Nokia 6610i-conexiune PC ratata

Nokia 6610i-conexiune PC ratata | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Nu reusesc sa conectez mobilul la PC nici sa mai tai. Se pricepe cineva? Am un Nokia 6610i am luat softul de pe nokia.com am un cablu de conectare pe COM si nu il vede pe domnul telefon nicidecum. NU merge nici cu USB.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aysha spune:

quote:
Initial creeata de marius

Nu reusesc sa conectez mobilul la PC nici sa mai tai. Se pricepe cineva? Am un Nokia 6610i am luat softul de pe nokia.com am un cablu de conectare pe COM si nu il vede pe domnul telefon nicidecum. NU merge nici cu USB.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro


Eu am 6600 si l-a fel mi s-a intimplat.
Reusesc acum sa fac conectia doar prin infrared.
Si asta dupa ce am anulat instalarea si am refacut-o.
Prin cablu niciodata nu mi-a mers.
De ce?
Habar nu am.

Cu sinceritate,Aisha.
"Some people come into our lives and quickly go. Some stay for awhile and leave footprints on our hearts. And we are never, ever the same."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si sotul meu are un 6610i, si s-a conectat tot prin infrared, la leptop la calculator nu a mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Eu am 3510i, am cablu pe serial si pauza, nu reusesc sa fac vazut mobilul de catre comp, indiferent de sistemul de operare folosit.
Cei de la Nokia spun ca e datorita faptului ca ei nu au livrat oficial cablul si ca nu ar fi posibil desi stiu sigur ca altii s-au descurcat, numai ca nu ii pot gasi pe respectivii sa-mi spuna cum au facut.

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Problemele sunt la cablu. Sunt pachete cu CD si cablu. Nu toate cablele au pinologia necesara comunicarii (la unele trebuie facute modificari). Pretul unui cablu cu CD este intre 300.000 si 1.000.000 lei.
Recomand cablu USB, se conecteaza telefonul deschis la portul USB. Pe XP va intra automat New Hard. si se vor instala driverele.
Pe Win 98 trebuie restartat calculatorul.

(de la sotul meu - Service GSM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Initial creeata de marius

Nu reusesc sa conectez mobilul la PC nici sa mai tai. Se pricepe cineva? Am un Nokia 6610i am luat softul de pe nokia.com am un cablu de conectare pe COM si nu il vede pe domnul telefon nicidecum. NU merge nici cu USB.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro



noi am reusit. am cumparat un cablu si un CD de instalare. in schimb avem alte belele cu 6610i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuri spune:

Ultimile versiuni de windows nu au acces direct la porturile seriale.
De obicei COM1 RS-232.In cazul tau ,vezi daca portul COM1 nu este ocupat de un alt program sau incearca o noua alocare IRQ.Poate ai instalat un alt program de acelasi fel(pentru telefonie mobila)care se autostarteaza odata cu bootarea comp-ului si care blocheaza portul .Poturile seriale RS-232 nu pot fi folosite de mai multe programe sau functii in acelasi timp.De aceea sunt folosite dll cu functii din nivel de scazut - limbaj de asamblare -.
O alta varianta este sa reinstalezi cele doua fisiere dll care intretin RS-232(MSCOMCT2.OCX si MSCOMCTL.OCX) .Poate odata cu instalarea unui program de telefonie mai vechi ai suprapus fisierele respective.
Incearca asta http://ascentive.com/support/new/support_dll.phtml
In cazul telefoanelor Nokia exista 2 variante de cabluri.Cablurile MBUS si FBUS sau ambele in unul singur.Primul ofera transferul de date intre telefonul mobil si computer(sms , phonebook etc.) si se poate folosi si cu o varianta usb si al doilea este FBUS si se foloseste pentru asistenta tehnica si depanare (deblocare , schimbare service provider,schimbare IMEI etc.)in cazul de fatza conectorul se afla sub baterie.
Costul unui cablu MBUS de date serial COM este apr. 11 $.Daca ai cunostinte minime de electronica iti poti confectiona unul pentru mai putini bani.(satisfactia este mare).
Bafta multa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am renuntat la cablul serial si am pus USB dar cand il conectez imi spune ca USB device not recongnized, daca ma duc pe el spune ca nu are driverul potrivit instalat. Am instalat de pe siteul nokia driveruo de cablul DK5 pt USB dar degeaba. Un alt model de nokia l-a identificat automat a pus singur driverele si totul a fost ok. Azi am pus si unul 6610 fara camera si acelasi diagnostic. Idei? Solutii?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellena spune:

Cred, in continuare, ca sunt probleme la cablul pe care-l folosesti. Nu cred ca e compatibil cu telefonul (pinologia). Ai doua variante: sa cumperi un cablu nou (sa ti-l verifice in momentul in care il cumperi) sau sa-l modifici pe cel pe care il ai.
Pentru clienti noi dam comanda de cablu (cu CD) si totul merge struna. Nu modificam astfel de cable (altele sunt cablele care ne chinuie ... alta poveste)
Uite ce am gasit cu google, poate te-ar putea ajuta sa (verifici)modifici cablu:
http://pinouts.ru/data/pin_nokia_pop.shtml
http://www.opm-2.com/faq.shtml
Succes!

PS. Ce model de Nokia ai reusit sa conectezi?

CABLU DATE USB NOKIA (compatibile)3100/3200/3220/5100/6100//6200/6220/6610/6610i/6800/6810/6820/7200/7250/7250i
DKU5 cable is compatible with Nokia 3100, 3200, 5100, 6100, 6220, 6610, 6800, 7210, 7250, 7250i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate retin eu era 6230. Si l-a gasit din prima si in mod automat s-au instalat driverele. Partea de cablu e dureroasa pt ca un USB original e aprox. 2.000.000 lei cu CD in timp ce USB achiztionat e 700.000 Acum intr-adevar nu am cum sa verific cum sunt legate firele pentru ca atat mufa USB cat si cea de telefon sun turnate. Insa ar fi chiar bizar ca de la un Nokia 6230 la 6610 sa fie deja diferita modalitatea de conectare. Partea trista este ca am mai pus un Nokia 6610 si se comporta identic adica nu stie cu cine are de a face cu ce telefon ca si cum nu ar fi conecatat. La USB driver spune ca nu are driverul instalat dar acesta este instalat. Hmmm....

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Marius, eu am Nokia 6230. Cand am cumparat cablul de date, conexiune USB, am instalat drivere-le de pe cd-ul de instalare al cablului. Nu a functionat. Am reusit sa mi se recunoasca cablul USB doar cand am instalat drivere-le de pe cd-ul care a venit cu telefonul.

Mergi la inceput