triplu test

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Eu tin minte ca am facut testul in aceiasi zi cu echo morfologica -in saptamana 16 spre 17,la Medsana; tot acolo se face si alt test care se numeste si evaluare risc trisomie 21 si se pare ca e ceva mai complex decat triplu test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Eu tin minte ca am facut testul in aceiasi zi cu echo morfologica -in saptamana 16 spre 17,la Medsana; tot acolo se face si alt test care se numeste si evaluare risc trisomie 21 si se pare ca e ceva mai complex decat triplu test. Oricum rezultatele nu reprezinta nici o certitudine- cea mai sigura este amniocenteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Eu am facut testul in sapt. a-15-a la IOMC si aveam ezultatele eco. efectuate cu o zi inainte de catre medicul ginecolog .Era o eco simpla, de ansamblu si nu una morfologica.Nu-ti trebuie decat datele privind varsta si dimensiunile[G,L]fatului.Eco. morfologica este o eco. amanuntita care se face in sapt 20-21 cand sunt formate `~toate organele si care este mult mai fidela la aceasta varsta.
LAZY+BB[21sapt]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Tia,
sunt noua pe aici, dar va urmaresc de 3 luni, si va citesc, si ma bucur ca existati, si va multumesc pentru ca fara sa vreti m-ati ajutat.
pina ieri, cind a iesit rezultatul de la amnio, mi-a fost si teama sa spun ca voi avea un bebe, de aceea nu am intervenit (nu-i vorba ca nici familia nu stia, ma rog sotul stia).din fericire rezultatul la amnio este ok, asa ca am anuntat pe toata lumea.
am 22 de sapt. de la UM, si as vrea sa iti povestesc cite ceva despre triplu test. eu inainte de a-l face am citit pe net sute de site-uri.
Deci: se face intre 14-16 saptamini. este bine ca ecografia cu virsta fatului sa o ai in aceeasi zi sau cu o zi inainte, pentru ca in calculul riscului este foarte importanta virsta exacta. un decalaj de citeva zile poate modifica rezultatul. eu am facut acest test la Genetic Lab, de ce? pentru ca cei de la Medsana tot acolo il duc si te costa si mai mult, iar cei de la Emilia Irza dupa cite stiu au echipamente mai vechi decit Genetic Lab. Testul costa 1.400.000lei la Genetic Lab. Rezultatul il ai in trei zile, maxim 4, se poate trimite si pe fax sau e-mail, dar cu acceptul tau.
acolo vei vedea acele valori. Dar, trebuie sa intelegi ca acest test nu iti da un diagnostic, ci un risc calculat. daca vrei iti pot trimite rezultatul meu pe e-mail, ca sa-ti faci o idee.
eu testul l-am facut in sap. 14 de la UM. riscul a fost crescut si am decis sa fac amnio. trebuie sa-ti spun ca am 37 de ani, dar, trebuie sa-ti mai spun ca citind pe net am constat urmatoarele (chiar si aici, pe alte topicuri) sindromul Down nu este neaparat ereditar, 90% din cei bolnavi sunt bolnavi "de la natura" spun ei, deci nu are legatura cu virsta parintilor sau antecedentele genetice.triplu test este un simplu test, iti i-a putin singe si atit. citind atit de mult pe net, cind am luat rezultatul de la triplu test m-am dus la doctor hotarita sa fac amnio. doctorul nu prea stia cum sa-mi spuna, insa i-am spus eu direct. Cred ca am scris o gramada, daca mai vrei si alte informatii, despre amnio, cum a fost, spune-mi, nu as vrea sa postez informatii poate inutile pentru altii si sa ocup un spatiu.
in incheiere, va multumesc pentru ca existati, pe mine m-ati ajutat mult!!! si daca voi putea ajuta si eu, o fac cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput