cate oua la 2 ani?

cate oua la 2 ani? | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

am pus intrebarea si in cadrul altui subiect dar a scapat neobservata si chiar "arde" pentru ca al meu copil are doar doua feluri de mancare pentru micul dejun pe care le accepta si le mananca cu placere.Unul consta in snitele din orice fel de pasare sau peste si al doilea ochiuri cu branza de vaci si rosii.
La noi micul dejun e pe la 10-10,30,ca sa.l tina pana pe seara la 6-7.
(asta e deja alta problemape scurt-se trezeste la 7-8 mananca o banana mare(daca ii dau un mic dejun mai omenesc nu mai mananca pana seara si mi se pare prea mult),asa ca la 10-11 ii dau ceva consistent,mai bea un lapte in timpul somnului (de la 1-2 la 5-6)si apoi mai ciuguleste ceva pana la 10 cand il culc.

ok,sa revin la oua.Le adora!ii fac ochiuri obisnuite sau in apa fiarta,mananca cam doua odata cu multa branza de vaci si ii dau odata pe saptamana.Pot sa.i dau de doua ori?Sunt o sursa bogata de fier si cum spanac,broccoli nu mananca...e cam singura sursa principala.

si,va roooog,spuneti-mi ce mananca copilasii vostri la micul dejun ca a devenit problema mea existentiala-ce.i dau sa manance dimineata???

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Teodora mananca la micul dejun Putenwiener (maxim doi pe saptamana),Zwieback cu Frischkäse,sunca de curcan (nici din asta nu-i dau foarte des), cascaval,unt cu miere ,mult iaurt (Actimel sau Milupino) si cam atat.E cam mofturoasa domnisoara mea...
Oua ii dau doar doua pe saptamana.Nu stiu daca e mult sau putin.Chiar sunt curioasa sa aud si alte pareri.

Tinteste catre stele si poate ca vei atinge cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert bea dimineata 250 g de lapte cu cereale Alete Trinkmahlzeit la cutiuta (cu aroma de vanilie sau de mar-portocala-para) - reminiscente de pe vremea cand era bebelus. Fara "lapticul g(r)os" - cum ii spune el, nu poate incepe ziua. Mie-mi convine, are fier si vitamine si e si consistent. Apoi mai mananca sau o banana, sau covrig cu unt/cascaval si ardei gras/rosie, sau 1 ou fiert tare cu o mini-tartina cu unt sau cu branza, sau iaurt natural in care pun biscuiti, sau friganele... La pranz, cand e in toane bune, mananca si felul 1- ciorba sau supa si felul 2 - depinde ce gatesc- oricum, ceva cu carne de pui sau cu peste. Mai tarziu, dupa amiaza, mananca ceva proaspat de la patiserie sau ii fac clatite, papanasi prajiti(fierti nu-i plac), mamaliga cu branza feta si cu ceapa (adora ceapa). Mai mananca fructe - clementine, kiwi, mar, struguri - suc nu vrea sa bea. Cand nu mananca felul 2 la pranz, mai schimbam ordinea si i-l dau seara, atunci vine si taica-su si are companie la masa...Inainte de culcare (la pranz nu mai doarme decat foarte rar), iar un lapte gros si cu asta, gata! Acum il chinuie al 17-lea dinte, de fapt o masea, si nu mananca nici jumatate din cat manca de obicei, sau nici atat. Suspect, insa - ciocolata Kinder ar manca non-stop, dar cine-i da? Ou ii dau cate unul de 2 ori pe saptamana, dar sambata si duminica dimineata inevitabil ciuguleste din omleta lui taica-su.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Cristina..si Marc bea lapte gros!!unul dimineata pe la 4-5 si eventual unul in somnul de pranz.
El mananca foarte bine iaurtzelele alea de la Alete,cu caise sau banane-vreo 3 /zi(adica 300g)si Marc e cu branza feta,dar el o serveste cu rosii-din astea ar manca oricate,macar doua /zi.

