinati vaccinul cu Diflucanul eu zic ca o sa scapati!


Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Draga Livia,

te rog frumos sa imi scrii mie schema tratamentului cu Diflucan. De aproximativ 10 ani, ma lupt cu o candidoza vaginala cronica, aparuta tot in urma unui tratament cu antibiotice. Singurul tratament pe care nu l-am incercat inca este acesta, cu Diflucan, in principal din cauza pretului acestui medicament. Dar, sunt dispusa acum sa fac si aceasta incercare. De asemenea, daca stii detalii, mai scrie si despre vaccinul de la Institutul Cantacuzino (cum se numeste, cat costa, de unde se poate procura).

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

schema pt.candidoza:

tu:-150mg Diflucan in doza unica/pe saptamana (timp de 3 saptamani).
-ovule cu antimicotic 1/zi seara:oricare dintre Clotrimazol,Tricomicon,Colposeptine(le introduci dupa menstruatie)dupa ce ai facut spalaturi cu Septovag sau Tantum-Rosa(sunt plicuri cu un praf special care se pun in apa pt.spalaturi).Spalaturile se fac seara.
Trat.(adica spalaturile si ovulele)se tine intre 2 menstruatii.

el:-Nistatin 4 tb./zi timp de 2 saptamani zilnic
-crema Lomexin se aplica dupa spalare si se foloseste pana se termina tubul.Cantitatea aplicata este cat jumatate de deget aratator si se unge santul preputial


Faci in paralel si vaccinul de la Instit.Cantacuzino.Pt.infectii repetate se face primavara si toamna timp de 2 ani.

IMUNOSTIMULATOR BACTERIAN CU CANDIDINA IBC-10 ,
imunomodulatori

costa cam 60000lei


Prezentare: IBC-10 este o suspensie omogena in solutie clorurosodica izotonica 0,85% a 9 tulpini bacteriene partial lizate (Staphylococcus aureus, Staphylococcus albus, Streptococcus viridans, Streptococcus haemoliticus, Streptococcus pneumoniae, Neisseria catarrhalis, Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris), inactivate prin caldura, combinata cu antigen dezintegrat de Candida albicans. Este livrat in cutii cu 10 fiole de 1 ml, continand 0,3 ml produs.

Mod de actiune: Stimuleaza specific si nespecific, predilect factorii de aparare antiinfectioasa si antimicotica, la nivelul mucoaselor. Are totodata o actiune desensibilizanta in alergii cutanate si respiratorii de etiologie bacteriana si fungica.

Indicatii: Infectii cronice bacteriene si micotice, localizate sau generalizate, candidoze ale mucoaselor si manifestari alergice respiratorii si cutanate. Se poate asocia cu antibiotice si antimicotice specifice.

Mod de administrare: Inocularea se face pe partea anterioara a antebratului, strict intradermic(adica sa se vada acul sub piele si la injectare sa se formeze o basicuta), administrand 0,2 ml in patru puncte separate (0,05 ml per punct, distantate la 1-2 cm). Aparitia reactiei locale imediate sau intarziate, de tip papula, cu diametru de 0,5-0,6 mm indica o actiune favorabila in cursul tratamentului. Tratamentul complet cu IBC-10, pentru copii; cat si pentru adulti, consta in 10 administrari, la interval de 3-4 zile. In cazurile rebele se indica repetarea bianuala a curei (toamna si primavara), timp de 2 ani consecutiv.

Contraindicatii: Boli infectioase acute febrile si cronice evolutive, diabet, hepatita, nefropatii si cardiopatii decompensate.

Efecte secundare: Reactiile secundare postvaccinale sunt rare si individuale. Se pot manifesta local printr-o exacerbare a eritemului si edemului si slabe dureri. Pentru a evita aparitia acestor reactii, se indica testarea printr-o singura inoculare intradermica de 0,05 ml a persoanelor cu sensibilitate alergica.

Conditii de pastrare: Produsul se pastreaza la temperaturi cuprinse intre +4 -+8 grade Celsius. Termen de valabilitate: 2 ani.



Asta este un trat.pt.candidoza recidivanta!


ps:-sa-mi spui si mie cat mai costa Difucanul(150mg) in Ro!
-sa ai grija ca uneori o sa cada sa faci vaccinul sambata sau duminica si sa gasesti pe cineva atunci sa ti-l faca.Si fii atenta cum te injecteaza(corect!) adica sa formeze papula(basicuta) sub piele ca altfel nu are efect!
Il procuri din incinta instit.,de la farmacie(spui portarului ca vrei la farmacie ca sa te lase sa intri)

Daca mai ai intrebari raspund cu drag!!!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:


Iti multumesc din suflet Livia pentru informatiile asa de detaliate. Singura problema este procurarea vaccinului pentru ca nu locuiesc in Bucuresti. Dar o sa incerc sa ma descurc.
Te voi tine la curent cu evolutia tratamentului.

