meniu pentru bebe de 9 luni

meniu pentru bebe de 9 luni | Autor: kiwwy

Link direct la acest mesaj

dragi mamici,m-ar interesa si pe mine un meniu la bebelusul meu de 9 luni, ce pot sa ii dau de mincare/
Eu pana acuma i-am dat doar mincare din borcanele(hipp, nestle)si foarte rar ii gateam pentru ca am avut o retinere fata de anumite legume si alimente de pe piata.(Am auzit ca sunt tratate cu tot felul de substante nocive pentru bebelusi si nu am vrut sa ii fac rau,Doamne fereste!)Mincarurile din borcanase sunt foarte sanatoase sunt BIO dar se apropie varsta de un an si trebuie sa il obisnuiesc cu alimentele care le consumam noi, nu stiu cum sa incep.
Va rog mult un meniu, poate si niste retete pentru el si va rog sa imi spuneti:din meniul zilnic al unui bebelus nu trebuie sa lipseasca carnea, sau in lipsa acesteia oul?
Va rog mult un raspuns


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Doamne! m-am rugat sa apara asemenea subiect.Am zis sa nu il initiez eu, sa ma calmez ca devin obsedata de ce mananca copilul.Uite sa stii ca si eu ma tot gandesc ce sa ii mai dau mariei mele de 9 luni (maine face 9 luni).Ea mananca mai putin decat alti copii,insa sunt multumita ca ia in greutate.
De ceva vreme regimul ei e asta :
ora 6.30 dimineta : supt la mine(nu cine stie ce insa nu vrea altceva-adica alt lapte)
ora 9.30 -pana la ora aia chiar ca nu mai vrea nimic oricat de putin ar suge la ora 6..30.Asa.Deci la 9.30 manaca fie Danonino fie iaurt Danone normal cu biscuiti.Sau daca nu ii dau iaurt ii dau 125 ml lapte cu cereale nestle(orez cu banana,mar)
ora 11 : 50 ml suc de mandarine
ora 13 : maxim 200 g de mancare(nu vrea mai mult de obicei cam 170,dar mananca si 200 uneori).Supa crema sau piure de legume cu carne.Ii dau in fiecare zi carne pentru ca ea oricum nu mananca mai mult de 20g de carne.Doctora mi-a zis sa ii dau de 3 ori pe saptamana cate 50g carne (adica 150 g carne pe saptamana).Am incercat insa ea nu vrea mai mult de 20 de grame asa ca ii dau aproape in fiecare zi carne.Cand nu ii dau carne ii dau un galbenush de ou la supa,sau ficatel.Insa ou nu ii dau mai mult de 2 ori pe saptamana,iar ficat numai o data.
17.30 : fie ii dau branzica proaspata cu banana si mar +biscuitel
sau
fie iaurt cu biscuiti daca nu i-am dat dimineata.
sau
fructe de la hipp cu branzica proaspata+biscuitel
19 suge de la mine
20.30 -21 125 lapte cu sau fara cereala in functie de cat de bine a mancat in ziua respectiva.
Pe la ora 21.30 se culca si nu mai papa nimic pana dimineata.Se mai trezeste si ii dau fie tzatzi fie apa....

Cam asta e...
Supa o fac cu morcov,cartof,telina,radacina de patrunjel,carne(carnea o oparesc mai inai in alta apa),cam o lingura de orez,putin ardei,putin dovlecel.O pasez,ii pun un strop de sare(doctora Culcer asa mi-a zis sa ii pun sare putin),ii pun putin ulei sau unt, si apoi o mai dau in clocot inca vreo 2-3 minute.Si cand i-o dau ii mai pun uneori si o lingurita 2 de iaurt....A!Uneori ii fac si galuse din gris in supa: ii plac tare mult,insa avand in vedere ca galushtele se fac si cu albush nu ii dau foarte des....
De la borcanele eu nu prea i-am dat pentru ca Maria a acceptat extrem de greu diversificarea,si o data mi-a vomat de la o mancare din borcanel si am zis ca nu ii mai dau in viata mea,mai ales ca si mie mi se par ca mancarurile(nu fructele)din borcan au un miros destul de urat...Oricum pe atunci ce imi refuza ea mancarea mea insa la borcanel cand ii dadeam ziceai ca ii dau kk (scuze de expresie)
A!Uneori la pranz i-am mai facut si pilaf.Asa cum il facem pentru noi,insa i-am lasat mai multa zeama si l-am dat si prin sita....I-am mai facut si piure de cartof cu unt si putin lapte,insa tot asa l-am lasat mai moale.Insa de baza la ea pentru pranz e supa crema.Si la orice masa de pranz: aprox 20 g carne.Intre mese am grija sa ii dau apa sau ceai sa bea ....
eu ii dau cam la trei ore jumate -patru ore sa manance ca atunci cand ii dadeam la 3 ore ma dispera ca nu voia sa manance sau manca f putin.Pana m-am prins care e shpilul: ca nu ii era foame...Dar oricum si acum pana mananca trebuie sa se fatzaie de o mie de ori sa se uite nu stiu unde sa roada nu stiu ce jucarie.....asta e ...mergem inainte cu curaj!!

