A mai construit cineva casa?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

CEVA IMPORTANT ce n-am luat in calcul si mi-e sa nu ne urcam pe pereti cand vom locui acolo!!! Fetelor,care sunt costurile cand locuiesti intr-o casa??? Va intreb mai ales pe cele care stati deja la casa,in functie de supr. casei si a terenului ce cheltuieli aveti?Va usuca?Eu n-o sa am canalizare,deci n-o sa platim apa dar curentul si gazele la cat or ajunge?Si mai e si altceva pe langa astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Vistiana...cum adica nu o sa ai apa?

Iar partea cu parterul casei mi se pare super!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Nu avem canalizare deci nu platim apa,dar facem put si fosa,prea multe nu stiu nici eu dar stiu ca sunt multi care se descurca cu asa ceva si nu stiu nici care sunt costurile legate de chestiile astea si mai ales cheltuielile lunare care vor fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Vistiana

Desi cu inima cam stransa la gandul c-am facut-o cam mare,e batuta-n cuie pe hartie si am dat-o repede la croit ca sa aiba timp s-o si croiasca(arhitectul)si sa ne iasa si autorizatia pana-n martie-aprilie.Suna cam asa(tine-te bine!):
-Dormitoare:1.-24m,2.-21m.,3.-19m.,4.-17-18m.
-Living:pe doua bucati(mi se pare mie frumos delimitate)in total vreo 75m.
-Bucataria:20m
-Birou:12m
-Bai:1-jos-7m,2-sus-8 si 10 m.
-Garaj dublu-40m
-Mansarda...cat cuprinde!
Ce parere aveti,o sa ma pierd in ea,folosim portavoce sa ne auzim ?


Din cite imi dau eu seama, tu planuiesti sa-ti faci o casa de cca. 450 mp locuibili (cca. 160 mp pe nivel + mansarda). Corect?

Daca da, parerea mea este ca vei avea 12-14 mil factura lunara de gaze (in functie si de marimea caloriferelor alese, a centralei si desigur a izolatiei casei). Cam tot asa si pt curent electric (in functie de centrala aleasa, nr de ap de aer conditionat, masini de spalat/uscat, frigider, etc., stii tu toata aparatele care "papa" mult...).
Ar mai fi fosa septica -- nu stiu cit costa, dar stiu sigur ca trebuie curata periodic.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Doamne sfinte! Carmen,esti sigura?! Pai inseamna ca facem casa doar ca s-o admiram pe dinafara,eventual sa locuim 2 luni pana ne lecuim.Daca esti sigura de cheltuielile asstea exorbitante la care se adauga:menajera,gradinar si cine stie ce-o mai fi trebuie sa-mi sun repede arhitectul sa-l intorc din drum.O sa ma-njure el c-a muncit degeaba si eu refac planurile dar decat sa-l injur eu toata viata mai bine ma-njura el cateva zile...PS:supr totala=520m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Vistiana, casa noastra are cca. 150 mp si ultima factura de la gaze este de 3 milioane de lei (10nov-10dec). Daca luam in calcul ca nu a fost chiar ger in perioada respectiva s-ar putea ca in anumite perioade ale anului, chiar, sa depasiti pronosticul lui Pegasis ...
In mod sigur cheltuielile de intretinere ale unei astfel de case se vor ridica, iarna, la cateva sute bune de euroi.

vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Nah ca ma bag si eu da' voiam sa va sfatuiesc sa nu renuntati la subsol. Frumos amenajat acolo puteti pune masina de spalat si cea de uscat rufe, puteti pune suporturile pt uscat rufe, puteti face camere de depozit, rafturi pt zacusca, compoturi, fructe blablabla.
Aaa si sa nu renuntati la mansarda. O puteti face "usurica" si o puteti "mobila" in stil oriental (pe jos perne mari si mici, evtl. masute joase etc). E un lok de odihna mai mult decat placut!
succese.
PS: vistiana o casa de 520 de m² este imensa (mai da o fuga pe la vilele alea de inchiriat. eventual gaseste una de aceleasi dimensiuni si intreaba cat costa caldura, apa etc) si costa destul la incalzire si mai ales sa o intretii (ia gandeste-te ca tre s-o vopsesti macar o data la 3 ani cu trei copii mititei:-) ). Ca sa mai "scazi" din suprafata care trebe incalzita baga o terasa mare (evtl ceva gen serä).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Vistiana

Doamne sfinte! Carmen,esti sigura?! Pai inseamna ca facem casa doar ca s-o admiram pe dinafara,eventual sa locuim 2 luni pana ne lecuim.Daca esti sigura de cheltuielile asstea exorbitante la care se adauga:menajera,gradinar si cine stie ce-o mai fi trebuie sa-mi sun repede arhitectul sa-l intorc din drum.O sa ma-njure el c-a muncit degeaba si eu refac planurile dar decat sa-l injur eu toata viata mai bine ma-njura el cateva zile...PS:supr totala=520m


Vestiana,
Din cite am inteles vor locui 5 persoane in acea casa: tu, sotul tau si 3 copii. Daca imi permiti o parere, pentru 5 persoane este suficienta o casa de cca 250 mp. Cheltuielile cu intretinerea sint foarte mari din pacate.

Eu zic sa va mai ginditi si mai ales sa mergeti sa vedeti o casa de 500 mp si atunci veti sti sigur daca astea sint spatiile pe care vi le doriti.
Succes!

P.S. Din cite stiu eu, o centrala termica buna, care sa "duca" 500 mp, te costa pe putin 5000 Euro.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

chiar si 250mp e foarte mare
casa mea are 250m (mai exact 260), locuim in ea eu, sotul , copilul si parintii mei si folosim doar bucataria, living-ul si 2 dormitoare. Ramin 3 camere nefolosite, dar absolut nefolosite, nici nu am mobila in ele, nici macar ca spatiu de depozitare. Si nimeni nu se simte inghesuit. Deci puteam foarte bine sa nu le mai construiesc si ieseam cu cheltuielile la 60% din cit a costat in final.
E foarte adevarat si cu incalzirea, costa mult.
Mai vine si impozitul, eu am de plata 15.000.000 pe anul asta.




http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

M-ati cam dat peste cap,ce sa zic,dar mi-am sunat arhitectul si a sarit ca ars.Are si el dreptate,dupa ce-a muncit la schite,sectiuni,etc vii si spui c-o vrei mai mica.Nu stiu daca mai pot schimba ceva...Eventual o vindem si ne facem alta,am auzit ca=i o afacere buna sa faci case si sa le vinziAbia capatam si experienta...

Mergi la inceput