enterocolita!!!:((((- cum ii facem fata?

enterocolita!!!:((((- cum ii facem fata? | Autor: carrie

Link direct la acest mesaj

asa cum se mai intampla cateodata exact in ziua cand am plecat la Predeal sa ne oxigenam creierii , abia am ajuns si parintii mei m-au sunat disperati ca ii e rau gagalicii.

situatia a fost urmatoarea:cu doua zile inainte sa plecam a avut 4 scaune diareice pe care le-am tratat cu Smecta.a mancat f rau si pediatra mi-a spus ca e o indigestie mai ales ca si eu facusem ceva asemanator cu o zi inainte...
cu o zi inainte sa plecam a refuzat sa papa toata ziua cu un NU hotarat dar scaunele au fost ok...
a venist si ziua de miercuri cand am plecat, a papat bine cu buni primele 3 mese, apoi au preluat-o ai mei totul era ok doar ca nu prea bea lichide.
pe la ora 17 a vomat tot, si intr-o ora starea e s-a inrautatit, a devenit f moale, inerta...moment in care ne-au sunat si i-am trimis la spital.
verdictul dr a fost deshidratare severa(in 2 ore). PH marit, internare.da-i sa sune in drum spre casa, am ajuns noaptea la 2 am stat cu ea o zi in spital dupa care ne-a lasat acasa cu diagnosticul de enterocolita si infectie digestiva severa...perfuzii, tot tacamul...
ne-a dat antibiotic si fermenti lactici si Smecta pe care nu mai vrea s-o bea:((

problema e ca ii continua scaunele moi, plus ca nu papa mai nimik.
ce sa fac?ce regim sa-i fac?cum s-o fac sa bea Smecta?
cat dureaza o enterocolita?dar refacerea?

va multumesc


cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor jumatate)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Incearca sa-i dau cu seringa din aia de la nurofen, e destul de mare ca sa o distreze.Ii spui ca luati sirop de capsuni sau mai stiu eu ce.
Hidrateaz-o bine cu ceai de menta.De mancare ....da-i gris prajit in tigaie( fara ulei, Doamne fereste).Asta e o reteta veche de la un mare medic din timpul razboiului, Herschcowitz.Inmuiat in supa de morcov.
Uffff sanatate puiutei!~

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Cristiana, ti-am scris la mesajul de "cluj". Sanatate inca o data lui Thea.
A, mi-am amintit, gasesti in farmacii sucuri de morcovi imbogatite cu saruri de rehidratare de la hipp, parca.In cazul nostru dr. ni le-a recomandat. Ilinca insa le-a refuzat asa ca i-am dat simplu saruri de rehidratare pe care le-a acceptat din prima.
Sa ne auzim cu bine,

Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Uff!!! Si noi am avut o enterocolita urata la 5 luni acum avem 10 luni, am scapat greu de aceasta , dupa 1 luna de regim alimentar in special si tratament 7 zile cel mai bun a fost ecoflorina i-a refacut flora intestinala, o fiola pe zi, si smecta un pliculet in ceai jumatate dimineata jumatate seara. regimul alimentar era: banana cu mar copt in cuptor si branzica facuta cu calciu lactic, la ora 14 supa de morcov si carnita de pui. iar lapte a fost de la milupa HN 25 si apoi NAN fara lactoza o luna, pana s-a stabilizat. Laptele NANA fara lactoza i l-am preparat cu mucilagiu de orez adica 2 linguri de orez in 1 kg de apa fiarta si mucilagiul acesta pus in loc de apa.
Dupa o luna am revenit la 1 scaun pe zi. A fost foarte important reigmul alimentar. si tratamentul cu ecoflorina.
Sanatate la fetita!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Oooooooooooffffffffff si noi am avut enterocolita...acum vreo saptamana jumate, inainte de Revelion, dar am chemat repede pediatrul pentru ca mi-a vomitat dimineata si apoi numai scaune diareice a avut...a avenit pediatrul la noi si chiar cand il controla a facut de 2 ori kk, atunci ne-a dat tratament: Negram, Loperamid, Metroclopramid si mult mult ceai...trebuia sa-i dau din jumatate in jumatate de ora ceai si mucilagiu de orez...
La noi n-a trecut cu smecta.
Si laptele a trebuit sa-l intrerupem, i-am luat Humana special formula!
La noi a trecut relativ repede, dar dupa regim mare grija la cantitatea de mancare care ai sa io dai zilnic, pentru fiind infometata va dori sa pape mult si va vomita tot...asa am patit eu cu Raul!
Pupicei si multa sanatate!!!