Succes mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu am auzit mame care la varsta asta dau copilului exact ce manaca si ei in casa,insa nu stiu daca e bine sau rau...clar e ca Maria mea a primit greeeeeeeeeeu diversificarea,,apoi pe la 7 luni a anut o diaree care a tinut-o pe regim si deabia de o luna ne-am redresat....deci asta e cu papi la noi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcuali spune:

Salut mamici de pitici!
Am un baietel de aproape 10 luni care e foarte atasat de tatuca asa ca papica e suplimentul si nu invers. A fost bolnavior acum o saptamana si nu papa decat lapte. acum si-a rvenit si mananca in sfarsit normal, adica:dimineata la 6 numai lapte, la 9-10 banana cu iaurt, branza cu mar copt sau crud, fructe de la hipp, galbenus cu iaurt sau ficatel fiert cu iaurt. La pranz ora 14, supica de legume cu carne de vitel sau gaina inacrita cu bors, daca nu e acra nu papa. Sau pire de legume cu peste fiert sau cu ficat. Seara 19- 20 cereale de la milubrei fara zahar sau hero multicereale sau iaurt cu biscuiti. Bineinteles ca le alternez, incercand sa am grija ca pe saptamana sa fie 3 galbenusuri, un ficatel, o data peste si 4 ori vita. Meniul acesta il tinem de la 8 luni, cand i-am facut hemoleucograma si avea anemie feripriva. Pana atunci nu prea ii dadusem carne de vita si aproape deloc ou.. I-am repetat analizele si un rezultat spectaculos-heograma ii crescuse de la 6.90 la 11.10 in 2 luni, si cu supliment de fier, insa cred ca regimul alimentar este cel mai important. In rest, intre mese am grija sa ii dau ceai, apa si fructe-mar, portocala, mandarina.
E greu cu alimentatia, mai ales cand nu mananca orice. am incercat cu superle din comert dar nu a mers...si nu il condamn ca le-am gustat si eu..
Sanatate si Pofta buna!!