mi-am facut o parere cu ouale,o sa.i impart portia in doua(adica de doua ori pe sapt si nu doua odata,chiar daca o sa fie foarte revoltat)si mai salvez o zi.In rest..snitele cat cuprinde
Marc mananca excelent la cina paste fierte cu ulei de masline si cu fleischwurst si orez.Daca stau bine si ma gandesc,cam astea sunt alimntele pe care le mananca,ce am insirat pana acum,plus produse de patiserie si fructe si mai ales suc de portocale(cam 300ml/zilnic)

Are vreo luna de cand nu a pus gura pe ciorba/supa/mancarica mai zemoasa-se poate intampla ceva la stomacel??ca n-am cum sa-i bag pe gat

Cristina,bitte,care e reteta de friganele??si aia de papanasi??
poate-poate


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Traiasca lapticul gros! Mai nou vad ca a aparut si cu aroma banana si ciocolata dar lui Robert nu-i plac astea, si-a format deja gusturile.
Eu fac friganele de paine (se fac si de aluat). So: tain o franzela in felii mai groase, le lasi la muiat in lapte cateva minute. le scoti diin lapte si le dai prin ou batut, dupa care le prajesti pe o parte si pe alta in ulei.Papanasii ii fac asa: amestec 3oo g de branza de vaci (eu pun Landliebe Schichtkäse) cu 3 galbenusuri, 3 linguri de faina, un pic de sare, dupa care pun si albusurile batute spuma. Am grija sa nu iasa compozitia prea tare. Dupa asta fac papanasii cu mana si ii pun la prajit. Pofta buna! Dar, cel mai mare succes il am cu clatitele cu gem de zmeura sau de capsuni.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Patrick nu maninca oua fierte; e adevart, ca omleta nu i-am dat pina acum, s-ar putea sa-i placa; cu spanac ii plac ouale, a mai mincat pe la soacra-mea. Am si eu o intrebare la voi: cu ce fel de ulei le faceti omleta? de masline sau normal de floarea soarelui(pe care eu nu-l prea folosesc, mi se pare ca are un miros putin ciudat la prajeli, sau cred ca m-am obisniut eu cu asta de masline!?!)
Lapte gros, i-am mai dat si eu lui Vivi luna trecuta, si pe urma am renuntat, pediatra ne-a zis ca poate primi lapte normal. Asa ca beau amandoi lapticul normal si gata. Trebuie sa recunosc ca, Patrick fiind mult mai mofturos la mincare, de putin timp incoace,se indeamna foarte bine la mincare cu Vivi, mai in joaca mai in serios maninca mult mai bine ca inainte; Vivien a mincat bine dintotdeauna; uneori chiar ma minunez si legume, indiferent ce-i dai maninca cu o pofta.....
Meniul zinic la noi e cam asa:
-dimineata, 7.30(pt. ca luam micul dejun cu sotul meu, ne-am obisnuit asa) Patrick 150 ml lapte si o felie piine cu unt si gem, sau schockobrötchen, sau croasant; Vivien bea cam 250 ml lapte, in rest maninca cam ce-i dau lui Patrick, piine cu unt si gem sau cu brinza dulce.
Patrick nu maninca cascaval, sau Snittkäse, oricit as incerca, dar salam si pateu(Leberwurst) de groaza, ii plac la nebunie si n-am ce-i face. La fel ca si mincarea cu carne tocata, daca i-as da zinic spaghete bologneze, n-ar zice nu ca si crenwursti de pui.
-prinz, 12-12.30 amandoi aceleasi meniu identic cu al nostru, mincare normala, de ex. azi au mincat musaca de cartofi + orez cu lapte facut de mine cu budica de vanilie + suc de portocal proaspat presat cca.200 ml, fiecare. Le mai dau si Kinder ciocolata, nu zilnic si lui Vivien oricum asa un pic sa guste, si Gummibärchen, dulciuri mai putin. Intre mese foarte rar, cine stie cum, mai maninca Patrick alune sau saratele.
Seara 18-18.30., Patrick cum scriam mai sus, leberwurst pe piine, cca. 1-2 felii de piine sau cu salam, variat pe zile; Vivien o felie de piine cu brinza topita si salam subtire din piept de curcan sau de pasare + un iaurt cu fructe fiecare sau Apfelmuß le mai fac.
In general cam asta e meniul nostru in linii mari.
Patrick a avut si el o perioada cumplita pe la 1 an si 10 luni - 2 ani si 2 luni, unde ajunsese piele si os. Ii numarai coapsele, dar ii ieseau si dintii si masulutele atunci, acu s-a mai implinit are cam 14-15 kg, Vivien 12 kg, a si fost mare de la inceput 4,350 kg.
In prezent eu sint multumita de amandoi.
E adevarat oua nu prea le-am dat, dar mai folosesc si la mincare la Auflauf sau ceva asemanator.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