Claudia si Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

regim sever in primul rand si cred ca ii poti da un sfert de immodium..dar vb mai intai cu pediatra......la copilasi mai mari de ex. 4 ani le-a dat cate o jumatate dupa fiecare scaun diareic, dar dupa prima pastiluta nu a mai necesar altceva........

sanatate multa

UN AN NOU FERICIT CU BUCURII SI IMPLINIRI!
Cu dragoste

Andreea mami lui Theo & Florin poze


Salvati-l pe Mihaita!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38225

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

fetelor da nu se mai termina, ieri dupa iesirea din spital mi-a mai facut 3 scaune apoase si galbene...azi iar

si nu mananca nimik decat biscuiti, ce sa mai zic de mancare de regim.a baut niste Humana dietetic si atat...

e normal sa nu vrea sa manance nimik?ca eu deja sunt terminata...nu era ea niciodata prea grasuta acuma va ajunge piele si os.ce mancaruri de regim au continut caloric mai ridicat?si lapte Humana cat poate bea?

va multumesc de raspunsuri

cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor jumatate)

http://photos.yahoo.com/thea_alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

Cand avea Maria 2 ani nu stiu daca a facut enterocolita dar a varsat si avea diaree cumplit.A tinut mai bine de 1 saptamana,timp in care a urmat un tratament dat de o doctorita.Dupa 3 zile am schimbat medicul(copilul nu manca regim,nu suporta orez, muilagii,de astea era lesinata)si ne-a dat colimicin-2 pastile la 6 ore si smecta,ne-a spus sa-i facem branza calcica, ne-am chinuit cu paine prajita,ou fiert tare, si in 2 zile si-a revenit.Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Stiu cat e de groaznic. Cam pe la varsta fetei tale, Catalina mea a facut de 3 ori enterocolita acuta severa in decurs de cateva luni. Avea febra mare, nu voma, dar scaunele erau urat mirositoare, galbene si muuulte. De fiecare data acelasi tratament cu lapte Humana fara lactoza, regim, fara carne si jumatate de pastiluta de Nalidixin (intreaba doctorul inainte de a-i da orice alt medicament fata de cel prescris!!!!!) la 12 ore.Smecta nu avea nici un efect.

Intr-un final si-au dat seama ca tb sa-i faca o urocultura.... si i-a iesit infectie urinara cu Enterobacter... Dupa tratament injectabil timp de 10 zile nu a mai avut nici o problema. Spuneau atunci ca enterocolitele repetate erau cauzate de bacteria asta care exista de mult timp.

Nu vreau sa te sperii dar e mai bine sa stii din timp. Poate ca daca as fi stiut din timp nu am fi ajuns la injectabile.


Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Off..saracutza Thea!
Dintre alimentele acceptate cred ca orezul, respectiv oul f. fiert sunt cele mai bogate in calorii insa daca nu vrea sa manance nu prea o poti obliga. important este sa o hidrateze, cu mancarea va recupera ea.
Din cate stiu eu dupa 2-3 zile de antibiotic ar trebui sa dispara simtomele enterocolitei. I s-a facut coprocultura/urocultura, antibiograma??? Ce antibiotic primeste? Pediatrul ei ce spune?

Raluca mama Ilincai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Hidrateaz-o! e cel mai important pentru ea.Si sa dai cu crema la fundulet sa nu se irite.Astea sunt cele mai importante lucuri.Fetita mea la 7 luni a avut si a tinut o luna ,pana am dat peste tratamentul cu ecoflorina care a dat super rezultate.

Mergi la inceput