marcuali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

dargi mamici, mersi de raspunsuri si mai astept si alte raspunsuri,bineinteles ,Acuma vine rindul meu sa scriu ce maninca bebele meu:
Dimineata la ora 6 la trezire ii dau lapte praf fara adaosuri in el (este grasut, are 11,5 kg.)apoi cu putin noroc mai doarme pina la 9
la ora 10 30 ii dau fruct, banana zdrobita cu fructe din borcan sau mar cu banana
apa intre mese cat doreste
la 15 15-30 ii dau pireu de legume (cartof cu morcov + carnita de pui sau vita (de fapt aceeasta este supica dar o ingros sa o poata minca mai consistenta) sau mai bine mincarica din borcan carnita de vita cu orez si morcov(ii place mult)
La ora 20 ii dau tot borcanel de fructe cu cereale sau ii fac eu cereale si mai adaog mar uneori ii pun brinzica
La ora 22 (inainte de culcare )lapte simplu fara adaosuri in el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Revin iar asupra subiectului:
Voi ce credeti, este suficient meniul care il dau eu bebelusului meu?
Ii dau si ou dar mai putin ca nu prea am incredere in ele pe care il pun in pireul de cartofi si pentru gust pun brinzica topita in el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Mamica de pitic da-i mancare normala, nu ii mai da din borcan ca se obisnuieste cu gustul si dupa nu-l mai faci sa manance mancarea normala... Cu cat creste cu atat va fi mai greu sa-l faci sa accepte gusturi noi. Voi nu mancati mancare facuta in casa ? Incearca sa-i faci tu orez fiert in zeama de carne de vita pe care o fierbi inainte cat mai mult sa fie moale si pregateste-i tu, ca iti va fi tot mai greu. Eu regret ca nu i-am dat peste pustiului meu si acum la 2 ani si 2 luni nici nu vrea sa auda, desi mananca cu noi la masa.
Si ou poti sa-i dai crescand incet de la 1/4 de galbenus (nu-i da inca albus, sa nu-ti faca vreo alergie) si ajungi la 1 galbenus pe saptamana, apoi pe saptamana poti sa-i dai de 3 ori ou si in rest carne de vita, pui sau chiar gaina daca o fierbi bine. Ai oala de presiune ? Foloseste-o ca e f sanatoasa, nu se pierd vitaminele.
Si ti-as recomanda sa-i dai iaurt alt soi decat Danone, e plin de aditivi si fainos, nu e deloc sanatos, mai ales pt un pitic asa mic. Ia-i lapte si fa-i in casa, daca vrei intreaba-ma si iti spun cum. E cel mai sanatos.
Ar trebui sa manance si cereale mai multe cred, adica in lapte, eu nu ii dau lui Adi laptele gol, am intleels ca sunt sanse mai mari asa sa faca enterocolita, ii pun chiar si numai o masura in el, dar nu gol.
Eu zic sa-i variezi meniul si FARA BORCANELE...
Nu te supara, e doar o parere de mama preocupata de sanatatea fiului ei.
multi !

Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Cezara?Si eu zic sa incepi sa treci la mancarea gatita.Oricum puiutzul tau a papat bine pana acum avand in vedere greutatea,si daca e mancacios nu cred ca o sa ai probleme cu el sa treci la mancarea gatita.
Annablue vreau sa stiu si eu cum faci iaurtul in casa pentru bebei?Eu pentru noi fac asa:las laptele la temperatura camerei vreo 3 zile sa se lege singur.Insa la bebe nu i-am dat asa.Exista un alt mod de preparare pentru pentru bebe?Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_em spune:

Buna fetelor. Sunt si eu interesata cum preparati iaurtul. Mandra mea cu mananca iaurt natural din magazin si nici dupa cel cu fructe nu se omoara, asa ca ma gandeam sa incerc sa-i fac eu.
Astept retete de la voi.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Multumesc mult de raspunsuri si m-ar interesa si pe mine reteta de iaurt preparat in casa pentru bebelus
Multumesc ,[grasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Dragele mele, puteti face acest iaurt si pt cei mari si cei mici. Deci, luati 2 l de lapte (daca-l luati de la tarani, cine se "risca" e muuult mai valoros si mai sanatos) si il fierbeti ca si cum il faceti lapte fiert. Cand s-a racit un pic (adica sa fie aprox. la temperatura camerei) il puneti intr-o sticla de 2 l si adaugati vreo 3-4 linguri de iaurt de orice fel (mai putin Danone ca asta nu prea contine iaurt, e mai mult amidon). Si il puneti pe calorifer sau undeva langa aragaz. Acuma iarna ar trebui de dimineata pana seara sa fie gata. E bine sa nu-l miscati decat cand il verificati, ca se prinde mai bine si se face gros, altfel se face subtire.
Daca il faceti cu lapte de magazin sa luati din acela gras. Daca luati de la tarani, sa-l fierbeti mai mult si e ok, se distrug bacteriile.
Cel mai bun iaurt iese daca amesteci lapte fiert cu vreo 200 ml lapte nefiert, dar asta puteti face doar cand e vorba de lapte pasteurizat sau cand cunoasteti sursa de lapte, ca altfel pt copil mic e periculos, nu cumva sa aiba ceva bacterii care sa-i faca rau.
Cam asta e, eu asa ii dau lui Adi si el mananca ca un spart iaurt de cand l-a descoperit pe la 6-7 luni.
la bbici si la mamici !

Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput