O portocala zilnic

O portocala zilnic | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

La zece luni sucul de la o portocala zilnic e prea mult?Ii mai dau zilnic un kiwi si un mar.Voi ce fructe le dati si in ce cantitate?Nu le provoaca aciditate?Cind e mai bine sa le manince,la ce masa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

Buna,

nu,nu e mult ,numai ai grija ca la unii copii citricele fac funduletul rosu.Si oni cam tot aceleasi fructe mincam:struguri,banane,kiwi ....tot ce se gaseste.Eu i-le dau fie dupa masa de amiaza sau seara dupa cina.

Adyna si Selina bambina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

eu nu cred ca este mult.fructele nu strica.
al meu dupa sase luni a baut suc de portocale si suc de morcov de ma speria dar doctorul imi spunea sa stau linistita.
si cred ca dupa fiecare masa sunt bine venite fructele.
bine ca mananca gandeste-te daca nu manca.
multa sanate!
pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

eu zic ca ar trebui sa astepti pt.portocala pana dupa 1 an...asa recomanda si multi pediatri din afara R.
Portocala inmoaie scaunul si da reactii gastrice acide...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si noi am inceput de la 4 luni le-am dat cite o lingurita de suc de portocale si apoi treptat citeva lingurite. Acum mincam cite o portocala pe zi, un kiwi, un mar.

Deci daca nu ii face nimic rau da-i in continuare.


Ionela, Maria & Elena 26 mai 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Iustin bea acum, la 7 luni, sucul de la o portocala, zilnic.
Alte fructe pe care le papa: mere coapte, piersica si caise (din compot), banana (putina si ocazional).
Daca in sucul de portocala pui putina apa plata, nu cred ca le mai provoaca aciditate.

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

noi am papat mereu fructele dupa masa de pranz (daca vor) si la masa de la ora 4 (dupa-amiaza). seara foaaarte rar, dora banana sau mar. altfel pot fi agitati noaptea, pisu mai acid ii opareste la funduletz...

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Lui Phillip i-am dat putina portocala de la 7 saptamani.Cateva picaturi de suc pentru a avea scaun.Ii place mult portocala dar din pacate face iritatie la putica.Fiind un fruct acid, probabil il deranjeaza.Ii dau in combinatie cu alte fructe astfel incat sa nu mai aibe iritatii.Daca voua va este bine, mai ales in sezon rece ii poti da linistita.

-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> BotezPrimele luniAlbum2
Sfarleaza
Bubu Plimbaret

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Pana la 9 luni lui Alex mereu i se ridica aciditatea de la sucuri, dar acum bea si cate 300 ml pe zi si totul e bine.(acum are 1 si 2 luni)


Alina si Alex(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:

Buna mai fetelor!
Si Mariuca bea suc de porto de la 4 luni si n-a avut nimic niciodata.A baut si de capsuni, ca era vara si tare i-a placut...

Pai daca kiwi nu-i produce alergie, de ce ar face portocala ceva? Daca tu observi ceva, nu-i mai da un timp.
Acum avem 1 anisor si bem suc de la 2 clementine(au mult mai mult suc), dar nu in fiecare zi, mai alternam cu ceai, cu Danao...cam 200 ml.

Va pupam

Gabriela si Mariuca


Ce bine ca esti...ce mirare ca sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

de pe la 1 an jumate Marc(2 ani si o luna) ar bea numai suc de portocale proaspat stors.Ne "limitam" la 300ml/zi(adica vreo 4-5 portocale)In ultimul timp i-am dat de mandarine,sunt mai dulci.Il bea din sticla cu gaura mare,cu tot cu pulpa.
Nu a avut niciodata vreo reactie negativa,nici fundulet rosu,nici arsuri pe gat(ca banuiesc ca refuza sa mai bea dupa un timp)
Medicul a zis ca e foarte bine ca bea asa,cica multi copii refuza sucul pe motiv ca e acru.
Eu zic sa.i dai portocala asta zilnica atata timp cat o vrea si nu-i face nici un rau.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput