Cum scapam de rosul unghiilor?

Cum scapam de rosul unghiilor? | Autor: DianaVig

Link direct la acest mesaj

Salutare
Angelo al meu are 2 ani si 4 luni si din vara eu nu-i mai tai unghiile. Are el grija sa le roada. Cum sa scapam de obiceiul asta? M-am gandit daca nu-l deranjeaza nimic sau au fost ceva evenimente in casa ca sa-l disturbe, dar nimic de genul asta. E un copil fericit. Dati-mi un sfat. Nu si le roade pana in carne ci doar cat i le-asi taia eu dar poate sa fie si mai rau, sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

La fel face si Cristi, de vreo 2-3 luni nici eu nu mai am ce taia. Are si un prieten mai mare cu un an care le roade demult si ma gandesc ca poate de la el a invatat, deh, la varsta asta te iei dupa cei mai mari. Macar daca l-ar imita si cu facutul la olita!
In fine eu n-am gasit inca nici un remediu asa ca astept cu interes alte raspunsuri.
A! Cristi le roade si pe cele de la degetele mari de la picioare.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Aici exista in farmacie o sol. speciala ptr. cei care isi rod unghiile!(eu am folosit-o ptr. fetita mea deoarece isi sugea degetelul de la mina dreapta)S-a potolit...in citeva sapt.si ma bucur enorm ca am reusit asa de usor sa o dezvat de asa ceva! Nu e toxic..in schimb f f f amar!Se numeste "AMBIAMER" si costa cam pina in 10 $can.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaVig spune:

Si aici exista un lac special pentru asa ceva si are gust amar, dar nici un rezultat. Si fetita prietenei mele isi roade si unghiile de la picioare. Ma gandesc ca le-ar roade si al meu dar cum e iarna si are tot timpul sosete...
Cineva mi-a spus sa-i pun adei iute pe degete dar mi se pare o barbarie sa chinui copilul, mai asteptam alte sfaturi.
Mersi si va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Diana mama, ...daca incerci nu pierzi nimic! Nu stiu cum e sol. aceea de la voi, dar asta si dupa ce ii faceam baie unghiuta raminea asa de amara ! Daca e special ptr. cei care isi rod unghiile , eu zic sa nu renunti, ptr. ca mai tirziu va fi si mai greu sa stii!Am incercat cu ardei, cu albastru de metil, cu ce n-am incercat! Si degeaba! Singura chestie cu care am avut succes a fost acea solutie! Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Daca afli vreun remediu spune-mi si mie.
Si eu patesc acelasi lucru cu Andrei. Si al meu are aproape 7 ani.
Acum vreun an isi rodea unghiile de nu i le-am mai taiat cateva luni, apoi s-a potolit o perioada dupa care a inceput din nou.
Ii tot fac observatie, ii explic ca o sa aiba unghiile urate cand va fi mare dar degeaba.
Zice ca nu o face intentionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

nu ardei iute!!! e o barbarie! ce faci daca pune mana la ochisor??? doamne fereste!
bogdan al meu roade la unghii de pe la 2 ani, cu maaare spor. a reusit de-acum sa le roada din carne, nu doar asa, putin! ba chiar de vreo 10 zile a facut o mica infectie la un deget, probabil i-a dat sangele si cine stie pe unde a pus el manuta...
o sa intreb si eu la farmacie de solutia aia amara...


anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si Bianca mea isi roade unghiile, de nu a mai fost nevoie sa i le tai de un an-doi, nici nu mai stiu de cand. Degeaba ii spun. Daca gasiti in Romania solutie din aceea amara, spuneti-mi si mie ce si cum. Multumesc.

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 8 luni) si Ramona (2 ani si 7 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Si Diana isi roade unghiile de cateva luni incoace!
are 3 ani si 3 luni si pana la aproape 3 ani nu isi rodea unghiile, dar am impresia ca e din cauza gradinitei, adica a somnului de dupa-amiaza, pentru ca nu doarme acolo!

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput