hota incastrata

hota incastrata | Autor: ardit

Link direct la acest mesaj

mey, a fost un subiect despre hote, nu l-am mai gasit neam, daca il gasiti voi va rog frumos sa-mi da-ti link

trebuie sa iau o hota cu latimea de 60cm (atat are aragazul) din aceea care se incastreaza in mobila adica in dulapul suspendat si poate aveti va rog un sfat pentru mine despre:
1.marca, tipuri
2.putere (sau alte caracteristici tehnice importante)
3.cat costa in mare

mentionez: bucataria are 10m patrati, cu inaltimea de 2,55m


merci


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Buna Ardit!
In legatura cu marca trebuie sa alegi,unele marci sunt mai scumpe,altele mai ieftine chiar daca au aceleasi caracteristici.Nu pot sa te sfatuiesc asupra marcii,ca nu am incercat o gama variata.Poti face un sondaj intre prieteni,cunostinte.
Pot sa iti spun ca sunt de 4 feluri:
1)tip "burlan" de dimensiunea unei hote obisniute si sunt "goale" pe dinauntru,trag f bine,f scumpe, trebuie sa fie legate la aerisire sau se scoate burlan afara
2)hote obisniute care nu trebiue legate la aerisirea blocului,nu necesita burlan,au un singur motor si filtru de carbon(carbune-care se schimba lunar,sau mai rar daca nu prea gatesti),sunt mai ieftine,dar nu sunt asa eficiente(pentru ca nu au unde sa scoata aburul)
3)hote care au 1 motor si trebuie legate la aerisirea blocului sau se scoate burlan afara,mai eficiente decat nr 2
4)hote cu 2 motoare,cele mai bune,se leaga la aerisire sau se scoate burlan,mai scumpe
Atentie!
2,3 si 4-au si filtru de panza-un fel de vatelina care se schimba o data pe luna(mai rar daca gatiti mai rar)!
Daca legati hota la aerisirea blocului, verificati daca aerisirea nu este infundata!
Distanta la care se monteaza hota fata de aragaz este de obicei specificata in instructiuni(parca era de 60cm ,s-ar putea sa ma insel totusi)!
Daca aleti varianta cu burlan(care mie mi se pare cea mai buna+hota 2 motoare)aveti grija sa faceti cat mai putine coturi posibile din burlan(pt ca aburul sa poata iesi mai usor afara),partea exterioara a burlanului sa fie putin inclinata sa nu intre ploaia care face si zgomot!
In legatura cu pretul nu pot decat sa te sfatuiesc sa faci singura un studiu de piata(dupa ce ti-ai ales tipul de hota).

Sper sa iti foloseasca informatiile de mai sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

uite aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31649&SearchTerms=hota

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ema multumesc mult, am aerisire afara (a "cioplit" iepurashu meu o saptamana in beton ca s-o faca!), din ce-mi spui tu nu stiam chestia cu filtrul de vatelina (oare pot sa renunt definitiv la el?) si cu burlanul inclinat (sa pun si o clapeta de sens? ma gandesc sa nu intre vre-o vrabiuta saraca sa pateasca ceva)

pegasis asta e!!! oare de ce nu mi l-a gasit ca i-am dat cautare dupa "hota" la "discutii generale" si nika! oare e din cauza ca folosesc opera in loc de IE?! merci merci merci si... mishto chestia "cand o femeie nu..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ala e subiectul, am raspuns pe el destul de detaliat, asa ca nu mai am ce sa spun, decit ca de cind o folosesc pe a mea sunt foarte multumita.

Clasificarea facuta de emaaimee este si nu este corecta ...
Exista pur si simplu 2 tipuri de hote, in functie de modul de constructie:
- cele tip "semineu" sau "horn", care nu pot fi incastrabile si care incep de la vreo 6-7 milioane pe putin; evacuare obligatoriu afara;
- si cele incastrabile, care pot fi cu unul sau 2 motoare, cu evacuare afara sau inauntru; majoritatea permit ambele evacuari, adica poti sa muti un comutator si sa-ti alegi tu calea de evacuare in functie de topografia bucatariei; filtrul de carbon este optional si indispensabil cind ai evacuarea in casa.

Evident ca cel mai bine e sa evacueze afara ... Atentie la orificiul de evacuare, sa aiba gura suficient de larga; pt pasari poti sa pui o sita cu ochiuri rare sau sa inclini putin in jos gura burlanului ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Boghi,nu pretind ca este corecta "clasificarea" mea(care este,de fapt o lista ad-hoc) pe care am facut-o pt a o ajuta pe Ardit.
Nu,nu poti renunta la filtrul de vatelina,absoarbe grasimea,protejeaza motorul/-oarele de grasime.Nu este indicat sa se obtureze aerisirea cu site(vrabiutele sunt inteligente si ies ele singure,sper..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ema

Mergi la inceput