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonitza spune:

quote:
Originally posted by livia

De ce nu faceti amandoi vaccinul de la Instit.Cantacuzino?Da o cautare pe forum ca am descris cu lux de amanunte cum se adm.
Incercati cu DIFLUCAN(daca nu stiti schema de trat.sa-mi zici ca sa ti-o scriu)este cel mai puternic (si cu rezultate )de pe piata!
Daca o sa combinati vaccinul cu Diflucanul eu zic ca o sa scapati!


Succes!

livia


Livia,te rog frumos ajuta-ma si pe mine...in urma unui tratament prelungit cu antibiotice (toata copilaria si tineretea mea am avut rosu in gat) m-am ales cu o candida care recidiveaza cand mi-e lumea mai draga am incercat diverse tratamente ,dar degeaba.
Am citit instructiunile tale privind modul de administrare al Diflucan-ului,dar am o nelamurire :ovulele cu antimicotic se iau in toata perioada dintre 2 cicluri menstruale,adica in fiecare seara?
In ceea ce priveste vaccinul,am inteles de unde pot sa-l procur,dar ai idee la cine pot sa apelez sa mi-l administreze corect? Exista la cantacuzino aceata posibilitate? Poate cineva sa-mi recomande pe cineva?
astept raspuns...multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Vaccinul poate sa ti-l faca orice asistenta dar sa-i spui clar ca se adm.intradermic ca altfel nu are efect.Ca sa fii sigura ca este intradermic -trebuie sa apara ca o mica umflatura sub piele si sa aiba aspect ca de coaja de portocala.Daca nu se obtine basicuta inseamna ca nu a fost bine facut!!!Asa ca atentie mare!
Vezi ca se adm.in 4 locuri,in forma de cruce
in partea superioara a bratului(ca vaccinurile din copilarie!)
Subliniaza pe prospect modul de administrare si-l dai asistentei sa citeasca inainte -ca sa nu ai surprize !Mai trebuie sa calculezi din cat in cat timp il vei face ca sa nu cazi sambata sau duminica fiindca nu gasesti pe nimeni la policlinica!Intrebi la farmacia de la Cantacuzino unde il poti face acolo si ei te vor indruma unde,ok?

Ceva important...cand te duci la injectie sa-i dai ceva asistentei ca sa fie atenta cum face vaccinul,adica sa-si dea interesul sa nu greseasca...asta trebuie ca doar e RO!

Mie mi-a fost usor ca mi-am facut singura vaccinul dar...eu sunt asistenta medicala...


Poti sa mai apelezi si la cel mai apropiat cab.medical ca sa-ti fie mai usor si procedezi la fel sau intrebi clar cat te costa fiecare injectie!!!

ps:indiferent unde te duci sa arati modul de adm. ca ei nu au de unde sa stie,da?
Am uitat sa-ti scriu de ovule...trebuie sa citesti prospectul si acolo scrie cat timp si daca mai este nevoie sa repeti.Vei vedea ca difera de la amntimicotic la antimicotic!

puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Delu- eu as incerca la 2 doctori buni (dupa mine ) din Brasov!!!Dr.Gliga/sau Dr. Badea.Ultima a fost dr. mea de cind ma stiu ...si cu toata sinceritatea numai ea m-a facut bine cind am avut niste probleme! (si am umblat pe la toti..ceilalti).Acum depinde , dar merita sa incerci...vezi cum este !E doar o idee, am vazut ca esti din Brasov si m-am gindit sa-ti dau o idee!Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna,

poate ma ajutati si pe mine ca simt ca innebunesc. Anul acesta imi doresc un copil asa ca m-am dus la un control ginecologic ca sa vad ca toate sunt bune si frumoase. bineintels ca nu erau toate bune si frumoase fiindca a reiesit in urma analizelor ca am candidoza. Mi-a prescris tratamen cu Nizoral 5 pastile, cate una pe zi in timpul mesei de pranz si ovule Polygynax pe care sa le introduc seara dupa spalaturi vaginale cu apa calduta. Am inceput tratamentul totul a fost bine primele 5 zile dar apoi am inceput sa am niste mancarimi infioratoare, nu am avut asa ceva in viata mea si nici nu doresc nimanui. Am incercat sa iau legatura cu medicul dar era plecat din localitate asa ca am intrerupt tratamentul.

Cand s-a intors m-am dus si mi-am refacut analiza. Rezultat: spori de candidoza. Tratament: spalaturi cu apa cu bicarbonat timp de o saptamana in fiecare zi si apoi o data pe saptamana.

Problema este ca medicul mi-a spus ca nu pot ramane insarcinata cata vreme am acesti spori de candidoza. ca aciditatea mare provocata de acestia omoara spermatozoizii. Stie cineva sa imi spuna dacva este adevarat? Sa imi schimb medicul?

Mergi la inceput