supica gatita in kukta

supica gatita in kukta | Autor: ana_a

Link direct la acest mesaj

Salut mamici!

Azi mi-a spus cineva ca nu pot gati supica de legume la BB in kukta pentru ca lichidul (supica practic) rezultat din fierberea legumelor nu e bun pentru ca e gatit asa in abur, in kukta, voi ce parere aveti?
Asa se face? nu e buna kukta decat sa fierb legumele si sa fac pireu din ele?fara supica?

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

citeste si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40377



Cu respect,
Florin

Choose life

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc mult joxi, subiectul il stiu, s-a discutat recent despre CUM se face in kukta, dar intrebarea mea este daca stie cineva ca nu ar fi sanatoasa supica aia rezultata din fierberea legumelor.
Multumesc

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ana, din cate am citit eu kukta sau oala minune, e foarte buna pt a gati la copii, timpul de fierbere se reduce la jumatate fata de oala normala si se pastreaza mai bine vitaminele. Si in carti se recomanda a se gati in ea si nu se specifica nicidecum ca supa rezultata, practic zeama in care au fiert legumele nu e buna. In oala normala apa scade mult si se si evapora e nevoie de completare ca sa nu fiarba in sec. Eu asa stiu, sa vedem ce cred si alte mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Medicul meu pediatru mi-a recomandat sa-i fac supita in oala minune. Fierberea la aburi, cu o durata mai mica decat in oala normala, pastreaza toate vitaminele. Cnd e gata, o las zece minute sa stea asa, ca sa iasa presiunea, apoi o deschid, ii pun putina sare (uneori ii pun si cand o pun la fiert, numai ca am auzit ca legumele fierb mai greu daca sunt sarate de la inceput) si verdeata tocata marunt. O mai dau intr-un clocot doua si gata supa. Si e foarte buna, fetita mea papa in fiecare zi supa sau ciorbita de legume si carnita, fireste cu painita prajita inmuiata in zeama, si pot sa-ti spun ca i-o dau la urma, dupa ce a papat un castronel de felul 2 (asa mi-a zis medicul, sa-i dau mai intai felul doi) si o papa pe toata! Eu nu vad de ce nu ar fi buna supa in oala minune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mie mi se par exagerari... Chiar nu intentionez sa-mi cresc copilul sub un clopot de cristal. Ceea ce ma intrebam eu, si n-am gasit raspuns: spuma aia nasoala care se face cand fierbi in cratita normala, sa inteleg ca la abur nu mai apare?
Oricum, atata timp cat supica este limpede si gustoasa...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

nu cred ca spuma aia are vreo importantza, Anca, ideea era ca cineva a incercat sa ma convinga ca supa din kukta nu e buna, doar legumele, ca e mai bine sa le fierb in oala normala, spuma aceea se poate lua cu paleta cu gauri linistita si nu are nici o treaba.


Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Cate bordeiuri atatea obiceiuri! oala minune e f buna si gatitul la vapori este f sanatos si n-am auzit inca pe nimeni care sa se fii otravit cu supa de legume fierte sub presiune.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

ana, linisteste-te mama, e ffffff buna supa gatita la oala de presiune, tocmai de-aia e recomandata ca e mai buna decat la oala normala pt ca se pastreaza toate vitaminele si nu dureaza atata. Poate ti s-a spus ca nu e buna supa decat dupa o anumita varsta (supa de carne se da mai tarziu, dupa ce copilul mananca si supa de legume si carnita, piureul de legume, pt ca zeama de la carne contine multe elemente gelatinoase care sunt mai greu de digerat decat simpla zeama de legume.)
Ankalaura, spuma aia se face la oala normala pt ca fierbe prea tare continutul si atunci particulele dizolvate in zeama de la carne se aduna si formeaza acea spuma cu aspect dizgratios. Ai sa vezi ca daca poti fierbe incet o supa n-o sa se mai ridice la suprafata acele particule si zeama o sa fie "clara" cum scrie in carti. La oala de presiune tocmai pt ca se fierbe datorita presiunii aburului, nu se formeaza spuma, ca nu apar clocotele acelela care s-o formeze. Oricum, iti spun ca in principiu acea "spuma" e plina de lelemente nutritive, chiar daca arata asa urat si in mod incorect exista o mentalitate care spune sa o inlaturi (asta se face tocmai pt ca sa aiba supa un aspect frumos, nu din alt motiv).

Pofta buna la bbei !

Ana si Adita 1..11.2002

Mergi la inceput