cand vad cat mananca puiutii vostri ma ia cu durere de cap caci al meu cand vine vorba de ceva nou poate sa lesine de foame ca nici nu incearca.
al meu care are 2 ani si 5 luni dimineata mananca cereale cu lapte(numai asa consuma lapte)in fiecare zi, altceva ........foarte rar daca mai vrea un fruct sau unt de arahide.
la prinz mananca numai un fel: ciorba sau supa ,pireu,pilaf cu carnita sau ficatel sau ou.niciodata nu mananca felul doi chiar daca i-as da putin felul intai si apoi as incerca felul doi ,cu siguranta ramane flamand.
apoi pana la cina mai mananca fructe sau eu stiu ce mai cade(nimicuri).
la cina tot cereale cu lapte(papi ursu'-le-a ramas numele de cand a inceput el sa vorbeasca).
ce sa-i fac?daca nu vrea sa manance altceva.am incercat si cu metode de tipul a decora foarte frumos ceea ce am gatit:nu a mers sub nici un chip,nu-l intereseaza.
cat despre oua am citit ca dupa 2 ani se pot da 4 oua pe saptamana si s-a ajuns la concluzia ca batranii si copii trebuie sa consume mai multe oua pt. ca sunt foarte bocate in toate cele (si fier are oul mai mult decat ficatul).
chiar as vrea mai multe opinii despre acest subiect caci ma intereseaza si pe mine.
multa sanatate!
pupici


Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Vladutz (2ani 9luni) mananca, de regula, la micul dejun :


5 zile/sapt cate 2 cremwursti pui , tartina unt si gem, cacao cu lapte
2 zile/sapt cate 2 oua (1 zi fierte moi la pahar,1 zi omleta intr-o picatura de ulei ), tartina unt si gem, cacao cu lapte

Ocazional, tartina unt si sunca sau salam, salata vinete, zacusca.

Aaaa si zilnic mananca Danonino si/sau branza de vaci cam tot in timpul micului dejun...

Sunt convinsa ca ar manca mai mult de 4 oua / saptamana , o data am "experimentat" ( a reusit performanta de a manca 5 oua intr-o zi !...).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by narcisa
cu ce fel de ulei(...) ?(...) de masline sau normal de floarea soarelui(pe care eu nu-l prea folosesc, mi se pare ca are un miros putin ciudat la prajeli, sau cred ca m-am obisniut eu cu asta de masline!?!)




Eu prajesc cu Pflanzenöl (aus Raps - rapita). Am citit ca e mai sanatos decat cel de foarea soarelui. Dar cel mai bun e cel de masline.


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David, 1,11 ani mananca ou aproape in fiecare zi...ii place, alceva nu prea mananca, asa ca profit.
De vreo 3 saptamani mananca fooooooarte bine (fata de ce mananca el obisnuit adica un sfert din ce mananca acum)

Dimineata 180ml lapte similac gain + un ou sau o felie de paine cu branzica, sau carnita de pui (o felie) sau cereale cu lapte

12.00 o farfuriuta cu bors (ii place cel mai mult borsul) si jumatate de farfurie cu felul 2 cu carinita...uneori mai incape si un iaurtel sau un dulcel...


17.00 un fruct...sau un iaurt

19.30 - 20.00 un castronel cu ciorbita cu carnica si poate un iaurt..

Sinzi si David
David la 11 luni Noi - noute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Cristina, multumesc mult de raspuns.
O sa-l incerc si eu.
narcisa

quote:
Originally posted by Cristina_C


Eu prajesc cu Pflanzenöl (aus Raps - rapita). Am citit ca e mai sanatos decat cel de foarea soarelui. Dar cel mai bun e cel de masline.


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput