Bautura la nunta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu vreau sa-mi fac singura marturiile si anume sa cumpar niste tul alb, sa-l tai in asa fel incat sa pot face cate un saculet din fiecare bucata si fiecare saculet il voi lega cu o funda in nuanta rochiei mele de mireasa (care va fi crem). Ca bomboane o sa iau stafide sau alune trase in ciocolata alba.

I wish I were an angel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Cum nu prea am agreat ideea cu bomboanele in tul de la bun inceput (nici eu nici iubitelul meu) am decis altfel: cumparam sticle in plus de vin si punem pe ele o eticheta cu poza noastra si o urare frumoasa...o sa coste putin mai mult, dar asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

oanamadalina,mersi de sfat.o sa ma gandesc si eu la ceva original.ideea ta mi se pare geniala.si verisoara mea a avut la nunta sticle de vin cu etichete personalizate.mai am si acum una.mi-a placut tare mult ideea.si au mai avut ceva interesant la nunta.o surpriza facuta de mama ei.pe fiecare masa au pus cate un minialbum de poze cu cei doi de cand erau mici.si pana la cununia civila(pentru ca o facusera cu cateva luni inainte).itzi dai seama ca pozele erau numai super haioase.mirii au fost foarte impresionatzi.iar noua, mesenilor, ne-a placut tare mult.tot ei au avut meniurile facute de ei.pe carton au lipit o poza cu ei,iar in interior au scri meniul si de asemenea si bauturile de la bar.asa ca am ramas cu o lata amintire.
pupici la miresici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Haide sa va spun si eu la ce cantitati m-am gandit pentru 100 de persoane.
-100 sticle vin(88 alb, 12 rosu)
-15 sticle whisky
-6-7 martini alb
-5 bax-uri bere/24 cutii fiecare
-5 litri vodka
-aprox. 100 litri suc (cola si fanta), cam atat...ce ziceti e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Andreuta, cu 15 sticle de wisky ii transformi in alcoolici. Este foarte, foarte mult! Eu una la cate nunti am fost n-au luat mai mult de 5 litri de wisky.
Pe de alta parte berea mi se pare putina.
Si mi se mai pare ca la doamne nu te-ai prea gindit! Eu as inlocui martniul cu gin ...din motive tehnice:
1. doamnele beau mai mult gin tonic decat martini
2. daca le dai si wisky si votca si bere si vin se vor imbata manga. Ginul tonic este o alegere buna pentru nunta pentru ca beau mult si nu se imbata repede.
Oricum, combinatia votca cu altele este dezastruoasa...gindeste-te si la aceste aspecte pentru ca altfel risti sa ai ceva surprize neplacute.
Sa nu te superi pe mine...ca am indraznit sa demolez putin alegerea ta, dar de meserie sunt PR si organizator de evenimente si stiu cate ceva despre combinatiile de bauturi.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

La mine s-au baut 14 sticle de whisky si nu au fost beti crita sau manga nici unii (am avut 130 de persoane) + 8 sticle Campari + 2 sticle Gin + 80-90 litrii vin +martini si votca putin ca aperitiv (erau incluse in meniu)+ apa+ sucuri+sampanie la sosire si la tort.
Va spun ca nu sa imbatat nimeni sa se dea in spectacol, erau veseli dar nu beti.
Totusi sincer...poate s-au baut 11-12 sticle de whisky si restul sa fie oprite de ospatari, se poate...dar la 2 sticle nu ma mai uit. Si tata a supravegheat foarte bine barul si bucataria asa ca nu au putut lua mai mult daca era cazul..


http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

Inseamna ca nu s-au prea baut restul de bauturi gen vinul! Eu am fost la o nunta unde s-a baut mai mult vin, bere deloc, votca deloc, gin asa si asa si doar vreo 3 sticle de wisky. E adevarat ca nu erau 130...cred ca 90-100. Cert este ca si chestia asa cu bautura este o loterie. Fiecare dintre noi isi cunoaste bine sau foarte bine invitatii si ca atare stim ce beau....banuiesc eu ca se poate face un calcul estimativ...exista si rezerva aceea: cei pe care nu-i cunoastem atat de bine: invitatii nasilor, ai parintilor etc....aia fac diferenta.
Nu stiu ce sa zic....o sa mai intreb si eu la restaurant azi...ca ma duc pe acolo sa-mi spun si ala cu gura lui ce si cat se bea de regula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blonda spune:

eu voi avea cam 80 de persoane si deocamdata m-am gandit la urmatoarele bauturi:
1.vermuth slb (ricadonna) - am luat deja 6l
2.wisky - m-am gandit la maxim 5 sticle
3.vodca sau cognac - sunt in mare dilema - maxim 6 sticle
4.vin alb sec - 100l (sa fiu sigura ca imi ajunge).
Nu iau vin rosu dar as lua niste vin dulce...inca nu m-am hotarat
5.sampanie - 15 sticle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

mai fetelor, disper!!!
De bere nu vorbeste nimeni? Mi s-a spus ca, mai ales vara, trece mai bine berea decat vinul. Acum m-ati bagat in dilema.Si eu vreau whisky, dar vor fi multi care vor bea si tuica, asa ca ma orientez. Nu stiu pt. aperitiv la femei ce sa le pun? Ma gandeam la whisky cream( scump, dar bun). Aveti alte idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamadalina spune:

giova,
pentru fete eu o sa iau si un wisky cream ceva, dar cred ca a la long o sa tina mai bine cu gin tonic sau campari orange.
- de bere...eu una nu iau!

Mergi la inceput